Sprawdź, jak zrobić doskonały tatar wołowy!

Tatar, czyli befsztyk tatarski to potrawa znana w polskiej kuchni od wieków. Podawany jest na różne sposoby i w wielu wariacjach. W restauracjach możemy skosztować tatar z dzika, sarny, jelenia, a nawet… strusia. Nie ulega jednak wątpliwości, że jego klasyczna odmiana to tatar wołowy. Najczęściej przyrządzany jest z polędwicy wołowej, lecz to nie jedyny wybór, na jaki możesz się zdecydować.

Fot. Kluczem do smaku mięsa jest także dieta zwierząt/ materiały promocyjne

Mięso na tatar - jakie wybrać?

Klasyczny tatar to oczywiście tatar wołowy. W związku z tym, że przyrządza się go z surowego mięsa, należy postawić na najwyższą jakość. Gotowe wyroby dostępne w supermarketach lepiej omijać. Dlaczego? Zazwyczaj zawierają ok. 85% mięsa wołowego. Pozostałe składniki pozostawiają wiele do życzenia, większość z nich to zazwyczaj konserwanty. Znaleźć można w nich chociażby cieszący się złą sławą glutaminian sodu. Skąd wziąć zatem mięso na tatar? Najlepiej ze sprawdzonego źródła. Jedno z nich to sklep mięsny online https://bbq.pl/, gdzie zamówisz wołowinę premium, idealną do przygotowania tatara, steków czy burgerów.

Wołowina na tatara - która część?

Jakie mięso na tatar jest najlepsze? Oczywiście wołowina - tylko która jej część? Najczęściej będzie to polędwica wołowa, uznawana za najszlachetniejszą część mięsa wołowego. Polędwica wołowa ma niewielką ilość błon jest soczysta i wyróżnia ją piękny, wyrazisty kolor.
Dla prawdziwych koneserów smaku wołowiny szczególnie polecamy wołowinę z USA. Na tatara idealna będzie sezonowana polędwica wołowa Black Angus z USA. To mięso charakteryzuje się niebywałym smakiem dzięki specjalnemu programowi hodowli bydła w USA. Przede wszystkim znaczenie ma tutaj rasa bydła Black Angus. Zdecydowanie jedna z najlepszych ras mięsnych do produkcji wołowiny, której smak uwielbiany jest na całym świecie.

 

Fot. Polędwica wołowa to jeden z najbardziej wartościowych gatunków mięsa / materiały promocyjne

Kluczem do smaku mięsa jest także dieta zwierząt. Na początku bydło wypasane jest na rozległych preriach USA odżywiając się w zgodzie z naturą soczystymi trawami i ziołami. Po około dwóch latach, na ostatnie 100 dni bydło trafia do specjalnych feedlotów gdzie karmione jest paszą bogatą w węglowodany i składniki odżywcze (głównie są to ziarna takie jak kukurydza).

Taki sposób hodowli sprawia, że mięso nabiera bardzo dużej marmurkowości. Ta marmurkowość to charakterystyczne białe niteczki tłuszczu śródmięśniowego, które gwarantują, że wołowina amerykańska jest niezwykle smakowita, krucha i soczysta. Jakość i powtarzalność wołowiny USA gwarantują najwyższe klasy jakości USDA PRIME i USDA CHOICE oraz specjalny program dla wołowiny eksportowanej do UE (NHTC) czyli bez użycia hormonów wzrostu.
Tatar przyrządzić można również z udźca wołowego lub łopatki wieprzowej, choć najczęściej zaraz za polędwicą wołową plasuje się ligawa (wołowina pochodząca z udźca, z mięśnia utrzymującego kręgosłup). Niemniej, warto wiedzieć, że szatkowanie ligawy wołowej będzie o wiele trudniejsza od polędwicy. Na plus jest zaś fakt, że także pozbawiona jest białej tkanki łącznej.

Czy wiesz, że...

Polędwica wołowa to jeden z najbardziej wartościowych gatunków mięsa. W jej składzie znajdują się kwasy tłuszczowe nasycone i jednonienasycone, a także witamina D, żelazo, magnez, wapń oraz witaminy B6 i B12. To jednocześnie doskonałe źródło białka.

Jak zrobić dobry tatar czyli przepis na taras, który zachwyci

Skoro wybraliśmy już wołowinę na tatar (rekomendujemy polędwicę wołową), to warto jeszcze wybrać sposób jej przyrządzania. Możemy mięso posiekać lub zmielić. Ta pierwsza opcja jest zdecydowanie bardziej zalecana, zwłaszcza przez kucharzy. Siekany tatar będzie mieć lepszą konsystencję i zapewni nieco więcej smaku. Jak posiekać mięso na tatar? Najpierw trzeba pokroić wołowinę w poprzek włókien (na cienkie paski), a następnie drobno poszatkować.
Jakie dodatki dobrać do tatara? Podstawa to żółtko (jajko warto wcześniej sparzyć, surowe może być powodem zatrucia salmonellą, choć jajka w Polsce są naświetlane i nie powinno wystąpić takie ryzyko. Reszta to już kwestia gustu. Klasyczny przepis uwzględnia cebulę, ogórki kiszone, grzyby marynowane, pieprz i sól. Znajdziemy również wersję z dodatkiem musztardy, oliwek, kaparów czy ogórków konserwowych, a nawet jajka przepiórczego (żółtka).

Czy wiesz, że..

W niektórych restauracjach składniki tatara podawane są oddzielnie (zwłaszcza żółtko jajka). Ten zwyczaj pochodzi z XVIII- wiecznej Francji, która borykała się z problem niskiej higieny. Taki sposób serwowania miał udowodnić, że danie wykonanie jest z wysokiej jakości produktów.

Przepis na tatar wołowy klasyczny

Poniżej przedstawiamy przepis na tatar wołowy w wersji klasycznej.

Fot. Jakie dodatki dobrać do tatara? Podstawa to żółtko / materiały promocyjne

Potrzebne składniki:
• 400 g mięsa wołowego (polędwica wołowa, udziec)
• 4 żółtka jaj
• 2 cebule
• grzyby marynowane
• 2 ogórki kiszone duże
• 2 łyżki oleju
• 4 łyżki wody
• sól
• pieprz

 

Sposób przyrządzenia

1. Mięso na tatar należy drobno posiekać
2. Siekamy też w kostkę cebulę, ogórki i grzyby
3. Wodę mieszamy z solą i pieprzem, a następnie dodajemy do mięsa.
4. Mięso na tatar dokładnie wyrabiamy ręką na jednolitą masę
5. Formujemy kulę, w której tworzymy wgłębienie i wkładamy do niego żółtko
6. Pokrojone dodatki układamy na talerzu


Uwaga!

Żółtko możesz dodać także od razu do mięsa wraz z przyprawami i wtedy ręcznie wszystko wymieszać.


Smacznego!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
Sałatki Sałatka wiosenna rzodkiewkowa

Prosta sałatka z rzodkiewki, ogórka i sałaty strzępiastej polana sosem majone...

Odsłon: 123

15 min
4
Ciasta Racuszki drożdżowe.

Racuchy to pączki kładzione z łyżki do gorącego oleju. Racuchy zrobione są z...

Odsłon: 42

>60 min
1
60 min
0

Polecane artykuły

Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

0
Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

3
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2
Informacje Hash browns, czyli pożywne śniadanie na bazie ziemniaków

Ziemniaki to niezwykle uniwersalne warzywo, które można wykorzystać. Chociaż z reguły zajadamy je w wersji obiadowej, można również przemycić je do...

2