Dieta kapuściana – sposób na piękną figurę i zdrowe jelita

Dieta kapuściana to idealna opcja dla osób, które nie lubią urozmaiconych jadłospisów, wymagających ciągłego planowania posiłków. Głównym daniem stanowiącym bazę dla tego modelu odżywiania jest zupa kapuściana. Chcesz zrzucić kilka kilogramów? Uwielbiasz kapustę i zupy? Ta dieta jest dla ciebie!

Fot. 123RF/Picsel

W przeciwieństwie do wielu popularnych diet, które na dobre eliminują węglowodany z jadłospisu, dieta kapuściana jest nie tylko bardzo skuteczna w kontekście szybkiego gubienia niechcianych kilogramów, ale również bardzo prosta do wdrożenia. Ten model odżywiania oparty na warzywach kapustnych jest chwalony za niewielki nakład pracy, którego potrzeba do przygotowania poszczególnych posiłków. Dieta kapuściana jest tania i bazuje na produktach spożywczych łatwo dostępnych w każdym sklepie.

Ciekawostką jest, iż dieta kapuściana bywa również nazywana dietą prezydencką, ponieważ mówi się, że pozwoliła Aleksandrowi Kwaśniewskiemu na osiągnięcie świetnych efektów odchudzających. Niestety ze względu na taki przydomek może być również mylona z modelem żywieniowym opracowanym przez dr Jana Kwaśniewskiego, czyli dietą wysokotłuszczową.

Podstawowe zasady

Dieta kapuściana należy do grupy monodiet. Oznacza to, że u jej podstawy leży jeden składnik pokarmowy, a mianowicie kapusta (biała, czerwona lub włoska). W podstawowym założeniu dietę tę stosuje się przez siedem dni, co w teorii pozwala stracić do pięciu kilogramów wagi. Jest to poniekąd związane również z deficytem kalorycznym, który można osiągnąć dzięki niskiej kaloryczności głównego składnika diety.

Najważniejszym daniem w diecie kapuścianej jest zupa z kapusty. Posiłek ten króluje w diecie przez pierwsze trzy dni. W późniejszym okresie można dołączyć do niego szereg warzyw, a także owoce, ale w ograniczonej ilości. Posiłki spożywane na diecie powinny być przygotowywane bez dodatku cukru, soli, ani żadnej formy tłuszczu. Ograniczone jest również spożycie węglowodanów. Dopiero ostatniego dnia dozwolone jest dodanie do menu małej porcji ryżu. Na pewno domyślasz się również, że będąc na tej diecie nie wolno spożywać słodyczy, alkoholu ani słonych przekąsek.

W drugiej części trwania diety można ją wzbogacić o produkty białkowe dobrej jakości. Do tych zalicza się chude mięso wołowe, delikatne ryby czy indyka. Pamiętaj jednak o włączeniu produktów pochodzących z zaufanego źródła.

Weź udział w naszym konkursie i wygraj atrakcyjne nagrody pieniężne!

Zupa kapuściana - najlepszy przepis

Zainteresowała cię dieta kapuściana? Przepisy dostępne w internecie prezentują całe mnóstwo wariacji na temat tej potrawy. Jak ją przygotować, aby była pełna smaku i aromatu?

Podstawą zupy jest główka opłukanej kapusty. W zależności od tego, ile wywaru chcesz przygotować, należy dodać odpowiednią ilość cebuli, zielonej papryki, selera naciowego oraz świeżych pomidorów lub ich gotowej krojonej wersji w puszce.

Zasady diety zakazują dodawania soli do potrawy, ale smak i aromat zupy można łatwo wydobyć za pomocą innych przypraw, na które pozwala dieta kapuściana. Przepisy często traktują o dodaniu pieprzu, kilku ząbków czosnku, a w przypadku, gdy lubisz ostrzejsze smaki, papryczki chilli.

Dieta kapuściana - jadłospis

Menu na diecie kapuścianej może być dobierane dowolnie do twoich upodobań, z zachowaniem wyżej opisanych zasad. Bez wątpienia jedną z wielu zalet tego systemu odżywiania jest fakt, iż zupę kapuścianą możesz spożywać zawsze wtedy, gdy czujesz głód.

Jakie menu dopuszcza dieta kapuściana? Jadłospis pozwala na spożywanie owocowo-warzywnych koktajli. Dozwolone jest również jedzenie warzyw i owoców w formie surowej lub gotowanych na parze.

Na liście zakupów możesz umieścić takie produkty spożywcze, jak kalafior, sałata, marchewka, pietruszka, por, seler, arbuz, pomarańcze, jabłka czy truskawki. Na końcowym etapie diety do codziennego menu można włączyć dania oparte na mintaju, gotowaną wołowinę lub brązowy ryż z owocami.

