Siedem powodów, dla których warto pić herbatę z czystka

Zioła mają niezwykłe właściwości, dzięki czemu umożliwiają naszemu organizmowi lepszą regenerację i prawidłowe funkcjonowanie. Zwykle sięgamy po rumianek, miętę czy szałwię. Ale czy słyszałeś kiedyś o czystku? Jeżeli nie, to lepiej abyś szybko nadrobił zaległości.

W naszych domach najczęściej goszczą popularne zioła, które bez trudu samodzielnie wyhodujemy, zerwiemy na łące lub lokalnych sklepikach. Niestety, w ten sposób wykorzystujemy tylko cześć ziół. Na ten przykład, wyjątkowo zdrowy czystek w naszym kraju nie rośnie, a spotkać go można jedynie na południu Europy. Po części z tego powodu, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że taka roślina w ogóle istnieje, nie wspominając już o jego wpływie na nasz organizm. To spory błąd, gdyż wprowadzenie go do codziennej diety, może zupełnie odmienić nasze życie.

Lista prozdrowotnych właściwości tej rośliny jest naprawdę długa. Specjalnie dla was wybraliśmy kilka najbardziej zaskakujących i praktycznych zastosowań czystka. Które podobają wam się najbardziej?

1. Sposób na problemy z poceniem

Regularne picie herbaty z czystka powoduje zmianę zapachu wydzielin ciała. Właśnie z tego powodu czystek zalecany jest osobom borykającym się z problemem nieprzyjemnego zapachu potu. Oprócz tego, zwalcza on dokuczający zapach stóp. Czystek będzie przydatnym ziołem w okresie letnim, kiedy to większość z nas stosuje różnego rodzaju antyperspiranty, a mimo to utrzymanie świeżego zapachu przez cały dzień stanowi nie lada problem. Pomoc czystka w tym czasie z pewnością będzie dla nas nieoceniona.

Jeżeli już od dłuższego czasu dokucza ci katar lub masz wyraźne problemy z zatokami, to czystek jest doskonałym ziołem dla ciebie. Zwalcza on stany zapalne górnych dróg oddechowych, a dodatkowo przeciwdziała bólowi zatok. Polecany jest również w przypadku kaszlu oraz infekcji gardła. Pamiętajmy jednak, że w przypadku poważnych i długotrwałych dolegliwości, czystek może być jedynie wsparciem terapii zaleconej przez lekarza, nigdy zaś jej zamiennikiem.

Pobierz aplikację smaker

Czystek, dzięki swoim wspaniałym właściwościom, z powodzeniem może zastąpić wszelkie płyny do płukania ust, których używamy po myciu zębów. W jaki sposób? Wystarczy przepłukać usta naparem z czystka, a z pewnością wszelkie bakterie zostaną usunięte, a wszystko to za sprawą jego działania antybakteryjnego i oczyszczającego. Stosowanie czystka do płukania jamy ustnej może przynieść nam jeszcze jedną korzystną zmianę. Jego regularne użycie wpłynie także na barwę naszego szkliwa - w naturalny sposób ją rozjaśniając i wybielając.

W ostatnich tygodniach, media z każdej strony bombardują nas informacjami o pladze kleszczy. Ten mały owad, może stać się przyczyną wielu chorób, w tym niebezpiecznej boreliozy, po której dość często występują powikłania, mogące nawet zagrażać naszemu życiu. Jeżeli nie masz ochoty rezygnować ze spacerów po lasach i łąkach, czystek powinien na stałe zagościć w twoim menu. Nie tylko zalicza się go do naturalnych środków, odstraszających kleszcze, ale również będzie niezwykle pomocny w momencie gdy doszło już do ugryzienia. Czystek odstrasza również pchły, dlatego możemy stosować go również u zwierząt domowych.

Pobierz aplikację smaker

Jak wiele innych ziół, także czystek wykazuje przeciwzapalne i antygrypowe. Co bardzo ważne, roślina ta w naturalny sposób stymuluje naszą odporność, przez co jej spożywanie poleca się zwłaszcza w okresach zwiększonej zachorowalności na przeziębienia oraz grypę. Swoje właściwości w tej kwestii czystek zawdzięcza zawartości polifenoli, które skutecznie zwalczają wszelkie drobnoustroje. Dlatego też następnym razem, gdy poczujesz osłabienie i spadek formy, zamiast biec do apteki po tabletki na grypę, lepiej zaparz sobie herbatę z czystka. Na efekty nie będziesz musiał długo czekać. Regularne picie takich naparów pozwoli ci uniknąć choroby, nawet wtedy, gdy wszyscy dookoła zaczną źle się czuć.

Która z pań nie chciałaby być zawsze piękną i młodą? Chyba trudno znaleźć taką osobę i właśnie z tego powodu powinnyśmy zacząć regularnie pić czystek. Ta niepozorna roślina jest skarbnicą antyoksydantów, czyli substancji spowalniających proces starzenia się komórek naszego organizmu. Przeciwutleniacze są również naszych sprzymierzeńcem w walce z wolnymi rodnikami, które odpowiadają za wiele chorób. Ponadto, czystek obniża poziom enzymu odpowiedzialnego za rozkład kolagenu, dzięki czemu działa odmładzająco i przeciwzapalnie.

 

Pobierz aplikację smaker

Jeżeli od lat zmagasz się z grzybicą skóry lub paznokci, a żaden z dostępnych leków nie przyniósł poprawy, warto wypróbować kurację czystkiem. Roślina ta będzie również bardzo przydatna w przypadku walki z nawracającą opryszczką. Czystek warto stosować w przypadku najróżniejszych dolegliwości skórnych, takich jak łuszczyca, uciążliwy łupież, czy też trądzik. Co zaskakujące, zawarte w nim substancje lecznicze poradzą sobie nawet z wirusem półpaśca, który jest dość trudny do wyleczenia. Czystek poleca się również alergikom - zwłaszcza osobom, które uczulone są na pyłki i kurz.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Quizy Czy znasz polskie przysłowia o jedzeniu? Tylko mistrzowie zdobywają komplet punktów

Każdy zna kilka polskich powiedzonek. Przetestuj swoją wiedzę dotyczącą przysłów związanych tylko z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że „apetyt rośnie w...

0
Informacje Świeże sałatki na powitanie wiosny. Lekkie, apetyczne i nie idą w boczki

Wiosenne sałatki to prawdziwa uczta dla podniebienia. Największą rolę odgrywają tu nowalijki, takie jak chrupiący groszek cukrowy, świeże szparagi...

3
Informacje Warzywa, które podnoszą poziom cukru. Najgorsze są po ugotowaniu

Indeks glikemiczny to istotny parametr w kontekście wszystkich schorzeń metabolicznych. Posiadają go pokarmy obfitujące w węglowodany, w tym także...

2
Informacje Wystarczy dodać do herbaty trzy przyprawy. Zbędne centymetry w pasie giną

Przyprawy takie jak pieprz, kurkuma, czy imbir świetnie sprawdzają się w daniach kuchni azjatyckiej. Możesz także przygotować z nich napój, który w...

4