Jak przyprawić kotlety schabowe? Tylko takie przyprawy dają gwarancję smaku i soczystości

Poznajcie sekrety doskonałego przygotowania kotletów schabowych. Pomożemy wam odtworzyć tę polską tradycję w jak najlepszy sposób. Technika, mięso i przyprawy są kluczem do sukcesu.

Jak przyprawić kotlety schabowe? Stosuj tylko takie przyprawy | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Trudno znaleźć osobę w Polsce, która nie pomyślałaby o kotletach schabowych, kiedy rozmawia się o obiedzie. Na tym tradycyjnym daniu wychowały się wszystkie pokolenia. Kiedy więc w niedzielę zaczynacie tłuc kotlety i nie wiecie, jak je przyprawić, ten tekst z pewnością okaże się pomocny. 

Sprawdź także: Schab w słoiku na kanapki lub na szybki obiad. Kapitalny trik na kruche i mięciutkie mięso

Jak wybrać dobre mięso na schabowe? 

Tradycyjnie do przygotowania schabowych używa się mięsa wieprzowego, a konkretnie schabu. Schab wieprzowy to mięso znajdujące się na łopatce lub udźcu wieprzowym. Jest idealne do przyrządzania schabowych ze względu na swoją strukturę. Dużą soczystość zawdzięcza odpowiedniej proporcji tłuszczu i mięsa, która przekłada się również na unikatowy smak.

Schab powinien mieć ładny różowy kolor i delikatną strukturę, bez nadmiaru żył i chrząstek. Przed zakupem koniecznie sprawdźcie, jak wybrać dobre mięso na schabowe. Wybierajcie to od sprawdzonego dostawcy lub rzeźnika, który oferuje świeże i wysokiej jakości produkty. Pamiętajcie, że jakość ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego smaku i konsystencji kotletów.

Przygotowując kotlety schabowe, pamiętajcie też o usunięciu błony, która może utrudniać obróbkę. Błonka po smażeniu kurczy się, co często powoduje wygięcie się mięsa, które trudno będzie potem równomiernie usmażyć. U niektórych rzeźników możecie poprosić o zdjęcie dla was błonki, ale w większości przypadków będziecie zmuszeni do samodzielnego zrobienia tego w domu. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie mięsa przed smażeniem. 

Jak rozbijać kotlety na schabowe?

Rozbicie mięsa na odpowiednią grubość to klucz do pysznych i chrupiących kotletów. Jeśli chcecie, żeby cieszyły podniebienia bliskich, musicie wiedzieć, jak rozbijać kotlety na schabowe. Zanim jednak do tego przystąpicie, upewnijcie się, że macie odpowiednie narzędzia pracy. Najlepiej nada się do tego tłuczek do mięsa lub wałek do ciasta. Oto kroki, które pomogą wam osiągnąć doskonały efekt: 

  • Przygotowanie mięsa: należy je najpierw wyciągnąć z lodówki, aby osiągnęło temperaturę pokojową. Pozwoli to na równomierne usmażenie schabu i zapobiegnie sytuacji, w której kotlety wyjdą zbyt twarde. 
  • Odpowiednia grubość: zanim przystąpicie do rozbijania mięsa, zastanówcie się, jak grube mają być wasze kotlety schabowe. Grubość mięsa wynosi zwykle od półtora do dwóch centymetrów. Wszystko zależy jednak od waszych preferencji. 
  • Umieszczenie mięsa w folii spożywczej: położenie kawałka mięsa na folii spożywczej zapobiega rozpryskiwaniu się soków i pomoże w utrzymaniu czystości w kuchni. 
  • Rozbijanie mięsa: rozbijajcie delikatnie mięso tłuczkiem lub wałkiem do ciasta, zaczynając od środka kawałka, idąc ku krawędziom. Postarajcie się utrzymać równomierną grubość schabu na całej powierzchni. Dzięki temu kotlet wyjdzie soczysty w środku i chrupiący na zewnątrz. 
  • Obrót i kontynuacja: po rozbiciu jednej strony mięsa, obróćcie kawałek i powtórzcie proces z drugiej strony. Tu również musicie pamiętać o równomiernej grubości na całej powierzchni. 
  • Panierowanie: gdy już odpowiednio rozbiliście kotlety, możecie zabrać się za panierowanie. W tym celu obtoczcie mięso w mące, jajku i bułce tartej, aby uzyskać chrupiącą i aromatyczną panierkę. 

Dzięki temu, rozbijanie kotletów stanie się dla was łatwiejsze. Pamiętajcie, że cierpliwość i delikatność to kluczowe elementy konieczne do zrobienia doskonałego schabowego. 

Jak przyprawić kotlety schabowe - stosuj tylko takie przyprawy 

Zazwyczaj do schabowych dodajemy tylko sól i pieprz, ale sprawdzają się przy nich również inne przyprawy, takie jak papryka słodka czy ostra. Dobrym pomysłem będzie także uzupełnienie tych przypraw łyżeczką ostrej musztardy. Świeży czosnek sprawdza się przy każdym mięsie, a schab nie jest wyjątkiem. Wystarczy położyć na plastrach schabu kilka kawałków czosnku, które razem z kotletem rozbijamy za pomocą tłuczka. Aromat czosnku rozejdzie się po mięsie, co będzie skutkowało rewelacyjnym smakiem odchodzącym od tradycyjnego kotleta z solą i pieprzem. Już po pierwszym kęsie poczujecie różnicę w smaku.

Jeśli jednak nie jesteście fanami czosnku, przy schabowym sprawdzi się również cebula. Nie rozbijamy jej jednak tak, jak czosnku. Kroimy ją w drobną kostkę i razem z przyprawami i olejem marynujemy schab. Żeby mięso przeszło aromatem marynaty, polecamy wam zawinąć je w folię spożywczą tak, żeby cebula do niego przyległa.

Jeżeli uważacie, że wasze kotlety są twarde jak podeszwa i szukacie sposobu, który pomoże wam to zmienić, to mamy dla was coś ciekawego. Moczenie mięsa w mleku z przyprawami i cebulą jest niecodziennym, ale skutecznym sposobem na przyrządzenie schabu. Mleko spowoduje, że kotlety staną się dużo bardziej delikatne i kruche. Nie każdy wie, jak przyprawić kotlety schabowe. Stosuj tylko takie przyprawy, które wzbogacą ich smak. Każdy z tych sposobów urozmaici odczucia smakowe podczas jedzenia, więc wybierzcie taki, który najbardziej wam odpowiada.  

Schabowy w nowej odsłonie 

Jeżeli znudził się wam schabowy w tradycyjnym wydaniu, mamy dla was alternatywny sposób na przygotowanie tego mięsa. Schabowe ze szpinakiem i fetą zaskoczą waszych gości, a czas przygotowania to mniej niż pół godziny. 

Przygotujcie sześć plastrów schabu, 120 gramów sera typu feta, 450 gramów szpinaku mrożonego lub świeżego, cztery łyżki masła, czosnek, bułkę tartą, jajko oraz sól i pieprz, a także olej do smażenia. Umyte mięso osuszcie, rozbijcie na cienkie plastry, a następnie przyprawcie solą i pieprzem po obu stronach. Na rozgrzane masło wrzućcie szpinak, następnie dodajcie przeciśnięty przez praskę czosnek. Jeżeli nie macie praski, rozgniećcie czosnek przy pomocy noża. Jest to kluczowe, aby czosnek oddał więcej smaku.

Na każdy plaster mięsa nałóżcie łyżkę szpinaku oraz pokruszony ser feta. Zwińcie w roladki i zepnijcie wykałaczkami. Następnie obtoczcie w jajku oraz bułce i usmażcie na złocisto po obu stronach. 

Roladki schabowe ze szpinakiem

 Roladki schabowe ze szpinakiem Zobacz przepis

Roladki schabowe ze szpinakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Ciekawostki o schabowych

Umiecie już przygotować pyszne kotlety schabowe, ale jeszcze nie wiecie o nich wszystkiego. Oto kilka ciekawostek, które pozwolą wam lepiej poznać to wspaniałe danie. 

  • Początki w starożytności: początki schabowego sięgają starożytnej kuchni greckiej i rzymskiej. Mięso było wtedy często rozbijane i panierowane, a ta tradycja przetrwała do dziś. 
  • Różne nazwy: kotlet schabowy ma różne nazwy, w zależności od regionu i kultury. My mówimy na niego kotlet schabowy, Niemcy znają go jako schnitzel, a Japończycy jako tonkatsu.
  • Różne rodzaje mięsa: tradycyjnie kotlet schabowy przygotowywany jest z wieprzowiny, jednak zależnie od regionu i preferencji smakowych przygotowuje się go też z mięsa cielęcego, drobiowego lub wołowego. 
  • Różne panierki: tradycja nakazuje panierowanie kotleta bułką tartą, jednak w niektórych regionach używa się też migdałów, orzechów lub płatków kukurydzianych, co nadaje kotletowi nieco innego smaku i chrupkości. 

Popularny schabowy to nie tylko pomysł na niedzielny obiad. Jego historia, smak i różnorodność sprawiają, że jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej uwielbianych dań na całym świecie. 

1. Kotlety schabowe

 Kotlety schabowe Zobacz przepis

Kotlety schabowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Kotlet schabowy inaczej

 Kotlet schabowy inaczej Zobacz przepis

Kotlet schabowy inaczej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Orientalny kotlet schabowy

 Orientalny kotlet schabowy Zobacz przepis

Orientalny kotlet schabowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kotlety schabowe nadziewane

 Kotlety schabowe nadziewane Zobacz przepis

Kotlety schabowe nadziewane / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Rolowane kotlety schabowe

 Rolowane kotlety schabowe Zobacz przepis

Rolowane kotlety schabowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Kotlet schabowy dla seniora

 Kotlet schabowy dla seniora Zobacz przepis

Kotlet schabowy dla seniora / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Drugie kulinarne życie czerstwego pieczywa. Co z niego zrobić? »

Włącz do jadłospisu, a pożyjesz dłużej. Wpływają na wszystko, od jelit po mózg »

Borowiki możesz wyhodować nawet na parapecie. Znajoma grzybiarka pokazała mi, jak to zrobić »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Polędwica po królewsku

Polędwica po królewsku to iście szlachetna propozycja. Wykorzystuje się w nie...

Odsłon: 465

60 min
2
Dania główne Kotlety diakona

Kotlety diakona to proste i szybkie danie, które praktycznie robi się samo! N...

Odsłon: 937

30 min
2

Polecane artykuły

Informacje 5 pomysły na surówki do mięs z rusztu. Proste przepisy idealne do grilla

Grillowana karkówka, szaszłyki, czy kiełbasa to pyszne dania, które potrzebują odpowiedniej oprawy. Warto zaserwować je ze świeżym lub podpiekanym...

4
Informacje Co zrobić, żeby kaszanka z grilla nie pękała?

Szybka w przygotowaniu i niezwykle aromatyczna - Polacy właśnie za to uwielbiają kaszankę z grilla. Jaki jest przepis na to, żeby nie pękała podcza...

11
Informacje Klasyk, który nigdy się nie znudzi. Jak wybrać najlepszą kiełbasę na grilla?

Majówka to świetna okazja do rozpoczęcia sezonu grillowego. Wiele osób nie może doczekać się soczystej karkówki czy szaszłyków. Jednak większość wy...

28
Informacje Energetyzujące smoothie zamiast śniadania. Pełne błonnika, witaminy C i potasu

Masz problem z jedzeniem odpowiedniej ilości warzyw i owoców w ciągu dnia? Dobrym sposobem jest przemycenie ich w formie zdrowego smoothie. Jeśli o...

4