Do góry

Newsy

Rozkochaj się w smaku kwiatów

Pobudzają wyobraźnię, wspaniale pachną i jeszcze lepiej wyglądają. Kwiaty bezsprzecznie są jednymi z najpiękniejszych darów natury, lecz poza walorami estetycznymi świetnie sprawdzają się również...na talerzu. Poznajcie zatem ich kulinarne zastosowanie.

Fot. 123RF/Picsel

Pojęcie „kwiatów jadalnych" zaczyna być coraz bardziej powszechne, a możliwości ich nabycia również przybywa. Najlepiej oczywiście wyhodować je we własnym ogródku. Wtedy trzeba pamiętać, że na smak rośliny wpływa pora zbioru - najlepiej robić to w południe w słoneczny dzień, by nie były wilgotne od rosy. Można je także kupić w sklepie ekologicznym lub od dostawcy kwiatów jadalnych. Co ważne, nie wolno ich nabywać w kwiaciarniach oraz sklepach ogrodniczych, ponieważ stosuje się tam odżywki oraz specjalnie utrwalacze. Jednak które kwiaty można jeść, a które są trujące?

1. Nasturcja

Pomarańczowy kolor jej kwiatów sprawia, że nasturcja świetnie urozmaica wygląd sałatek, a liście mogą stać się zamiennikiem sałaty. W smaku przypomina rzeżuchę lub rukolę, wobec tego można jej śmiało używać jako dodatku do pasztetów, serów i jajek. Co ciekawe, z jej dojrzałych nasion przygotowuje się polską wersję kaparów. Nasturcja posiada dużo błonnika, soli mineralnych, pomaga zwalczać przeziębienia, a nawet zapalenia oskrzeli i płuc.

Następna strona >>

1 2 3 4 5 6 7 8

Polecane artykuły

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Najlepiej oceniane artykuły

Rozwiń Zwiń