Czy lecznicze właściwości cebuli to wymysł naszych babć?

Cebula cieszy się złą opinią. Kojarzy nam się głównie ze łzami i z niezbyt przyjemnym oddechem. Co więcej, wiele osób uznaje, że jest to warzywo, które bardziej może nam zaszkodzić niż pomóc. Jak jest naprawdę? Zdziwicie się!

Nasze babcie uznawały cebulę za magiczne remedium na wszelkiego rodzaju choroby. Przepis na domowy syrop z cebuli znał i stosował niemal każdy. Nie była to nowa tradycja, gdyż warzywo to było wykorzystywane przez medyków już w starożytności. Co ciekawe, tysiące lat temu, Egipcjanie wykorzystywali je jako afrodyzjak oraz środek antykoncepcyjny. Natomiast sportowcy ze starożytnej Grecji spożywali bardzo duże ilości cebuli, wierząc iż poprawia ona sprawność fizyczną. Ponadto, roślina ta była uniwersalnym środkiem na przeziębienia i różnego rodzaju infekcje. Czy nasi przodkowie mieli rację? Jak się okazuje, współczesna medycyna potwierdza ich przeczucia.

Lecznicze właściwości cebuli nie ograniczają się jedynie do kaszlu lub przeziębienia. Znajdziemy w niej witaminę A, C i B, przeciwutleniacze oraz wiele innych, cennych substancji odżywczych. Najnowsze badania wskazują, że to warzywo może okazać się pomocne także w przypadku poważniejszych dolegliwościach. Oto niektóre z nich.


1. Niedobory żelaza

Cebula znacząco zwiększa i ułatwia przyswajalność żelaza. Dlatego powinny po nią sięgać zwłaszcza osoby, które zmagają się z anemią lub nawet lekkim niedoborem tego pierwiastka. Wątróbka lub szpinak podane z cebulką, są znacznie pożyteczniejsze dla naszego organizmu niż te same potrawy, zaserwowane bez jej dodatku. Wszystko to jest zasługą obecnej w cebuli witaminy C.

 

Zobacz też: Niedoceniany eliksir zdrowia

Jeśli znajdujecie się w grupie osób zagrożonych zawałem lub miażdżycą, cebula może okazać się dla was niezwykle cennym składnikiem diety. Dzięki zawartym w niej związkom siarki, możemy nawet o 30% obniżyć poziom złego cholesterolu w naszym organizmie. Jedzenie połówki cebuli dziennie, może uchronić nas przed powstawaniem zakrzepów krwi. Związki siarki przyczyniają się również do szybszego oczyszczania naszego organizmu z toksyn i zanieczyszczeń.


Zobacz też: 6 produktów, które przedłużą twoje życie!

Na jedzeniu cebuli skorzystają również diabetycy, bowiem jedzona na surowo obniża poziom cukru we krwi. Ponadto, odkryto, że obecny w niej hormon roślinny - glukokinina - może przeciwdziałać rozwojowi choroby, a nawet zapobiegać jej pojawieniu się.


Zobacz też: Dania dla cukrzyka

Problemy z zatokami? Chyba już domyślacie się jakie lekarstwo możecie zastosować w takim przypadku. Oczywiście cebulę! Jeśli tylko czujesz ucisk w górnej części nosa lub skroni, sięgnij po to warzywo. Co prawda, krótkie inhalacje z posiekanej cebuli, mogą przyprawić nas o łzy, jednak ich efekt wart jest takiego poświęcenia. Zabieg, powtarzany kilka razy dziennie, może dać nam ukojenie na dłuższy czas.


Zobacz też: 10 szokujących faktów o czosnku

 

To niedoceniane warzywo przyda się również wszystkim osobom, zmagającym się z trądzikiem i wypadającymi włosami. Już nasze babcie wiedziały, że okłady z surowej cebuli łagodzą różnego rodzaju stany zapalne oraz przyśpieszają gojenie się ran i oparzeń. Dzięki cebuli, wszystkie blizny i rozstępy stają się mniej widoczne, a nasze włosy i paznokcie są zdecydowanie mocniejsze oraz mniej podatne na łamanie się.


Zobacz też: Dieta na trądzik

Ostatnie badania wskazują, iż cebula posiada także właściwości antynowotworowe. Wszystko to za sprawą substancji nazywanej kwercytyną, będącą jednym z najsilniejszych znanych nam przeciwutleniaczy. Dzięki niej nasz organizm może znacznie szybciej wydalać różnego rodzaju toksyny, przez co ryzyko powstania nowotworu znacząco się zmniejsza. Jedzona regularnie cebula może uchronić nas m.in. przed rakiem jajników lub jelita grubego.


Zobacz też: Pomidorowe lekarstwo na raka

O syropie z cebuli słyszał chyba każdy z nas. Czy naprawdę działa? Jak się okazuje - tak. Stosowanie go, pomaga zwalczyć przeziębienie oraz złagodzić kaszel. Dzięki olejkom eterycznym, zawartym w cebuli, jest nam zdecydowanie łatwiej oddychać, a uporczywy i męczący kaszel znika.

Jeśli więc czujecie się nieco gorzej skorzystajcie z przepisów naszych użytkowników na domowe syropy.

 

Syrop z cebuli. Kliknij!Syrop cebulowy. Kliknij!Syrop z czosnku. Kliknij!

Tekst: Sylwia Cisowska/Smaker.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

3
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

2
Informacje Najlepszy przepis na syrop z pędów sosny. Zrób zapasy na cały rok i pij na odporność

Miłośnicy przyrody widzą, że sosny wypuściły już pędy. To najwyższa pora, żeby dowiedzieć się, jak zrobić syrop z pędów sosny. Nie tylko pomaga wzm...

4