Między posiłkami dozwolone jest spożywanie herbaty i kawy, ale bez żadnych dodatków (cukru, mleka, śmietanki). Warto również pamiętać o ciągłym uzupełnianiu płynów i piciu co najmniej dwóch litrów wody dziennie.

Najlepiej przed rozpoczęciem diety zaopatrzyć się w produkty, które są naturalne, np. warzywa kupione na pobliskim ryneczku. Zdrowszą alternatywą będzie dodanie do zupy świeżych pomidorów, niż postawienie na krojone pomidory w puszce.

Dieta kapuściana: efekty na dłużej

Dieta kapuściana to bardzo zdrowy sposób na to, aby pozbyć się kilku centymetrów w talii. Do największych jej zalet zalicza się zbawienny wpływ na układ pokarmowy, właściwości oczyszczające jelita oraz odbudowę mikroflory bakteryjnej. Jej lekkostrawność to świetne odciążenie dla wątroby i sposób na zwalczenie męczących cię zaparć.

Kilogramy, które traci się w trakcie diety, to głównie woda wydalana w wyniku zwiększonej podaży potasu, znajdującego się w kapuście oraz innych warzywach dozwolonych w diecie. Odwodnienie jest również spotęgowane ograniczeniem przyjmowania węglowodanów, które normalnie odpowiedzialne są za wiązanie cząsteczek wody w ludzkim ciele.

Posmakowała ci dieta kapuściana? Efekty zostaną z tobą na dłużej pod warunkiem, że przejście do regularnego spożywania bogatych w węglowodany i tłuszcze posiłków będzie odbywało się w sposób stopniowy i przemyślany. Aby utrzymać efekt zgubionych kilogramów, warto powoli zwiększać kaloryczność, a dodatkowo zastanowić się nad włączeniem regularnych ćwiczeń do codziennego rozkładu dnia.

Dieta kapuściana nie jest polecana przede wszystkim dla kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Osoby cierpiące na cukrzycę, zaburzenia pracy tarczycy, choroby przewlekłe i kamicę żółciową również powinny unikać tego modelu żywieniowego.

Jeżeli nie jesteś pewny swojego stanu zdrowia lub jesteś osobą aktywnie uprawiającą sporty, przed rozpoczęciem diety kapuścianej warto, abyś skonsultował jej wdrożenie z lekarzem specjalistą.

Dieta kapuściana: opinie ekspertów

Dieta kapuściana niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów. Ze względu na obecność całego wachlarza warzyw i owoców na diecie tej dostarczysz swojemu organizmowi nie tylko sporą dawkę witaminy C, ale również wiele mikroelementów i przeciwutleniaczy, które skutecznie chronią twój organizm przed działaniem wolnych rodników.

Co musisz wiedzieć o negatywnych aspektach, jeśli interesuje cię dieta kapuściana? Opinie ekspertów w tym temacie są jednogłośne. Nie należy stosować diety dłużej niż siedem dni, ponieważ jest ona niezwykle niskobiałkowa. Na dłuższą metę jej niska kaloryczność również nie wpłynie pozytywnie na procesy metaboliczne zachodzące w twoim ciele. Dłuższe stosowanie diety kapuścianej może zwyczajnie doprowadzić do zwolnienia procesów przemiany materii.

Dla wielu osób monotonny jadłospis będzie bardzo uciążliwy. Obecność błonnika w spożywanych pokarmach ma dobry wpływ na pracę jelit, ale nie jeżeli składnik ten znajduje się w każdym posiłku. Nadmiar błonnika w diecie kapuścianej, a także obecność wielu gazotwórczych warzyw może przynieść odwrotny rezultat do zamierzonego.

Zapoznaj się z najlepszymi przepisami na zupę z kapusty:

1. Zupa z młodej kapusty

Zupa z młodej kapusty

Fot. PatiGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Zupa z kapusty i groszku

Zupa z kapusty i groszku

Fot. GREGORHSPEED na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Zupa z młodej kapustyZupa z młodej kapusty

Fot. kuchmariola63 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Zupa z kapusty pekińskiej

Zupa z kapusty pekińskiej

Fot. agnes72 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Zupa z białej kapusty z czerwoną soczewicą

Zupa z białej kapusty z czerwoną soczewicą

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Zupa z kapusty włoskiej i fasoli

Zupa z kapusty włoskiej i fasoli

Fot. irma na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
3
>60 min
0
Śniadania Parówkowe serce

Bardzo lubię parówki oraz dania z jajek. Dzisiaj łącze te dwa składniki w jed...

Odsłon: 72

15 min
1
15 min
9

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2