Do góry

Newsy

Jak rozpoznać świeże jajko?

Jajko jest jednym z najczęściej używanych w kuchni składników, dodajemy go do przygotowania niemal każdego z posiłków: ciast i deserów, dań głównych i sałatek. Jak sprawdzić czy jest świeże, aby nie zepsuć dania?

Fot. 123RF/Picsel

Jeśli chcemy mieć pewność, że potrawy, które mamy zamiar przygotować dla naszych bliskich, będą smaczne, koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w świeże i dobre jakościowo produkty. W przypadku warzyw i owoców z łatwością jesteśmy w stanie stwierdzić, które są zdatne do spożycia. Co innego, jeśli kupujemy jajka. Tutaj, w pierwszej kolejności musimy zaufać terminowi ważności, jaki widnieje na opakowaniu, a następnie domowymi sposobami sprawdzić świeżość zakupionego towaru. Istnieje kilka sposobów, które wykażą czy sięgnęliśmy po właściwie opakowanie, ze świeżymi jajkami, czy też będziemy musieli ponownie udać się do sklepu.

1. Wygląd ma znaczenie

Jeszcze przed zakupem jajek sprawdź ich wygląd. Jeśli skorupka będzie matowa i chropowata, to znak, że są świeże. Skorupki starzejących się jajek są bardzo gładkie i błyszczące.

2. Sprawdzanie poprzez potrząsanie

Wyjmij jedno jajko z pudełka, przyłóż do ucha i energicznie nim potrząśnij. Jeśli nie usłyszysz żadnego odgłosu możesz mieć pewność, że masz do czynienia ze świeżymi jajkami. Gdy jednak podczas potrząsania jajko zacznie „chlupotać", należy przypuszczać, że termin jego ważności zbliża się ku końcowi lub minął już jakiś czas temu.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

3. Zatapianie

Najbardziej znanym sposobem na sprawdzenie świeżości jajka jest test, polegający na zatopieniu go w wodzie. Jajko, które ma kilkanaście dni lub kilka tygodni wypełnia się powietrzem, wszystko za sprawą porowatej budowy skorupki. Im więcej powietrza w środku jajka, tym jego świeżość jest bardziej wątpliwa.

Do miski lub garnka nalej zimnej wody, możesz ją lekko posolić, ale nie jest to konieczne. Następnie do naczynia włóż jajko - jeśli pozostanie na dnie, to znak, że możesz go użyć do przygotowania każdej potrawy. Jeśli ustawi się w wodzie pionowo, możesz przypuszczać, że ma już kilkanaście dni, ale nadal nadaje się do spożycia. Gdy jajko, które włożyłeś do wody wypłynie na powierzchnię, oznaczać to będzie, że jest wypełnione powietrzem i pod żadnym pozorem nie nadaje się do jedzenia lub wykorzystania jako składnika do potraw.

4. Liczy się kolor i struktura

Rozbij skorupkę i umieść jajko na płaskiej powierzchni. Świeże jajko powinno mieć białko zwarte i ściśle przylegające do żółtka, samo żółtko zaś, będzie wypukłe, w pomarańczowym lub jasno-żółtym kolorze. Jeśli jednak białko rozleje się po powierzchni, a żółtko będzie płaskie i bladego koloru - jajko może mieć już parę tygodni.

Pobierz aplikację smaker

5. Test za pomocą węchu

Najłatwiejszym sposobem, który umożliwi nam wyeliminowanie zepsutego jajka, i nie pozwoli dodać go do przygotowywanych przez nas potraw - jest test za pomocą węchu. Rozbij jajko i umieść je na talerzu bądź w misce. Jeśli nie poczujesz intensywnego zapachu, śmiało możesz wykorzystać jajko do tworzenia wyśmienitych dań.

6. Żółtko wyznacznikiem świeżości jajka

Test na świeżość jajka możemy także przeprowadzić po jego ugotowaniu. Wyznacznikiem świeżości będzie wówczas położenie żółtka względem ścianek jajka - im dalej od nich tym lepiej. Żółtko ułożone w samym centrum jajka jest gwarancją świeżości i dobrego smaku.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń