Drugie życie warzyw

Czy wiedzieliście, że kiełkujące warzywa, które często uważamy za nienadające się do spożycia, można ponownie wykorzystać? Podobnie jest z pestkami owoców, warzyw, a nawet ich skórkami. Poznajcie kilka trików, dzięki którym dacie warzywom drugie życie.

Cebula i czosnek puściły łodygi, a ziemniaki zapuściły „wąsy"? To żaden problem! W takich sytuacjach można ponownie je wykorzystać i w doniczce na parapecie zasadzić warzywa wcześniej sklasyfikowane jako odpady. Podobnie jest z obierkami i skórkami wielu owoców i warzyw. Nie dość, że można je spożywać, to znajdują zastosowanie jako kosmetyki lub środki czystości. Poznaj zaskakujące właściwości warzyw i owoców, które niepotrzebnie wyrzucasz do kosza.

1. Ziemniaki

Zarówno świeże z kłączami, jaki i te stare i pomarszczone, mogą posłużyć nam do domowej uprawy. Co ważne, możemy uprawiać je nie tylko w ogródku, ale także w donicach na balkonie. Dodatkowo, jeśli na obierkach widzimy czarne kropki, z których to właśnie wyrastają kłącza, również możemy posadzić je w ziemi, bez konieczności zakopywania całej bulwy. Skoro już jesteśmy w temacie ziemniaczanych obierków, to warto dodać, że z 1 kilograma ziemniaków, około 300 gramów to łupiny. Nie musimy ich marnować. Z umytych obierków można przygotować warzywny wywar, lub zapiec je w piekarniku z ulubionymi ziołami. Będą pyszne!

Pobierz aplikację smaker

Bardzo często w sklepach i na placach targowych można znaleźć brokuły i kalafiory sprzedawane wraz z liśćmi. Zwykle traktujemy je jako odpady, jednak warto wiedzieć, że można wykorzystać je jako smaczny dodatek do wielu dań. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że to głównie w liściach, a nie w różyczkach tych warzyw, znajduje się najwięcej witamin. Małe listki najlepiej jedynie przepłukać i zjeść na surowo, przykładowo jako dodatek do sałatki. Większe liście można podsmażyć, przygotować na parze lub zrobić z nich pesto.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

Nać selera częściej wykorzystywana jest w naszej kuchni jako dodatek do zup czy sosów. Z kolei nać marchewki cieszy się zdecydowanie mniejszą popularnością i zazwyczaj jest po prostu wyrzucana. To duży błąd, ponieważ z powodzeniem możemy ją wykorzystać do przygotowywania potraw, w taki sam sposób jak inną zieleninę. Co ciekawe, końcówki warzyw korzennych można uciąć u nasady, wsadzić do doniczki z ziemią i piaskiem, tak aby górna część była widoczna. Zapewniając ciepło i odpowiednią wilgoć, po kilku dniach pojawi się świeża nać.

Pobierz aplikację smaker

Stary, suchy imbir nadaje się tylko do kosza? Nic z tych rzeczy! Niepozorny kawałeczek imbiru można reaktywować. Zalecamy użycie większej doniczki, gdyż jeśli będziemy cierpliwi to po kilku dniach roślina wypuści pierwsze łodyżki, a po kilku tygodniach będziemy mogli cieszyć się samodzielnie wyhodowanym imbirem.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

Kiedy przypadkiem natrafiamy na zapomniany dawno czosnek, który jest już miękki i niezbyt nadający się spożycia, warto zwrócić uwagę, czy nie wyrastają z niego zielone łodygi. Wystarczy podzielić ząbek czosnku wraz z łodygą na pół, wsadzić do doniczki i odczekać kilka dni. Podobnie jak w przypadku cebuli, otrzymamy smaczny, domowy szczypiorek o lekko czosnkowym posmaku.

Pobierz aplikację smaker

Cebula, która zbyt długo leżakuje w naszej kuchni, zaczyna wypuszczać zielone łodygi. Nie oznacza to, że warzywo nie nadaje się do spożycia. Wręcz przeciwnie, jeśli zostanie posadzona w doniczce z ziemią i będzie podlewana wodą, to po kilku dniach urośnie z niej pyszny szczypiorek. Co najlepsze, podcinany będzie nadal rosnąć.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
1

Polecane artykuły

Informacje Napój kolagenowy to hit. W stawach przestanie trzeszczeć, skóra odzyska dawny blask

Regularne picie napojów kolagenowych odżywia skórę, włosy i paznokcie oraz pozytywnie wpływa na zdrowie ludzkiego organizmu. Odkryj, jak działają t...

2
Informacje Dlaczego kotlety mielone rozpadają się podczas smażenia? Wystarczy zastosować prostą zasadę

Choć niemal we wszystkich polskich domach to często przyrządzana potrawa, nie każdy wie, jak smażyć mielone, żeby wyszły miękkie i soczyste. Dla ni...

0
Informacje Kruszarka do lodu dla zastosowań gastronomicznych – jaką wybrać?

Kruszarka do lodu to jedno z bardziej niepozornych urządzeń, które jednocześnie jest koniecznym wyposażeniem każdego profesjonalnego baru, restaura...

0
Informacje Jak przechowywać kawę świeżo paloną, by zachować jej aromat? Odkryj sprawdzone metody!

Niewiele jest rzeczy tak aromatycznych na tym świecie jak świeżo palona kawa. Pełna zapachów obiecujących wybitny smak w filiżance… Jak zachować te...

0