Do góry

Newsy

Przysmaki dyktatorów

Hitler był wegetarianinem, Stalin urządzał biesiady do rana, a Kim Dzong Il wynalazł hamburgery. Prawda czy fałsz?

Czy Hitler rzeczywiście był wegetarianinem?   Fot. 123RF.COM/PICSEL


Wegetarianizm Hitlera?

Margot Woelk jako jedyna z testerek jedzenia Adolfa Hitlera przeżyła wojnę i żyje do dziś. Dopiero po latach zdecydowała się opisać swój strach i wspomnienia po pracy w Wilczym Szańcu. Relacjonowała, że Hitler jadł tylko najlepsze warzywa, takie jak szparagi i słodką paprykę. Z wywiadu, jakiego udzieliła wynika, że w latach 1941-1944 Hitler rzeczywiście nie jadł mięsa.

Istnieje wiele teorii na temat tego czy Hitler faktycznie nie jadł mięsa. Jedną z nich przedstawia Robert Payne w swojej skandalizującej książce „Życie i Śmierć Adolfa Hitlera" w której wyjaśnia, że mit wegetarianizmu Hitlera był pomysłem Josepha Goebbelsa, który chciał aby wizerunek Führera był jak najbardziej ascetyczny. Hitler miał sprawiać wrażenie oddanego swej funkcji i przy ognisku z żołnierzami mógł się podzielić swoim ostatnim kartoflem, gdy w namiocie czekały na niego prawdziwe przysmaki. Payne twierdzi również, że Hitler często sobie folgował - zajadał bawarskie kiełbaski, pił piwo, jadł łyżkami kawior i uwielbiał słodycze.

Diona Lucas, jedna z najlepszych szefów kuchni w Stanach Zjednoczonych szczyciła się tym, że serwowała dla Hitlera nadziewane gołębie, w których podobno bardzo się rozsmakował.

Natomiast Karol Grünberg w swojej książce "Życie osobiste Adolfa Hitlera" mówi, że Hitler nie jadł mięsa, nie palił papierosów, nie pił alkoholu, a nawet wyrzekł się życia rodzinnego na rzecz całkowitego oddania się narodowi niemieckiemu oraz swojej funkcji. Prawdopodobnie Hitler zaprzestał jednak spożywania mięsa przez swoje problemy gastryczne - cierpiał na wzdęcia i dodatkowo bardzo się pocił, co wprawiało go w wielki dyskomfort.


Co tak naprawdę jedzą weganie? Kliknij!

sałatka


Stalin lubił kapuśniaki

Stalin, gdy bywał sam, zazwyczaj jadł proste dania. Zwykle była to zupa solanka, a do picia miał wodę albo wódkę. Podczas biesiad na stole królowały dania kaukaskie.

Jego ulubionymi przysmakami były gotowane mięsa, dania z orzechami i kapuśniaki. Na stole zawsze były różne gatunki wódek - Stalin lubił gruzińskie wina, które podobno były sprowadzane samolotem z gruzińskich wsi. Pierwszą zasadą jaka królowała w jego kuchni była prostota.

Goście, którzy stołowali się u niego, mogli jeść i pić tyle, ile chcieli. Stalin specjalnie upijał swoich towarzyszy, odmowa wypicia toastu była uważana za wielką obrazę, na którą tylko nieliczni mogli sobie pozwolić. Na przyjęciach, przy akompaniamencie kaukaskich dań, mięs i wódki, były prowadzone polityczne rozgrywki. Najlepszym przykładem jest konferencja jałtańska, na której serwowano regionalne dania, takie jak kasza, owsianki, rosyjskie kapuśniaki, barszcz i mięso.


Temat specjalny: Orzechy i ich właściwości. Kliknij!

orzechy włoskie


Kim Dzong Il wynalazł hamburgera

Ryż, który miał być zaserwowany Kim Dzong Ilowi, był bardzo restrykcyjnie kontrolowany - każde ziarenko musiało mieć idealny kształt oraz kolor. Szczególną przyjemność Kim Dzong Ilowi miało sprawiać jedzenie żywej jeszcze ryby i popijanie jej swoim ulubionym koniakiem Hennesy. Był absolutnym smakoszem homarów oraz oślego mięsa.

Gdy miała się odbyć jakaś specjalna impreza, prywatny kucharz dyktatora był wysyłany samolotem do Danii po piwo i szynki, albo do Francji po wino oraz koniak.

Jedną z informacji propagandowych, które zostały opublikowane przez dyktatora, było to że Kim Dzong Il wynalazł „mięso pomiędzy dwoma kawałkami pieczywa", aby nakarmić uczniów i studentów oraz by rozwiązać problem głodu w kraju.


Czy hamburgery tuczą? Kliknij!

hamburgery

Zobacz też: Przepisy na domowe hamburgery | Przepisy na dania wegańskie

Katarzyna Rybczyńska/Smaker.pl

Źródła:
Robert Payne "The Life and Death of Adolf Hitler" 1973.
Berry Rynn "Hitler: Neither Vegetarian nor Animal Lover" 2004.
Colin Spencer "The Heretic's Feast: A History of Vegetarianism" 1995.
Karol Grünberg "Życei osobiste Adolfa Hitlera" 1991.

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń