Produkty

Olej roślinny

Olej roślinny

Olej roślinny to ciekły tłuszcz pochodzenia roślinnego. Pozyskiwany jest z różnych części roślin (nasiona, pestki, owoce). Najczęściej oleje roślinne wytwarzane są z kukurydzy, orzeszków ziemnych, oliwek, rzepaku, słonecznika, sezamu i soi.

Oleje roślinne są poddawane rafinacji w celu pozbycia się niepożądanych domieszek - jednak rafinacja pozbawia je wielu wartości odżywczych. Oleje rafinowane mogą być poddawane obróbce termicznej w wyższej temperaturze niż nierafinowane, gdyż mają większą stabilność termiczną.

Nie wszystkie oleje roślinne można wykorzystywać do smażenia. Oleje nierafinowane z orzechów włoskich, lnu, pestek dyni oraz soi nie nadają się do smażenia, ani do żadnej obróbki termicznej ze względu na niską temperaturę dymienia (około 100 stopni). Te oleje można wykorzystywać tylko do jedzenia na zimno (np. do sałatek).

Niektóre oleje, takie jak np. lniany, zawiera kwasy tłuszczowe wielonienasycone Omega-3, które są zalecane przy profilaktyce raka. Większość olejów, m.in. kukurydziany, sojowy i słonecznikowy, powinny być stosowane w małych ilościach, ze względu na tłuszcze omega-6, które sprzyjają rozwojowi raka piersi u kobiet i raka prostaty u mężczyzn.

Zobacz artykuł: 10 największych bomb kalorycznych świata!

Fot. 123RF.COM/PICSEL

Wartość odżywcza

dla 100g części jadalnej produktu
Energia [kcal]Białko [g]Tłuszcz [g]Węglowodany [g]
0.0 0.0 0.0 0.0
< Powróć do listy produktów Przejdź do tabeli kaloryczność >