Produkty

Papaja

Papaja

Papaja to tropikalny owoc pochodzący z Ameryki Środkowej. Obecnie jest uprawiany w wielu rejonach świata, miedzy innymi w Indiach, Stanach Zjednoczonych i na Filipinach.

Jest bardzo dobrym źródłem witaminy A, K i C. Dodatkowo zawiera kwas foliowy, tiaminy, ryboflawiny i niacyny. Jest bogata w potas, wapń oraz magnez. Regularne spożywanie papai wzmacniają układ nerwowy, odpornościowy i pokarmowy.

Papaja zawiera również składnik odżywczy zwany papainą, czyli substancję, która wspomaga trawienie białka oraz ma właściwości odmładzające. Poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci.

Papaja jest owocem, który z wyglądu przypomina gruszkę. Posiada pomarańczowy lub zielony kolor skórki i miąższu w kolorze różowym albo żółtym. Miąższ owocu jest słodki, wewnątrz, którego znajdują się czarne pestki. Pestki są jadalne, ale się ich nie spożywa ze względu na gorzki smak.

Papaja świetnie się komponuje z owocami morza. Można ją dodawać do sałatek owocowych lub warzywnych. Można ją również jeść samą lub z dodatkiem jogurtu. Nadaje się do przyrządzenia z niej soków, dżemów i kompotów.

Zobacz artykuł: Papaja, prawdziwy eliksir zdrowia?

Fot. 123RF.COM/PICSEL

Wartość odżywcza

dla 100g części jadalnej produktu
Energia [kcal]Białko [g]Tłuszcz [g]Węglowodany [g]
41.0 0.6 0.1 11.1
< Powróć do listy produktów Przejdź do tabeli kaloryczność >