Spaghetti carbonara - wszystko, co powinniście wiedzieć

Chcesz zjeść idealny, klasyczny włoski makaron? Jedyna prawidłowa odpowiedź to… carbonara! Przepis, choć wydaje się łatwy, może przysporzyć sporo kłopotów. Zamiast pysznego spaghetti może bowiem wyjść… jajecznica z makaronem. Daj sobie czas - warto wykonać to danie przynajmniej kilka razy, aby dojść do wprawy.

Fot. 123RF/Picsel

To pyszne danie, rodem z Włoch, pokochali ludzie na całym świecie. Nic dziwnego - jest sycące, tłuściutkie i co za tym idzie - przepyszne! Jaka jest historia spaghetti carbonara? Czy w oryginalnym przepisie znajdował się boczek, a może inny rodzaj mięsa? Jak zrobić carbonarę, by wyszło wykwintne danie, a nie coś a'la makaron z jajecznicą? Wszystkie potrzebne informacje i porady znajdziesz poniżej!

Carbonara - z której części Włoch pochodzi?

Sos carbonara pochodzi z Włoch, ale - jak dobrze wiesz - znany jest na całym świecie. W słonecznej Italii ten pyszny makaron spożywa się przede wszystkim w regionie Lazio (Lacjum). To właśnie tutaj mieści się Rzym - stolica Włoch.

Carbonara - przepis

Jak zrobić carbonarę? Przepisów na makaron carbonara znajdziesz w internecie całą masę. Większość z nich pewnie specjalnie się od siebie nie różni. Poniżej znajdziesz tzw. pewniak. Możesz spokojnie od niego zacząć swoją przygodę ze słonecznym daniem kuchni włoskiej, które na pewno bardzo posmakuje tobie oraz całej twojej rodzinie!

 

Składniki:

  • makaron spaghetti (np. garofalo),
  • 70 g wędzonego boczku,
  • 1 jajko + 2 żółtka,
  • 50 g sera parmezan + do posypania makaronu,
  • świeżo mielony pieprz (dużo pieprzu!).

 

Wykonanie:

  • Boczek pokrój w drobną kostkę.
  • Makaron gotuj w osolonej wodzie (bez dodatku oliwy czy innego tłuszczu). Nie można go rozgotować - musi być al dente, czyli minimalnie twardy. Po ugotowaniu przelej go przez sito (nie polewając zimną wodą!). Nie wylewaj całej wody z makaronu - będzie ci potrzebne kilka łyżek.
  • Boczek smaż na głębokiej patelni, wytapiając tłuszcz. Kawałki mięsa muszą się zarumienić. Twoim celem jest chrupiący z zewnątrz boczek, a w środku miękki i soczysty.
  • W misce mieszaj żółtka, jajko i starty ser. Dodaj do mieszanki kilka łyżek wody z makaronu oraz dużo mielonego pieprzu.
  • Do gotowego boczku wrzuć makaron. Całość mieszaj na małym ogniu. Czekaj, aż makaron lekko ostygnie (jedną, dwie minuty) i dodaj mieszankę jajeczno-serową. Wszystko bardzo dokładnie mieszaj. To właśnie podczas tego kroku najwięcej kucharzy popełnia błąd. Dodają masę do zbyt gorącego makaronu, w efekcie czego powstaje... jajecznica. Zatem warto zachować tutaj czujność.

Jak podawać spaghetti carbonara?

Spaghetti carbonara sprawdzi się zarówno na "zwykły", codzienny obiad, jak i na danie dla gości, np. podczas weekendowej imprezy. To bardzo uniwersalna potrawa, która zawsze smakuje wszystkim! Nie wymaga specjalnej oprawy, ale to nie oznacza, że nie można podać jej w elegancki sposób. Warto ułożyć makaron na głębokim talerzu (najlepiej w formie kółka) i podać z lampką białego wina (najlepiej wytrawnego, choć koneserzy słodkiego powiedzą, że i ten rodzaj wina sprawdzi się tutaj doskonale).

