Bestseller w polskich ogrodach, zdrowsza od borówki. Jakie właściwości ma świdośliwa i co można z niej zrobić?

Ma niewielkie granatowe owoce, które są niezwykle smaczne, a na dodatek kryją w sobie mnóstwo witamin minerałów. Świdośliwa nie jest zbyt popularna, podczas gdy z powodzeniem można uprawiać ją w przydomowych ogrodach. Sprawdź, co ją charakteryzuje, jakie ma właściwości oraz co można zrobić z owoców świdośliwy.

Dlaczego warto jeść świdośliwę? | Fot.123RF/Picsel/ Fot. Walter Siegmund - Praca własna

Spis treści:

Krzewy lub drzewka świdośliwy rodzą niewielkie, ciemnoniebieskie owoce przypominające nieco czarną porzeczkę, ich smak można natomiast przyrównać do znanej i lubianej borówki amerykańskiej. W Polsce rzadko hoduje się świdośliwę, a szkoda, ponieważ jej owoce są nie tylko niezwykle smaczne, ale i zdrowe. W poniższym artykule opowiemy ci nieco więcej o tej roślinie, dowiesz się, jak wpływa na zdrowie oraz co można z niej wyczarować z owoców świdośliwy. 

Sprawdź także:Czy można jeść owoce wieczorem? Do której godziny można jeść owoce, żeby nie przytyć?

Świdośliwa – charakterystyka i odmiany

Roślina ta pochodzi z rodziny różowatych, do Europy trafiła prawdopodobnie z Kanady, popularna jest również w USA oraz Finlandii. Jeżeli świdośliwa rośnie w naszym ogrodzie, wczesną wiosną możemy cieszyć się widokiem jej pięknych kwitnących, białych kwiatów. Istnieje około 25 gatunków świdośliwy, np.: lamarcka, drzewiasta, olcholistna, czy gładka. Do odmian świdośliwy należą: Altaglow; czyli dekoracyjne drzewka; Buffalo i Prince William, krzewy o słodkich owocach, idealnie nadających się na przetwory; Smoky, o bardzo słodkich owocach, czy Lee, o intensywnym smaku. Owoce te są niezwykle odporne na niskie temperatury, dlatego niestraszne im są przymrozki. 

Jakie witaminy ma świdośliwa?

Co zawierają owoce świdośliwy? W ich składzie znajdziemy mnóstwo witaminy C, sporo witaminy B2 oraz A, a także substancje mineralne, wapń, magnez, potas i żelazo. Nie brakuje w nich również błonnika pokarmowego, co korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Zawierają również antocyjany, które wykazują działanie antyoksydacyjne, są to barwniki odpowiedzialne za niebiesko-fioletowy kolor owoców. 

Jakie właściwości ma świdośliwa?

Spożywanie owoców świdośliwy ma wiele właściwości prozdrowotnych, zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy, dzięki czemu chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, opóźniają procesy starzenia oraz działają przeciwnowotworowo. Mają również właściwości przeciwzapalne. Ponadto obecność polifenoli wpływa również na obniżanie poziomu glukozy we krwi, co jest pomocne przy leczeniu cukrzycy. 

Dodatkowo zawierają sporo błonnika, który wspiera prawidłowe trawienie oraz powoduje, że po ich zjedzeniu czujemy się syci. Ma również działanie obniżające poziom "złego" cholesterolu oraz zbyt wysokiego cukru we krwi. 

Zawarta w niej witamina C korzystnie wpływa na układ immunologiczny, pomaga zwalczać infekcje, a tym samym chroni nas przed przeziębieniami i grypą. Z kolei witamina A wspiera prawidłowe widzenie, zmniejsza również ryzyko chorób oczu. Witamina B2 korzystnie działa na układ sercowo-naczyniowy, bierze udział w tworzeniu płytek krwi, pomaga regulować ciśnienie krwi, a także bierze udział w wielu procesach metabolicznych. Natomiast magnez i wapń, pozytywnie wpływają na mocne kości i zęby, a obecny w niej potas pomaga regulować ciśnienie krwi oraz pozytywnie wpływa na pracę mięśni. 

Świdośliwa a borówka amerykańska

Owoce świdośliwy przez wiele osób uważane są nawet za smaczniejsze niż znane wszystkim borówki amerykańskie. Dodatkową zaletą jest fakt, że dojrzewają wcześnie, słodkimi owocami możemy cieszyć się od początku czerwca. Szczęśliwcy, którzy posiadają krzewy świdośliwy w swoich ogródkach, mogą cieszyć się ich smakiem, aż do lipca, ponieważ dojrzewają partiami. Co więcej, owoce świdośliwy zawierają nawet siedem razy więcej witaminy C niż borówka amerykańska. Mają również znacznie więcej białka, potasu, wapnia, manganu i żelaza. 

Co można zrobić z owoców świdośliwy?

Owoce świdośliwy świetnie nadają się jako samodzielna przekąska, możesz dodać je także do koktajli, jako dodatek do jogurtów i owsianek, czy deserów. Sprawdzą się również do przygotowania domowych przetworów, dżemów, soków, konfitur i syropów. Co więcej, można ja suszyć, jeżeli twoja świdośliwa w ogrodzie wyjątkowo obrodziła, owoce możesz także zamrozić i spożyć w późniejszym czasie. Co ciekawe, owoce te, o ile są całe i nieuszkodzone, mogą być przechowywane przez dłuższy czas, ponieważ nie mają tendencji do pleśnienia. 

Źródła: dietetycy.org.pl, kanał YouTube: Twój ogrodnik, deccoria.pl 

Zobacz także:

Ekspresowy pomysł na sycący obiad: Aromatyczne i chrupiące placki z cukinią i ziemniakami »

Jedz dla zdrowia serca, odporności i dobrego wzroku. Unikaj przy problemach z tarczycą »

Nigdy nie łącz tego z ziemniakami. Może dojść do fermentacji w żołądku »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Pomidorowa dla maturzysty

...do picia. Najlepszy naturalny energetyk. Życzę powodzenia wszystkim matu...

Odsłon: 675

15 min
15

Przepis dnia

Dania główne Kluski ruskie

No i zaczął się okres, w którym "nie chce mi się stać przy garach" nabiera re...

Odsłon: 45414

30 min
83
Ciasta Biszkopt prostokątny z 8 jaj

Dzisiaj polecam biszkopt prostokątny przygotowany z 8 jaj( w zależności od wi...

Odsłon: 4839

60 min
11

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

2