Najgorsze kulinarne duety. Tych produktów nie łącz ze sobą!

Aby osiągnąć kulinarny sukces, warto łączyć ze sobą produkty nie tylko pod względem smaku, ale również ich właściwości. W kuchni nie wszystkie duety są zgrane, a niektóre wręcz mogą nam szkodzić. Upewnijcie się, czy na pewno nie pojawiają się one w waszym jadłospisie.

Jeśli umiejętnie korzystacie z darów Matki Natury, możecie zapomnieć o częstych przeziębieniach i wielu przykrych dolegliwościach. Większość substancji odżywczych, niezbędnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, możemy dostarczyć mu przy pomocy odpowiednio zbilansowanej diety. Warto jednak mieć w pamięci fakt, że działanie prozdrowotnych substancji może być wzmocnione lub osłabione, za sprawą towarzystwa w jakim je umieścimy. Nie wszystkie kulinarne duety są zgrane, a niektórych powinniśmy szczególnie unikać.

1. Herbata i cytryna lub mleko

Herbata z cytryną to bardzo popularne połączenie. Wiele osób równie chętnie sięga po tzw. bawarkę, czyli herbatę z mlekiem. Niestety, oba te duety nie wpływają pozytywnie na zdrowie. W pierwszym przypadku, cytryna dodana do naszego ulubionego naparu przed wyjąciem z niego torebki, sprawi, że wytworzy się w nim szkodliwy cytrynian glinu, który może odkładać się w naszym ciele. Naukowcy są zdania, że akumulacja glinu w organizmie może być przyczyną występowania wielu schorzeń, w tym choroby Alzheimera.

Dlaczego zaś powinniśmy odmawiać sobie herbaty z mlekiem? W tym wypadku rozchodzi się o połączenie obecnego w nabiale wapnia i kwasu szczawiowego, występującego w herbacie. Substancje te łączą się ze sobą, tworząc szczawiany wapnia, odpowiedzialne między innymi za powstawanie kamieni nerkowych.

 

Wypróbuj nową wersję aplikacji mobilnej Smaker.pl. Kliknij i pobierz za darmo!

Jajka to prawdziwa bomba witaminowa. Znajdziemy w nich bardzo dużo substancji odżywczych, umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Stanowią one m.in. cenne źródło wapnia - pierwiastka odpowiedzialnego za zdrowie kości oraz prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego. Koniecznie należy pamiętać, że na wchłanianie tego pierwiastka bardzo negatywnie wpływają szczawiany. Znajdziemy je np. w ziemniakach, dlatego też nie powinniśmy łączyć ich z jajami. Zwłaszcza gdy jemy je ze względu na zawarty w nich wapń.


Zobacz też: Uwaga na zielone ziemniaki! Kliknij!

Wydawałoby się, że jest to bardzo bezpieczne połączenie. W końcu jedzenie czerwonego mięsa dostarczy naszemu organizmowi sporą dawkę wartościowego białka oraz żelaza i cynku. Natomiast wino, spożywane w niewielkich ilościach, ma chronić nas przed niektórymi chorobami. Dlaczego więc, wbrew poradom sommelierów, nie powinniśmy łączyć tych dwóch produktów? Za wszystko odpowiadają zawarte w winie garbniki, które znacząco ograniczają wchłanianie żelaza. Jeśli spożywacie czerwone mięso ze względu na zawartość tego pierwiastka, powinniście się dwa razy zastanowić zanim popijecie je czerwonym winem.


Zobacz też: Wino lekarstwem na raka?Kliknij!

Kanapka z serem i wędliną to jedno z najpopularniejszych śniadań w naszym kraju. Niestety, jeśli zbyt długo będziemy stosować taką dietę, może okazać się, że w naszym organizmie brakuje cynku. Pierwiastek ten odpowiada za wzrok, płodność oraz pamięć, a jego źródłem w diecie są m.in. wędliny, orzechy, rośliny strączkowe oraz pestki dyni. Pamiętajmy aby nie łączyć ich z serem, gdyż zawarty w nim fosfor znacząco ogranicza wchłanianie tego pierwiastka.


Zobacz też: Naprawdę jesz żółty ser? Sprawdź, jak wystrzegać się podróbek! Kliknij!