Spaghetti carbonara ze śmietaną?

Wiele osób uważa, że oryginalny przepis na makaron carbonara uwzględnia także śmietanę. Najprawdopodobniej nigdy nie było jej w oryginalnym daniu. Podobnie dzisiaj, Włosi nie dodają jej do jednego ze swoich ulubionych makaronów. Oczywiście nikt nie zabroni ci dodać kremówki do carbonary, musisz jednak pamiętać, że wówczas twoje danie nie będzie carbonarą, a makaronem a'la carbonara. Naszym zdaniem, możesz spróbować przygotować również spaghetti carbonara ze śmietaną - to świetna alternatywa do tego dania w klasycznym wydaniu.

Sprawdź także: Przepis na spaghetti carbonara ze śmietaną - idealna receptura!

Carbonara - skąd ta nazwa?

Skąd pochodzi nazwa spaghetti carbonara? Tutaj zdania się podzielone. Nie ma nigdzie potwierdzonych informacji, aczkolwiek domysłów występuje całkiem sporo. Najprawdopodobniej ta przyjemna nazwa pochodzi od... koloru czarnego pieprzu. Jak wiemy, czarny pieprz zbliżony jest kolorem do węgla drzewnego. Gdy gotowy makaron carbonara posypiesz czarnym pieprzem, to potrawa wygląda, jakby wylądował na niej rozdrobniony proszek węgla. A węgiel po włosku to... carbone. Taka geneza bardzo pasuje, prawda?

Dietetyczne spaghetti carbonara

Uwielbiasz spaghetti carbonarę, ale dbasz o linię? W takim razie spróbuj tej bardziej dietetycznej wersji. Tak, choć trudno w to uwierzyć, carbonarę można przygotować w postaci fit. I także będzie pyszna. Oto przykładowy przepis (zerknij na Smaker.pl po więcej).

 

Składniki:

  • 3 plastry ulubionego sera wysokiej jakości
  • 4 plastry szynki (ew. boczku, jeśli nie chcesz ani całkiem wersji fit, ani tej bardzo kalorycznej)
  • 2 jajka
  • ulubiony makaron, najlepiej pełnoziarnisty albo białkowy (np. z soczewicy czy zielonego groszku, tego typu produkty znajdziesz dzisiaj w większości popularnych supermarketów)
  • jogurt naturalny, najlepiej gęsty, tj. grecki
  • ząbek czosnku
  • natka pietruszki (ilość wedle życzenia)
  • pieprz i sól do smaku

 

Wykonanie:

Makaron ugotuj według instrukcji na opakowaniu (wersja al dente). Jajka wymieszaj do uzyskania gładkiej masy. Wrzuć starty ser, rozgnieciony czosnek, pokrojoną drobną natkę i przyprawy. Dokładnie wymieszaj. Szynkę podsmaż w małych kawałkach na odrobinie tłuszczu na patelni. Dodaj do makaronu, a następnie, gdy ten lekko przestygnie, wymieszaj z masą jajeczno-serową oraz z jogurtem. Podawaj z natką pietruszki i wodą z dodatkiem cytrusów. Pycha!

Sprawdź także: Inne przepisy na dietetyczną carbonarę ze Smaker.pl

Sos carbonara - teoria na temat pochodzenia

Tak jak wspomnieliśmy, historia carbonary nie jest znana. Informacje, które dzisiaj znajdziemy na ten temat, to raczej domysły niż pewniki. Najprawdopodobniej receptura na ten niezwykły makaron pochodzi z XIX wieku. Niektórzy uważają, że twórcami potrawy są abruzyjscy węglarze, którzy są autorami nie tylko samego dania, ale też nazwy. Jest to dość prawdopodobne, ponieważ węglarze mieszkali na dość biednym i górzystym terenie na południu kraju. Jedli głównie to, co upolowali, a dostęp do sera czy wieprzowiny mieli bardzo rzadko. Dlatego, jeśli tylko mieli okazję kupić te składniki, to brali je na zapas. Dorzucali do nich jajko (często skradzione z gniazd) i w ten sposób powstał pyszny i sycący sos.

