Jakie produkty można mrozić, a jakie nie?

Mrożenie produktów pozwala na przedłużenie terminu ich przydatności do spożycia, a także pozwala zrobić zapasy oraz zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze. Mrożenie jedzenia jest dobrym sposobem na przechowywanie żywności. Sprawdź, jakie produkty można mrozić.

Fot. 123RF/Picsel

Produkty, które można zamrozić:

Mięso

W zależności od rodzaju mięsa zmienia się czas ich przydatności do spożycia, nawet po zamrożeniu. Mrożone mięso musi być świeże, mrożenie nie przywróci mu świeżości. Mięso przed zamrożeniem najlepiej poporcjować i włożyć do szczelnych woreczków.

Warzywa i owoce

Można przygotować gotowe porcje z warzyw i owoców i wykorzystać je np. do przygotowania koktajli. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie porcji warzyw, które zostaną użyte do gotowania bulionu. Należy pamiętać, by przed zamrożeniem umyć je i osuszyć.

Zioła

Zioła, między innymi mięta, natka pietruszki czy koperek można zamrozić w całości lub poszatkować i włożyć do woreczków, lub plastikowych pojemników. Poszatkowane zioła można także umieścić w pojemnikach na kostki lodu (do kupienia np. na CENEO) i zalać wodą. Tak zamrożone zioła można wykorzystać np. do drinków czy napojów.

Masło

Możesz je zamrozić w całej kostce lub przed mrożeniem poporcjować, by odmrażać tylko potrzebną porcję, szczególnie jeśli nie jest używane zbyt często. Masło najlepiej zamrozić od razu po jego zakupie.

Rosół i zupy

Najlepiej zamrozić od razu po przygotowaniu i przestudzeniu. Można przelać do plastikowych pojemników i szczelnie zamknąć. Mrożenie w słoikach jest również możliwe, jednak mogą one popękać, dlatego decydując się na nie, trzeba pamiętać, by nie zalewać ich do końca.


Reklama

 

Pieczywo

Przed zamrożeniem pieczywo musi być zimne, dlatego, jeśli jest to pieczywo domowe lub ciepłe pieczywo przyniesione z piekarni, należy odczekać, aż przestygnie. Należy je poporcjować przed mrożeniem, by móc odmrażać potrzebną ilość.

Ciasto na pizzę

Domowe ciasto na pizzę wystarczy uformować w kule, posmarować warstwą oliwy i spakować do szczelnie zamykanych worków przeznaczonych do mrożenia żywności.

Gotowe dania

Można zrobić zapasy, przygotowując większą porcję posiłków i zamrażając je. To doskonała opcja na szybki obiad, kiedy brakuje czasu na gotowanie. Zamrozić Można między innymi gołąbki, pierogi, gulasz, różne sosy, bigos, kotlety.

Produkty, których nie należy mrozić:

Należą do nich między innymi liście sałaty, rzodkiewka, ogórki, ziemniaki. Wszystkie produkty, które zawierają dużo wody, po rozmrożeniu tracą smak i zmieniają konsystencję, dlatego najlepiej spożywać je w krótkim czasie po zakupie.

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

3
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

2
Informacje Najlepszy przepis na syrop z pędów sosny. Zrób zapasy na cały rok i pij na odporność

Miłośnicy przyrody widzą, że sosny wypuściły już pędy. To najwyższa pora, żeby dowiedzieć się, jak zrobić syrop z pędów sosny. Nie tylko pomaga wzm...

4