Wszyscy znamy ten scenariusz - niedzielna wizyta u babci, najsmaczniejsze ciasto drożdżowe świata, a do tego obowiązkowa herbata. Takie połączenie z pewnością jest pyszne, ale czy zdrowie? Niestety, okazuje się, że w takim wypadku powinniśmy sięgnąć raczej po babciny kompot niż serwowaną przez nią herbatę. Smakowite ciasto drożdżowe dostarcza naszemu organizmowi tiaminy, która odpowiada za nasz refleks oraz zdolność koncentracji. Natomiast czarna herbata, podobnie jak czerwone wino, zawiera w sobie garbniki, które niszczą tę substancję. Filiżankę ulubionego naparu zdecydowanie lepiej wypić jakiś czas po zakończonym posiłku.


Zobacz też: Najzdrowsze kulinarne duety. Kliknij!

Grzyby to prawdziwie jesienny przysmak, niestety ich strawienie stanowi nielada wyzwanie dla żołądka i wątroby. Dań zawierających grzyby nigdy nie powinniśmy popijać alkoholem, gdyż on również znacząco obciąża układ trawienny. Dodatkowo, niektóre związki zawarte w grzybach, mogą spowalniać rozkład alkoholu w organizmie. Warto więc zastanowić się, czy np. marynowane grzybki są dobrą zakąską do alkoholu. Taka kombinacja może sprawić, że na drugi dzień będziemy borykać się nie tylko z kacem, ale również problemami trawiennymi i bólem wątroby.


Zobacz też: Czy grzyby są zdrowe? Kliknij!

Jod jest niezwykle cennym pierwiastkiem dla naszego organizmu, a zwłaszcza dla tarczycy. Jego niedobór może prowadzić do upośledzenia funkcji rozrodczych i niewydolności tarczycy, a u dzieci opóźniać wzrost oraz rozwój fizyczny. Jod zwiększa naszą witalność, dobrze wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci, a także poprawia sprawność naszego umysłu. Cennym źródłem tego pierwiastka są ryby morskie, dlatego powinno ich być w naszej diecie jak najwięcej. Warto jednak pamiętać, aby nie serwować ich z kalafiorem, brokułami, brukselką lub kapustą, gdyż warzywa te sprawiają, że tarczyca nie może odpowiednio wykorzystać dostarczanego jej jodu.


Zobacz też: 10 faktów o rybach. Kliknij!

To chyba jedno z najbardziej kontrowersyjnych duetów. Teza o tym, że nie powinniśmy łączyć ogórków i pomidorów ma tyle samo przeciwników, co zwolenników. Jak jest w rzeczywistości? Tego duetu powinniśmy unikać wyłącznie, gdyby pomidory były jednym źródłem witaminy C w naszej diecie. Zawarty w ogórkach enzym askorbinowy utlenia tę witaminę, czyniąc ją bezużyteczną. Z tego właśnie względu nie zaleca się ich łączenia np. z papryką, pomidorami i natką pietruszki, które zawierają bardzo dużo witaminy C. Na szczęście, w naszym codziennym jadłospisie z pewnością znajdzie się wiele innych źródeł tej substancji, które sprawią, że zjedzenie kanapki z pomidorem i ogórkiem niebędzie większą stratą.


Zobacz też: Dlaczego nie powinniśmy wkładać pomidorów do lodówki? Kliknij!

Tekst: Sylwia Cisowska/ Smaker.pl

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Ciasto cytrynowe bez pieczenia

Ciasto cytrynowe bez pieczenia to bardzo smaczne i proste w przygotowaniu cia...

Odsłon: 4034

60 min
16
30 min
1
Sałatki Sałatka z surowych warzyw

Polecam bardzo smaczną ,zdrową i szybką sałatkę z warzyw surowych.

Odsłon: 163

15 min
1
30 min
34

Polecane artykuły

Informacje Kruszarka do lodu dla zastosowań gastronomicznych – jaką wybrać?

Kruszarka do lodu to jedno z bardziej niepozornych urządzeń, które jednocześnie jest koniecznym wyposażeniem każdego profesjonalnego baru, restaura...

0
Informacje Jak przechowywać kawę świeżo paloną, by zachować jej aromat? Odkryj sprawdzone metody!

Niewiele jest rzeczy tak aromatycznych na tym świecie jak świeżo palona kawa. Pełna zapachów obiecujących wybitny smak w filiżance… Jak zachować te...

0
Informacje Dzięki tej zupie łatwo stracisz zbędne kilogramy. Sekretem są 2 zielone warzywa i nasiona kozieradki

Zupy to jedne z najlepszych dań na diecie odchudzającej. Odpowiednio przygotowane będą sycącą, niskokaloryczne, a w dodatku dostarczą ci mnóstwo bł...

8