Najlepsze krokiety na wigilię. Jak długo można przechowywać krokiety z grzybami w lodówce?

Wigilia zbliża się wielkimi krokami - żeby dobrze przygotować się na jej nadejście, warto rozpocząć kulinarne prace z odpowiednim wyprzedzeniem. Zasada ta dotyczy m.in. krokietów, uszek oraz pierogów. Jak długo przed świętami można zrobić krokiety? I jaki farsz do nich będzie najlepszy?

Najlepsze krokiety na wigilię. Z czym można zrobić krokiety na święta? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Krokiety są częścią podstawowego repertuaru kulinarnego podczas wigilijnej wieczerzy. Doskonale sprawdzają się one zarówno solo, jak i w towarzystwie esencjonalnego barszczu czerwonego. W zależności od twoich preferencji możesz podać je z kapustą i grzybami, mięsem, szpinakiem oraz drobno posiekanym jajkiem. Oprócz wybrania konkretnego nadzienia warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań w tym to, jak długo przed świętami można zrobić krokiety

Sprawdź także: Te dania wigilijne przygotujesz wcześniej. Zapomnij o pośpiechu i stresie

Z czym można zrobić krokiety na wigilię - najlepsze farsze 

Czas przedświąteczny związany jest z licznymi rozterkami kulinarnymi. Wiele osób zastanawia się na przykład, z czym można zrobić krokiety na wigilię. Najlepsze farsze to takie, które są zgodne z twoimi preferencjami kulinarnymi. Podczas realizacji przepisu na ten świąteczny przysmak zaufaj swojej intuicji i wyczaruj to, co najbardziej smakuje tobie i twojej rodzinie.  

Tradycyjne krokiety z kapustą i grzybami

Najbardziej tradycyjną opcją jest wykonanie krokietów z kapustą i grzybami. Aby przyrządzić ten typ nadzienia, dokładnie wypłucz grzyby pod bieżącą wodą, a następnie odstaw je do namoczenia na co najmniej całą noc. Na drugi dzień wylej z nich starą i wlej świeżą porcję, a następnie gotuj je w osolonej wodzie przez 20 minut. Na końcu wyjmij je z wywaru i posiekaj.

Drugim elementem farszu na wigilijne krokiety jest kapusta kiszona, którą należy odsączyć z soku, włożyć do garnka i zalać odcedzonym wywarem z grzybów. Dodaj do niej nieco bulionu, listek laurowy i ziele angielskie, a następnie gotuj do miękkości przez 40 minut. Kapustę najlepiej przykryć pokrywką. W tym czasie umyj i obierz marchewkę, którą następnie zetrzesz na dużych oczkach tarki. Dorzuć ją do kapusty na około 10 minut przed końcem obróbki termicznej. 

Podsmaż drobno posiekaną cebulkę na patelni obok. Aby ją zeszklić, możesz użyć nie tylko oleju rzepakowego, ale także oliwy z oliwek lub masła. Pomieszaj ją z kapustą i grzybami. Kolejny krok stanowi pokrojenie pieczarek i odparowanie z nich wody. Na samym końcu dopraw je solą i pieprzem, a potem połącz z kapustą. Zanim ostatni raz ją zagotujesz, ponownie ją dopraw. Niektórzy kucharze lubią uzupełnić tego rodzaju farsz o szczyptę cukru. 

Krokiety z kapustą i grzybami

 Krokiety z kapustą i grzybami Zobacz przepis

Krokiety z kapustą i grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Krokiety z mięsnym farszem 

Krokiety z kapustą i grzybami są dość czasochłonne, dlatego nie każdy się na nie zdecyduje. Co więcej, jeśli nie przepadasz za smakiem tych składników, dobrym pomysłem będzie postawienie na inny wariant, a mianowicie ten z mięsnym farszem. Krokiety w takim wydaniu świetnie sprawdzą się np. na drugi dzień świąt. Aby go wykonać, połącz ze sobą mielone mięso wieprzowe i drobiowe. Dodaj do niego ugotowaną w rosole cebulę i marchewkę, a następnie przepuść wszystko przez maszynkę. Jeśli masa wyjdzie zbyt sucha, możesz śmiało dolać do niej kilka łyżek rosołu. Na samym końcu dopraw powstałą mieszaninę według własnego uznania. 

Krokiety z mięsem

 Krokiety z mięsem Zobacz przepis

Krokiety z mięsem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Krokiety z pieczarkami i serem 

Jeśli chcesz, aby świąteczny wieczór przebiegł z bezmięsnym menu w tle, możesz także pokusić się o wykonanie farszu na bazie sera żółtego i pieczarek. Umyj ten ostatni składnik i dokładnie oczyść go z resztek ziemi, a następnie drobno posiekaj. Na dużej patelni rozgrzej dwie łyżki oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego i zeszklij pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy ta się zarumieni, dorzuć do niej grzyby i energicznie podsmażaj na nieco większym ogniu. Dopiero na samym końcu dopraw je solą, pieprzem i szczyptą słodkiej papryki. Po wystudzeniu połącz wszystkie składniki z tartym żółtym serem i zawijaj w krokiety. 

