Do góry

Newsy

W tych produktach znajdziesz najwięcej chemii

Ile razy ze smakiem patrzysz w kierunku sklepowych półek, na których stosami piętrzą się ciastka. Ile razy do filmu masz ochotę schrupać chipsy? Za każdym razem, kiedy ochota na takie przekąski wzrasta, przeczytaj ich skład. Możesz być zaskoczony.

Fot. 123RF

W dzisiejszych czasach sklepy oferują nam szeroki asortyment produktów spożywczych. Wśród nich nietrudno jednak o takie, które w swoim składzie zawierają całą litanię konserwantów, barwników i innych polepszaczy. Na pewno każdy z nas pamięta lekcje chemii w szkole. Te wszystkie dziwne nazwy, o których wtedy się uczyliśmy, występują dzisiaj w jedzeniu. Wzbogacają smak, hamują proces psucia, nadają kolor. Z pozoru to same plusy, ale jak wiadomo, pozory lubią mylić. Te związki chemiczne niejednokrotnie bezpośrednio oddziałują na nasz organizm i są po prostu szkodliwe. W jakich produktach znajdziemy ich najwięcej?

1. Ciastka, ciasteczka, słodycze

Tłuszcze utwardzone, zamiast masła. Cukry proste, glukoza acesulfam - K, zamiast węglowodanów złożonych. To właśnie te substancje sprawią, że po zjedzeniu ciastek poczujemy się najedzeni. Jednak nasze poczucie sytości szybko spadnie, a my sięgniemy po kolejne opakowanie. Ciasteczka z galaretką, kremem, biszkopty, herbatniki i pierniki. Kto ich nie lubi? Mimo, że większość z nas sięga po nie z przyjemnością, lepiej nie robić tego za często. W ciastkach podobnie, jak w innych słodyczach znajdziemy spore ilości chemii, cukrów i tłuszczów. To nie wpływa dobrze ani na naszą sylwetkę, ani na samopoczucie. W gotowych ciastkach znajdziemy szeroki wachlarz substancji spulchniających, emulgatorów i polepszaczy smaku. Za ten ostatni, często odpowiadają związki chemiczne. Wraz z aromatami zapachowymi sprawiają wrażenie, że jemy naturalny produkt. Tak naprawdę zamiast migdałów, truskawek, czy brzoskwiń, nie mówiąc już o egzotycznych smakach, napawamy nasze zmysły tylko i wyłącznie ich chemicznymi zamiennikami.

Zobacz też: Co dziecko powinno jeść a czego nie? Kliknij!

Następna strona >>

1 2 3 4 5

Polecane artykuły

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Najlepiej oceniane artykuły

Rozwiń Zwiń