Jak można wykorzystać wodę z ryżu?

Ryż w różnej postaci bardzo często gości na naszych talerzach, a jego spożycie w naszym kraju nieustannie rośnie. Warto więc wiedzieć, że możemy wykorzystać nie tylko jego ziarna, ale nawet wodę, w której były gotowane.

Fot. 123RF/Picsel

Jakiś czas temu pisaliśmy o nietypowych zastosowaniach wody z gotowania ziemniaków. Okazało się, że temat ten bardzo was zainteresował, dlatego postanowiliśmy zbadać go nieco głębiej. Jakie jeszcze produkty, które zazwyczaj uznajemy za odpadki, możemy ponownie wykorzystać? Wbrew pozorom jest ich naprawdę sporo, a jednym z nich jest np. woda po gotowaniu ryżu. Istnieją dwie szkoły gotowania ryżu – jedna z nich zaleca zalewanie go minimalną ilością płynu, która zostaje całkowicie wchłonięta w trakcie gotowania.

Istnieje jednak spora grupa ludzi, która, chcąc uniknąć przypalenia ryżu, woli dodać do niego zdecydowanie więcej wody, aby następnie go odcedzić. Metoda ta sprawdza się również podczas gotowania ryżu w praktycznych woreczkach. Zwykle nadmiar płynu jest wylewany do zlewu, jednak warto wiedzieć, że w takiej wodzie znajdziemy sporo substancji odżywczych, które bardzo pozytywnie wpływają na nasz organizm.

W jaki sposób wykorzystać wodę z ryżu?

Woda ryżowa od wieków jest wykorzystywana przez Azjatki, jako skuteczny i naturalny środek upiększający. Znajdziemy w niej sporo witamin z grupy B oraz innych składników odżywczych, takich jak żelazo, cynk, magnez, potas oraz kwas foliowy.

Taki płyn z powodzeniem możemy stosować jako niezwykle tani, domowy kosmetyk. Jego działanie z pewnością pozytywnie was zaskoczy. Co możemy zyskać? Przede wszystkim, woda ryżowa doskonale sprawdzi się jako odżywka do suchych i bardzo zniszczonych włosów. Wystarczy, że po umyciu włosów, nałożysz na nie wodę ryżową, pozostawisz na kilkanaście minut do wchłonięcia, a następnie dokładnie spłuczesz. Zawarte w niej proteiny widocznie wzmocnią oraz odżywią nasze włosy, czyniąc je lśniącymi i mniej podatnymi na uszkodzenia. Tego typu płukanka powinna również rozwiązać problem rozdwajających się końcówek.

Po wodę ryżową powinny sięgnąć także wszystkie osoby, zmagające się z problemami skórnymi. Jeśli na twojej twarzy pojawiają się krostki, wypryski oraz przebarwienia, nie musisz wydawać kroci na kosmetyki z drogerii. Zanim to zrobisz, warto wypróbować kurację domowym tonikiem, przygotowanym na bazie wody z ryżu. Wystarczy regularnie przemywać twarz nasączonym nią wacikiem, a wszelkie niedoskonałości zaczną stopniowo znikać. Skóra będzie odżywiona i odzyska swój naturalny blask. Jest to również doskonały sposób na wygładzenie pierwszych zmarszczek, pozbycie się wysypki oraz złagodzenie stanów zapalnych.

Na bazie wody ryżowej możemy również przygotować także odżywcze maseczki do twarzy. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, warto wymieszać ją z naturalnymi olejkami, glinką lub peelingiem. Podobnie jak w przypadku regularnego stosowania toniku na bazie wody ryżowej, dzięki takiej kuracji cera będzie oczyszczona, odmłodzona oraz wyraźnie rozświetlona.

Okazuje się, że woda ryżowa nie tylko zastąpi drogie kosmetyki, ale również sprawdzi się jako lekarstwo na różnego rodzaju problemy żołądkowe, nudności oraz wymioty. W tym celu powinniśmy ją pić co kilka godzin, do momentu ustania wszystkich nieprzyjemnych objawów. Wodę ryżową możemy również popijać w celach profilaktycznych – zawarte w niej składniki odżywcze pobudzą nasz organizm do działania oraz będą zapobiegać powstawaniu stanów zapalnym żołądka.

Jak przygotować wodę ryżową?

Przygotowanie wody ryżowej jest dziecinnie proste i właściwie ogranicza się jedynie do ugotowania ryżu. Wystarczy, że pół szklanki ryżu zalejemy litrem wody (najlepiej jeśli będzie ona destylowana lub filtrowana). Całość należy gotować przez ok. 20 minut, a następnie odcedzić. Ryż możemy wykorzystać do przygotowania ulubionych dań, z kolei schłodzoną wodę stosujemy wedle powyższych wskazówek. Przechowywana w lodówce, powinna zostać wykorzystana w ciągu tygodnia.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
10
Ciasta Racuszki drożdżowe

Racuchy to pączki kładzione z łyżki do gorącego oleju. Racuchy zrobione są z...

Odsłon: 935

>60 min
7
60 min
2
30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

1