Do góry

Newsy

Uważaj na te grzyby, bardzo łatwo pomylić je z trującymi

W polskich lasach znajdziemy nie tylko ciszę i spokój, ale również doskonale grzyby. Wielu z nas o tej porze zamienia się w grzybiarzy-amatorów i wyrusza na poszukiwanie tych leśnych smakołyków. Warto jednak uważać, bo natura przygotowała dla nas kilka pułapek.

Kurka (po lewej) bywa mylona z lisówką pomarańczową (po prawej) / Fot. 123RF

Mawia się, ze grzybiarz, jak saper, myli się tylko raz. Niestety, w obu przypadkach za drobny błąd możemy zapłacić życiem. Chociaż wielu doświadczonych grzybiarzy zaklina się, że pomyłka nigdy im się nie zdarzy, to warto pamiętać, że w naszych lasach kryje się wiele zdradliwych grzybów, a rutyna jest tutaj pierwszym krokiem do nieszczęścia. Z pewnością będzie wam łatwiej ustrzec się pomyłki, jeśli dowiecie się, które trujące grzyby najłatwiej pomylić z tymi jadalnymi.

Kurka - Lisówka pomarańczowa

Kurki to jedne z najchętniej poszukiwanych grzybów w polskich lasach. Cenimy je za wyjątkowy smak oraz niezwykle apetyczny wygląd. Niestety, dosyć łatwo pomylić je z lisówką pomarańczową, która jest zdecydowanie mniej ciekawym grzybem, gdyż zawarte w niej toksyny mogą spowodować bardzo nieprzyjemne zatrucie żołądkowe, poważne uszkodzenie wątroby, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

Jak je odróżnić? Zazwyczaj lisówka pomarańczowa ma znacznie bardziej intensywny i ciemniejszy kolor niż kurki. Ponadto, blaszki tego niejadalnego grzyba są węższe i gęstsze, a trzonek, w przeciwieństwie do kurki, jest cienki i dosyć długi.

 

Zobacz też: Czy grzyby są zdrowe? Kliknij!


Jak odróżnić pieczarki od muchomora jadowitego? Zobacz na następnej stronie!

Następna strona >>

1 2 3 4 5 6

Polecane artykuły

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

ws21 19 września 2016 Piestrzenica kasztanowata jest grzybem jadalnym. Więcej w czasach gdy mieszkałem w lesie były to grzyby zbierane i eksportowane.
Aby je jeść trzeba je odpowiednio przygotować. To nie zmienia faktu, że moja mama, żona leśnika tym grzybem się zatruła i ledwo została uratowana. Bo jaki leśnik gotuje grzyby przed smażeniem. A piestrzenica tego wymaga.

4 Kto głosował? | Odpowiedz

Najlepiej oceniane artykuły

Rozwiń Zwiń