Do góry

Newsy

Zapraszamy do przeczytania relacji z czatu z Krzysztofem Łachem

Dowiedz się jak odpowiadał na pytania Internautów nasz gość.

Fot. 123RF/Picsel

Martapoprostu: na czym polega dieta dukana?
Krzysztof Łach: Ogólnie rzecz biorąc dieta Dukana to inaczej dieta proteinowa białkowa tzw. protal. Polega na spożywaniu produktów Białkowych. Składa się z 4 faz o różnym czasie trwania w tym ta ostatnia faza trwa jakby do końca życia. 1 faza to tzw. faza uderzeniowa trwająca od 5 do 10 dni i polega wyłącznie na przyjmowaniu produktów. Białkowych takich jak chude mięso, jogurty 0%, chude mleko, jajka. W kolejnej fazie naprzemiennie przyjmuje się produktów. białkowe i warzywa w tej fazie schodzimy z wagi o taką wartość ile chcemy. Zrzucamy w tej fazie tyle kilogramów, ile chcemy zrzucić. W następnej fazie na każdy kilogram zrzucony w fazie poprzedniej przez 10 dni stosujemy fazę 3 czyli np. jak w poprzedniej fazie schudliśmy 6 kilo - tyle ile zakładaliśmy (to od nas zależy ile trwa 2 faza) to faza 3 będzie trwała 60 dni i w tej fazie również najczęstszymi produktami są produkty białkowe w małych ilościach są dozwolone węglowodany złożone np. makarony brązowe, ryż brązowy i tłuszcze jednonienasycone, np. pochodzące z orzechów. W tej fazie możemy sobie pozwolić na tzw. ucztę królewską. W jednym dniu możemy sobie pozwolić na taki posiłek jaki chcemy zejść bez ograniczeń nawet z lampką wina jest to jeden posiłek w ciągu tygodnia. Reszta posiłków w ciągu dnia są to produkty dozwolone w fazie 3. Ostatnia faza polega na powróceniu do normalnej naszej diety. Spożywamy produkty jakie chcemy i tylko w jednym dniu, sugerowany jest czwartek, ale może to być każdy inny dzień, ważne jest aby to był stały dzień i w ciągu tego jednego dnia przez cały dzień przyjmujemy tylko i wyłącznie produkty proteinowe, białkowe. Dodatkowo powiem, że jest to dieta jakościowa, a nie ilościowa tzn. jemy tyle razy w ciągu dnia ile razy mamy na to ochotę natomiast musimy się stosować do tych produktów, które są dozwolone w tej diecie.

Kobieta;): Witam!!!! Mam jedno pytanie, mianowicie czy dieta Dukana jest całkowicie bezpieczna dla organizmu?
Krzysztof Łach: Nie jest całkowicie bezpieczna dla organizmu. Dla ścisłości, nie ma badań i dowodów naukowych ani na skuteczność ani na bezpieczność tej diety. Natomiast eksperci amerykańskiego towarzystwa dietetycznego zwracają uwagę na możliwość wystąpienia kamieni żółciowych, na obciążenie nerek.

wrocław_78: spożywanie dużej ilości białka, zczegonlnie w 1 fazie może bycmobciążające dla nerek, z całą pewnością taka dieta jest przeciwwskazana u osób z przewlekłą chorobą nerek. Czy obserwował Pan, ma Pan doświadczenie, jak ta dieta wpływa na funkcjonowanie nerek u osób wyjściowo zdrowych? Czy po prostu istnieje ryzyko uszkodzenia nerek.
Krzysztof Łach: Ryzyko uszkodzenia nerek, z mojej wiedzy jest bardzo niewielkie tu chodzi o ich funkcjonowanie w związku ze znacznym obciążeniem nerek może dojść do ich nieprawidłowego funkcjonowania natomiast rezygnowanie z tej diety albo zmniejszenie ilości spożywanych białek powinno spowodować przywrócenie prawidłowego funkcjonowania nerek. Przy diecie Ducana jak zresztą przy każdej innej diecie ważne jest wykonywanie okresowych badań diagnostycznych nie tylko w czasie ale również przed jej rozpoczęciem. W trakcie diety powinniśmy skonsultować to z naszym lekarzem rodzinnym, który w toku wywiadu może zlecić badania ogólne moczu na poziom kreatyniny i fosforanów w moczu.

Przeczytaj całą relacje z czatu!
Zobacz temat specjalny o diecie Dukana! Wypróbuj przepisy!

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń