Jak przechowywać natkę pietruszki na zimę? Mrozić ją czy suszyć?

Natka pietruszki to składnik, bez którego trudno wyobrazić sobie niektóre dania. Podkreśla ona smak zup, owoców morza, ryb, mięs i sałatek, a do tego dostarcza organizmowi szereg witamin i minerałów. Z jakiego prozdrowotnego działania słynie ta roślina? I jak przechowywać natkę pietruszki na zimę, żeby zachowała swój smak i właściwości?

Najlepsze sposoby na przechowywanie natki piteruszki | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Natka pietruszki to produkt, który gości niemal w każdej kuchni – posiada ona nieco gorzki i ostro-słony smak, który idealnie pasuje do wielu potraw, w tym ryb, mięs, owoców morza i sałatek. Jej dodatkowym atutem jest zawartość witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które wspomagają szereg ważnych procesów zachodzących w organizmie. Masz do dyspozycji duże ilości tego składnika i nie wiesz, co z nim zrobić? A może planujesz przygotować zapasy na kolejne miesiące? Dowiedz się, jak przechowywać natkę pietruszki na zimę, żeby nie utraciła swojego wyjątkowego smaku i właściwości.  

 Sprawdź także: Czerwony koktajl na odchudzanie - pogromca boczków. Czego nie dodawać do koktajli odchudzających?

Jakie wartości odżywcze ma natka pietruszki 

Jakie wartości odżywcze ma natka pietruszki? Kaloryczność oraz zawartość witamin i minerałów w jednym pęczku tej rośliny (ok. 40 g) kształtują się następująco:  

  • Wartość energetyczna: 14 kcal; 
  • Białko: 1,20 g; 
  • Tłuszcz: 0,30 g; 
  • Węglowodany: 2,50 g; 
  • Błonnik: 1,30 g; 
  • Witamina B1: 0,03 mg; 
  • Witamina B2: 0,04 mg; 
  • Witamina B3: 0,52 mg; 
  • Witamina B5: 0,16 mg; 
  • Witamina B6: 0,04 mg; 
  • Witamina B9: 60,80 µg; 
  • Witamina K: 656 µg; 
  • Witamina E: 0,30 mg; 
  • Witamina A: 168,40 µg; 
  • Witamina C: 53,20 mg; 
  • Potas: 221,60 mg; 
  • Żelazo: 2,48 mg; 
  • Cynk: 0,43 mg; 
  • Wapń: 55,20 mg; 
  • Miedź: 0,06 mg; 
  • Fosfor: 23,20 mg; 
  • Selen: 0,04 µg. 

Jakie właściwości ma natka pietruszki? 

Wbrew pozorom są one bardzo liczne. Warto podkreślić, że uchodzi ona za jedno z najlepszych roślinnych źródeł żelaza – pierwiastka umożliwiającego transport tlenu do komórek, uczestniczącego w produkcji czerwonych krwinek i redukującego uczucie zmęczenia. Ponadto obfituje ona w substancje odżywcze, które:

  • zwiększają odporność,
  • usprawniają funkcjonowanie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego,
  • wzmacniają stawy i kości,
  • wspomagają walkę ze stresem oksydacyjnym,
  • poprawiają wzrok,
  • wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci.

Mowa przede wszystkim o witaminach C, A i E oraz kwasie foliowym.  

Ale to nie wszystko – wśród prozdrowotnych skarbów, które można znaleźć w natce pietruszki, kryją się także liczne flawonoidy, w tym apiina i apigeryna, wykazujące działanie przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe, przeciwdepresyjne oraz poprawiające funkcje poznawcze. Dlaczego jeszcze warto wdrożyć natkę pietruszki do codziennego jadłospisu? Chociażby dlatego, że zapobiega ona rozwojowi kamicy nerkowej, zwalcza bakterie i grzyby, niweluje stany zapalne, a do tego – dzięki obecności błonnika – reguluje pracę przewodu pokarmowego. Ponadto niektóre doniesienia ze świata nauki wskazują, że przy regularnym spożywaniu roślina ta może łagodzić bóle menstruacyjne.  

Jak przygotować natkę pietruszki do mrożenia 

Planujesz przygotować większe zapasy natki pietruszki na zimę? W takim razie możesz ją zamrozić. Musisz jednak zrobić to w odpowiedni sposób, aby jak najdłużej nadawała się do spożycia. Jak przygotować natkę pietruszki do mrożenia? Na szczęście nie wymaga to żadnych skomplikowanych działań. Na początek opłucz ją delikatnie pod bieżącą wodą i osusz – możesz użyć do tego ręcznika papierowego, bawełnianej ściereczki lub wirówki do sałaty. Następnie drobno ją posiekaj – jeśli nie przepadasz za twardymi łodyżkami, sięgnij po same liście. Posiekaną natkę przełóż do szklanego lub plastikowego pojemnika – oczywiście takiego, który nadaje się do mrożenia – i wrzuć do szuflady zamrażarki. Produkt w takiej formie najlepiej spożyć w ciągu sześciu, maksymalnie ośmiu miesięcy od zamrożenia.  

Czy mrożona pietruszka traci witaminy? 

Wiele osób, które mrożą natkę, zadaje sobie pytanie, czy mrożona pietruszka traci witaminy. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób ją przechowujesz i rozmrażasz – jeśli robisz to prawidłowo, nie musisz obawiać się znacznych strat substancji odżywczych. Więcej ubywa ich w momencie, gdy długo trzymasz natkę w temperaturze pokojowej. Najlepiej nie rozmrażać jej po wyjęciu z zamrażalnika, tylko od razu dodać do dania – w przeciwnym razie może ściemnieć i stracić na smaku oraz cennych właściwościach.  

Jak suszyć natkę pietruszki 

Preferujesz suszoną natkę od tej świeżej? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przechowywać ją właśnie w tej formie. Jak suszyć natkę pietruszki? Możesz to zrobić na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest suszenie na świeżym powietrzu – wystarczy, że umieścisz jej pęczki lub same liście na tacy i odłożysz na cztery-pięć dni w takie miejsce, w którym nie będą padały na nie promienie słoneczne. Wystawiając natkę bezpośrednio na słońce, sprawisz, że jej liście zbledną, a cenne olejki eteryczne wyparują.  

Jeśli zależy ci na czasie, do suszenia możesz wykorzystać różne kuchenne sprzęty, np. piekarnik. Rozłóż opłukane i osuszone liście na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, a następnie wstaw ją do piekarnika nagrzanego do 50 stopni. Co jakiś czas obracaj blachę i mieszaj jej zawartość. Proces suszenia może potrwać kilka godzin.  

Nie masz dostępu do piekarnika? W takim razie możesz skorzystać z kuchenki mikrofalowej. Standardowo opłucz i osusz natkę, po czym włóż ją do odpowiedniego pojemnika, umieść w mikrofalówce i poddaj 30-sekundowej obróbce termicznej. Pamiętaj, aby mocno nie przedłużać tego czasu. Warto dodać, że świetnie sprawdzi się tutaj również suszarka elektryczna oraz beztłuszczowa frytkownica. Po wysuszeniu przechowuj natkę pietruszki w chłodnym i ciemnym miejscu.  

Co zrobić z natki pietruszki?  

Skoro już wiesz, jak przechowywać natkę pietruszki na zimę, warto dowiedzieć się, jak wykorzystać ją w kuchni. Wbrew pozorom nie służy ona jedynie jako przyprawa – równie dobrze możesz wyczarować z niej pyszne przysmaki, w tym pietruszkowe pesto, które idealnie nadaje się do pieczywa i makaronów. Poza głównym komponentem do jego przygotowania potrzebujesz czosnku, oliwy z oliwek, orzechów włoskich, parmezanu oraz soli i pieprzu. Jedyne, co musisz zrobić, to wrzucić wszystkie produkty do blendera i zmiksować. Jeśli pesto wyjdzie zbyt suche, dodaj do niego nieco oliwy.  

Kolejną propozycją na wykorzystanie natki pietruszki jest przyrządzenie różnego rodzaju koktajli. Wbrew pozorom roślina ta wyróżnia się dużą uniwersalnością i świetnie komponuje się z rozmaitymi składnikami – możesz łączyć ją z owocami i warzywami, np. jabłkami, awokado, ananasem, kiwi, pomarańczą, bananami czy limonką. Bazą takiego koktajlu może być zarówno zwykła woda, jak i kefir czy jogurt naturalny. Jeśli zostanie ci jeszcze trochę natki pietruszki, koniecznie dodaj ją do sałatki, hummusu, a nawet lodów, np. takich na bazie gruszek.  

Źródło: vitapedia.pl, wylecz.to, filozofiasmaku.pl 

Autor: Redakcja Smaker.pl 

Zobacz także:

Ciasto krówka na biszkopcie. Wypróbuj ten znakomity przepis »

Jedz, by opóźnić procesy starzenia. Dermatolog wylicza kluczowe produkty »

Smak ogórka wykręca buzię? Prawdopodobnie obierasz go źle »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka z sałaty lodowej

Dzisiaj bardzo szybka, prosta sałatka. Bardzo dobra jako dodatek do obiadu lu...

Odsłon: 173

15 min
3

Polecane artykuły

2
Informacje Dodany do kawy, pomaga schudnąć. Zrób też schab, zupę lub sos z tą genialną przyprawą

Kardamon – genialna przyprawa z Indii – znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Nie dość, że doskonale podkreśla ona...

2
Informacje Likier z kukułek. Smak cukierków z dzieciństwa

Kojarzysz cukierki kukułki, czyli nadziewane karmelki? To kultowe polskie słodycze, które nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie każdy wie, ż...

2
Informacje Idealna sałatka dla kobiet po 50. Skończą się problemy ze zbędnymi kilogramami i wypadaniem włosów

Nie jest tajemnicą, że po 50. roku życia metabolizm spowalnia. Wiele pań w tym wieku zaczyna borykać się z nadprogramowymi kilogramami, oraz przykr...

4