Istnieje również teoria, która mówi, że carbonara powstała po 1930 roku. W 1929 roku ujrzała światło dziennie słynna książka kulinarna ("Talizman szczęścia"). W środku nie było przepisu na ten słynny dziś makaron. Wiele osób uważa, że to wystarczający dowód na to, że carbonara wówczas nie istniała.

Spaghetti carbonara - przepis oryginalny

Jak pierwotnie wyglądało spaghetti carbonara? Przepis oryginalny znacznie różni się od tego nam znanego. Sprawdź.

 

Składniki:

  • woda
  • tłusta szynka wieprzowa, może być bekon
  • 2 żółtka
  • przyprawy
  • 1/2 opakowania makaronu spaghetti
  • oliwa z oliwek
  • 1/2 szklanki startego sera pecorino
  • 1/2 szklanki startego sera parmezan

 

Wykonanie:

  • Makaron ugotuj al dente z solą.
  • Pokrój drobno szynkę i smaż ją na patelni z oliwą z oliwek (jedną, dwie minuty).
  • Żółtka wymieszaj z serem i pilnuj, by nie osiadła.
  • Odcedź ugotowany makaron i dodaj do niego przygotowane mięso. Całość podlej wodą z makaronu.
  • Gdy całość nieco wystygnie, dodaj mieszankę sera i żółtek. Wymieszaj.
  • Danie posyp z wierzchu pieprzem. Podawaj z dobrym, białym (i oczywiście włoskim) winem.

 

Smacznego!

Więcej przepisów na carbonarę znajdziesz tutaj:

1. Spaghetti Carbonara

Spaghetti carbonara

Fot. Anka1803 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Spaghetti carbonara

Spaghetti carbonara

Fot. AnkaGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Spaghetti z cukinii a'la carbonara

Spaghetti z cukinii

Fot. Konhambos na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Spaghetti carbonara - tradycyjny włoski przepis

Spaghetti carbonara - tradycyjny włoski przepis

Fot. Nerdycookin na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Carbonara

Spaghetti carbonara

Fot. Madziak na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Pogoda na Interii sprawdza się! Teraz także w aplikacji. Zainstaluj na Androidzie i nie daj się zaskoczyć pogodzie »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
3
Dania główne Polędwica po królewsku

Polędwica po królewsku to iście szlachetna propozycja. Wykorzystuje się w nie...

Odsłon: 626

60 min
2
Dania główne Kotlety diakona

Kotlety diakona to proste i szybkie danie, które praktycznie robi się samo! N...

Odsłon: 1158

30 min
2

Polecane artykuły

Informacje 5 pomysłów na surówki do mięs z rusztu. Proste przepisy idealne do grilla

Grillowana karkówka, szaszłyki, czy kiełbasa to pyszne dania, które potrzebują odpowiedniej oprawy. Warto zaserwować je ze świeżym lub podpiekanym...

4
Informacje Co zrobić, żeby kaszanka z grilla nie pękała?

Szybka w przygotowaniu i niezwykle aromatyczna - Polacy właśnie za to uwielbiają kaszankę z grilla. Jaki jest przepis na to, żeby nie pękała podcza...

11
Informacje Klasyk, który nigdy się nie znudzi. Jak wybrać najlepszą kiełbasę na grilla?

Majówka to świetna okazja do rozpoczęcia sezonu grillowego. Wiele osób nie może doczekać się soczystej karkówki czy szaszłyków. Jednak większość wy...

28
Informacje Energetyzujące smoothie zamiast śniadania. Pełne błonnika, witaminy C i potasu

Masz problem z jedzeniem odpowiedniej ilości warzyw i owoców w ciągu dnia? Dobrym sposobem jest przemycenie ich w formie zdrowego smoothie. Jeśli o...

4