Do góry

Newsy

Picie wody a odchudzanie. Na co zwracać uwagę?

Mówi się, że woda to źródło życia. Bez niej nasz organizm nie jest w stanie funkcjonować. Okazuje się jednak, że nie tylko jest niezbędna do przeprowadzenia reakcji metabolicznych, ale przy okazji po prostu pomaga schudnąć. W jaki sposób?

Fot. 123RF/Picsel

Organizm dorosłego człowieka w 60-70 proc. składa się z wody, zrozumiałe więc, że każdego dnia powinniśmy dostarczać mu płynów, by mógł właściwie funkcjonować. Picie zbyt małych jej ilości w pierwszej kolejności negatywnie wpływa na stawy i kręgosłup, które mogą zacząć boleć. Pojawia się nadciśnienie tętnicze i problemy z trawieniem, a to powoduje otyłość. Dlatego ważnym elementem odchudzania jest codzienne nawadnianie organizmu.

Ile pić wody dziennie?

Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać jeden mililitr wody na jedną spożytą kalorię. Inne źródła podają 30 ml wody na każdy kilogram ciała. Niezależnie od przyjętej metody w przypadku kobiet wychodzi około 1,5 l dziennie. Płyny przyjmujemy również w pożywieniu, szczególnie jedząc owoce, warzywa czy zupy. Oczywiście u osób, które prowadzą bardzo aktywny fizycznie tryb życia, wzrasta zapotrzebowanie na wodę. Podobnie dzieje się w upalne dni.

Właściwości oczyszczające

Niezwykle ważne w procesie odchudzania jest oczyszczenie organizmu. Picie wody, szczególnie z dodatkiem niewielkiej ilości soku z cytryny, pomaga usunąć toksyny z jelit. Najlepiej pić ją na czczo zaraz po przebudzeniu. Woda wspomaga również wydalanie, gdyż usprawnia pracę układu trawiennego i pomaga usuwać uboczne produkty przemiany materii.

Hamowanie głodu

W celu zahamowania uczucia głodu zaleca się wypicie szklanki wody 15 minut przed planowanym posiłkiem. Dzięki temu nie będziemy łapczywie jeść, a może nawet uda nam się zmniejszyć spożywane porcje. Jak szacują dietetycy, ta metoda pomaga ograniczyć ilość spożytych kalorii nawet o 10 proc., czyli aż 250 kalorii. Przy okazji warto obalić popularny mit. Nie ma nic złego w piciu wody w trakcie jedzenia. Jeśli mamy na to ochotę, jak najbardziej możemy to robić, gdyż nie wpływa ona w żaden sposób na enzymy, a w dodatku szybko się wchłania i bierze udział w procesach trawiennych.

Przyspieszenie metabolizmu

Woda jest rozpuszczalnikiem licznych ważnych dla naszego organizmu związków chemicznych. Jest niezbędnym składnikiem zachodzących u nas reakcji biochemicznych, bez niej nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować. Uczestniczy w usuwaniu z organizmu zbędnych produktów przemiany materii, ale również umożliwia transport składników odżywczych. W dodatku woda ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej, co jest niezwykle istotne dla odchudzających się osób.

Zobacz też: Pij zalecaną dawkę wody przez miesiąc, a efekty cię zaskoczą

Jak i co pić?

Wiele w ostatnim czasie rozmawia się o kranówce. Według badań Europejskiej Organizacji Współpracy na rzecz Benchmarkingu w Krakowie mamy drugą na świecie pod względem czystości wodę płynącą z kranu. Nie tylko nasza dawna stolica może się poszczycić zdatną do picia kranówką, mieszkańcy pozostałych polskich miast również nie muszą się martwić o jej jakość. Czy ma zatem jakieś wady?

- Niestety tak - mówi Marzena Lewandowska - dyrektor marketingu z firmy Aquaphor. producenta filtrów do wody z jonowymiennym włóknem Aqualen. - Wodociągi dezynfekują wodę chlorem, który nadaje jej nieprzyjemny smak i zapach. Sam ten pierwiastek w niewielkich ilościach nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie, jednak problem mogą stanowić szkodliwe chlorowcopochodne, które powstają w wyniku oczyszczania wody. Im woda bardziej zanieczyszczona w fazie początkowej, tym więcej znajdzie się ich w naszej szklance. Dlatego wodę z kranu powinniśmy oczyszczać. Dzbanek filtrujący prócz chloru i jego pochodnych, dodatkowo usuwa żelazo, metale ciężkie i pestycydy, a także ropopochodne i zanieczyszczenia mechaniczne. Dodatkowo zmiękcza on również twardą polską wodę, usuwając z niej kamień. Dzbanki z opatentowanym przez AQUAPHOR specjalnym włóknem o nazwie Aqualen pozwalają na osiągnięcie najwyżej jakości oczyszczania wody przy maksymalnej wydajności wkładu. Wodę można spokojnie filtrować na 1 wkładzie nawet do 2 miesięcy.

Podsumowując, picie wody nie powoduje chudnięcia, ale zdecydowanie pomaga w zrzucaniu zbędnych kilogramów, przyspieszając cały proces. Ważne jednak, by wybierać odpowiednią wodę, która nie zatruje naszego organizmu.

Artykuł powstał we współpracy z marką Aquaphor

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń