Produkty

Kardamon

Kardamon

Kardamon to bylina należąca do rodziny imbirowatych. Jest uprawiana na Półwyspie Indyjskim, na Cejlonie, Chinach, Indonezji, a nawet w Ameryce Środkowej. Kardamon rośnie lasach tropikalnych i może urosnąć do wysokości 1500 metrów. Najczęściej spotyka się go w postaci owocu, ponieważ przyprawa szybko traci aromat i smak.

Przyprawa jest robiona z wyłuskanych nasion, które są rozdrobnione, można je również stosować w całości. Kardamon jest jednym ze składników curry.

Spożywanie naparu z nasion pomaga w trawieniu i wyostrza apetyt. Kardamon ma również właściwości antyseptyczne, natomiast rzucie jego ziaren odświeża oddech.

Aromat kardamonu jest bardzo egzotyczny - połączenie korzennego zapachu z odrobiną eukaliptusa, kamfory, pieprzu i cytrusów. Równocześnie ma słodko-piekący smak.

Można go stosować do wzbogacania smaku kawy (zobacz przepis na kawę po turecku), herbaty (zobacz przepis na rozgrzewającą herbatę), słonym potrawom takim jak mięsa (zobacz przepis na sambusę) i sałatki, jak również słodkim przysmakom, tak jak czekolada czy desery (zobacz przepis na herbatniki z kardamonem).

Zobacz artykuł: Kardamon - najlepsza przyprawa miłości

Fot. 123RF.COM/PICSEL

Wartość odżywcza

dla 100g części jadalnej produktu
Energia [kcal]Białko [g]Tłuszcz [g]Węglowodany [g]
311.0 10.8 6.7 68.5
< Powróć do listy produktów Przejdź do tabeli kaloryczność >