Krokiety z serem i pieczarkami

 Krokiety z serem i pieczarkami Zobacz przepis

Krokiety z serem i pieczarkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Krokiety ze szpinakiem 

Jeszcze innym pomysłem na mniej typowe wigilijne danie są krokiety ze szpinakiem. Świetnie pasują one do aromatycznego barszczu czerwonego. Aby zrealizować przepis na to nadzienie, rozgrzej olej na patelni i zeszklij na nim posiekaną cebulę dymkę. Następnie dodaj do niej przeciśnięty przez praskę czosnek i smaż przez około dwie minuty. Dorzuć mrożone kulki szpinaku na patelnię i poczekaj do pełnego rozmrożenia. Woda powinna całkowicie wyparować z powierzchni naczynia. Podduś nieco wszystkie komponenty dania, dodaj szczyptę soli i pieprzu, a potem pokrusz na górę sowitą porcję sera feta. Zawiń farsz we wcześniej usmażone naleśniki. 

Krokiety ze szpinakiem i serem feta

 Krokiety ze szpinakiem i serem feta Zobacz przepis

Krokiety ze szpinakiem i serem feta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Krokiety z jajkiem 

Entuzjaści jajecznych potraw z pewnością ucieszą się również na wiadomość, że krokiety z jajkiem to wariant, który fantastycznie sprawdzi się na świątecznym stole. Ten szlagier barów mlecznych jest nie tylko niezwykle smaczny, ale także bardzo prosty do wykonania. Z ich przyrządzeniem poradzi sobie nawet najmniej doświadczony kucharz. Realizację przepisu na nadzienie rozpocznij od ugotowania odpowiedniej liczby jajek. Pamiętaj, że musi to być ich wersja na twardo. Po ich ostudzeniu obierz je i posiekaj nożem lub dokładnie rozgnieć widelcem. Dorzuć do nich posiekany szczypiorek, majonez, bułkę tartą, natkę pietruszki oraz sól i pieprz. Wymieszaj wszystko, aż do powstania gładkiej masy i gotowe.

Krokiety z farszem jajecznym

 Krokiety z farszem jajecznym Zobacz przepis

Krokiety z farszem jajecznym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Jak długo przed świętami można zrobić krokiety? 

To jedno z pytań, które pojawia się w głowach wielu gospodyń domowych. I nic w tym dziwnego, w końcu dobrze jest podzielić sobie przygotowania do świąt na kilka etapów. Dzięki temu możesz wyczarować je znacznie wcześniej i po prostu zamrozić - i to niezależnie od rodzaju farszu, na jaki postawiłeś.

Mrożenie powyższej potrawy przeprowadzisz na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przechowywanie krokietów w wariancie bez panierki. W tym wypadku nie mogą się one ze sobą stykać, ponieważ utrudni to ich ponowne podgrzanie. Po ich wstępnym zamrożeniu wystarczy umieścić je w foliowych woreczkach. Z kolei, jeśli wolisz zamrażać je w panierce, skorzystać ze specjalnych plastikowych pojemników, w których ułożysz je piętrami. 

Jak długo można przechowywać krokiety z grzybami w lodówce?

Kolejną kulinarną zagwozdką jest to, jak długo można przechowywać krokiety z grzybami w lodówce. Jeśli planujesz skumulować swoje wysiłki na czas tuż przed świętami, pamiętaj, że nie powinieneś trzymać tego wyrobu w lodówce zbyt długo. Dobrze panierowane krokiety, czyli takie obtoczone w roztrzepanym jajku i bułce tartej, a następnie usmażone z obu stron na gorącym oleju, mogą spokojnie czekać do uroczystej kolacji przez dwa do trzech dni. Nie ryzykuj jednak wydłużania tego czasu, ponieważ farsz może skisnąć, przez co nie będzie nadawał się do zaserwowania twoim gościom. Po wyjęciu ich z lodówki podgrzej je razem z niewielką ilością masła na patelni o nieprzywierającej powłoce. 

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Zapomniany olej wraca do łask. Zbija cholesterol, zapobiega zaparciom, jest dobry dla skóry »

Zaschnięty tłuszcz na płytkach w kuchni i okapie. Sposoby na oporne zabrudzenia »

Barszcz czerwony nigdy nie wyjdzie blady. Sekretem jeden składnik »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
0
Desery Kremowy sernik z wiśniami

Idealny, kremowy i delikatny sernik, jego słodkość przełamują wiśnie. Wspania...

Odsłon: 129

30 min
4
Ciasta Ciasteczka piknikowe

Na piknik nie musi być zaraz cała blacha ciasta. Mogą być takie ciasteczka....

Odsłon: 203

60 min
6

Polecane artykuły

Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2
Informacje Karkówka rozpływa się w ustach. To dzięki marynacie ze składnikiem, który zwykle wylewasz

Majówka już za pasem, na pewno więc w wielu domach rozpoczął się sezon grillowy. Podczas rodzinnej posiadówki obok kiełbas, kaszanek, czy szaszłykó...

3