Grill - temat specjalny

Czy można jeść owoce wieczorem? Do której godziny można jeść owoce, żeby nie przytyć?

Jakich produktów nie jeść na kolację, aby cieszyć się smukłą sylwetką oraz dobrej jakości snem? Jeżeli interesujesz się tematyką żywienia lub odchudzania, z pewnością spotkałeś się ze stwierdzeniem, aby przed pójściem spać nie spożywać owoców. Czy pełne witamin i minerałów dary natury jedzone na kolację mogą nam zaszkodzić? Sprawdź, czy można jeść owoce na noc.

Jakie owoce jeść na kolację? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jednym z dotychczas popularnych dietetycznych zaleceń był to, aby kolację spożywać do 18. Obecnie dietetycy obalają ten mit, tłumacząc, że pora ostatniego posiłku w ciągu dnia powinna być uzależniona od tego, kiedy idziemy spać. Z reguły mówi się o dwóch do czterech godzin przed położeniem się do łóżka. Sporo wątpliwości budzi jednak to, jakimi daniami powinniśmy kończyć dzień. Często usłyszeć można, że jednym z najgorszych wyborów będzie spożycie owoców. W poniższym artykule odpowiemy na pytania, do której godziny można jeść owoce oraz jakie z nich najlepiej będą najkorzystniejsze dla naszego zdrowia.

Sprawdź także: Nie myjesz truskawek? Uważaj! To może być śmiertelnie niebezpieczne

Do której godziny można jeść owoce?

Większość owoców w swoim składzie zawiera przede wszystkim wodę, węglowodany proste, witaminy i minerały oraz błonnik pokarmowy. Kontrowersje wynikające z jedzenia owoców na kolacji dotyczą przede wszystkim ich wysokiej zawartości cukrów. Jedzenie słodkich owoców dostarcza nam sporo energii, dlatego dietetycy zalecają spożywać je w pierwszej połowie dnia. Warto jednak pamiętać, że jedzone samodzielnie są bardzo szybko trawione, dodatkowo zaraz po ich spożyciu następuje wyrzut insuliny, a następnie jej spadek. Co może spowodować powstawanie ponownego uczucia głodu, w krótkim czasie po posiłku, a po początkowym zastrzyku energii, senność.

Najlepszym wyborem będzie połączenie owoców ze źródłem białka oraz zdrowych tłuszczów. Przykładowym pełnowartościowym posiłkiem z owocami, który będzie korzystnie wpływał na poziom sytości, może być owsianka z dodatkiem truskawek, masła orzechowego i białkowego jogurtu lub omlet z jagodami z dodatkiem płatków migdałów. Dobrym pomysłem będą również koktajle, na przykład ten z banana, kefiru i nasion chia. Należy równocześnie pamiętać, że sięgnięcie po banana lub jabłko może nie będzie śniadaniem idealnym, ale z pewnością lepszym wyborem od czekoladowego batona lub pączka. 

Czy można jeść owoce na noc?

Jeżeli chcemy zadbać o jakość naszego snu, z pewnością nie powinniśmy jeść owoców zaraz przed pójściem spać. Należy jednak pamiętać, że tyczy się to wszystkich rodzajów produktów. Zjedzenie kolacji przed samym zaśnięciem będzie obciążało organizm, który zamiast na regeneracji będzie musiał skupić się na trawieniu. Warto wspomnieć również o tym, że owoce nie powinny być jedzone po tłustym lub ciężkostrawnym posiłku. Fruktoza w nich zawarta bardzo szybko ulega rozkładowi w układzie pokarmowym, podczas gdy białka i tłuszcze trawią się dużo dłużej. W efekcie dochodzi do procesu fermentacji, co może objawiać się wzdęciami, gazami lub bólami brzucha. Dlatego, jeśli zjedliśmy późną obiadokolację, zrezygnujemy z owocowego deseru. 

Jakie owoce można jeść wieczorem?

Tak naprawdę nie istnieje jednoznaczna reguła zabraniająca spożywania danego gatunku owoców na kolacje. Możemy spotkać się z opinią, aby na ostatni posiłek wybierać owoce o niskim indeksie glikemicznym, takie jak truskawki, maliny, czy jagody. Do owoców o wysokim indeksie glikemicznym należą banany, winogrona, arbuzy, mango, daktyle czy czereśnie. Wiele osób uważa, że kaloryczne owoce takie jak banany czy winogrona będą powodować tycie. Należy jednak pamiętać, że tyjemy nie od konkretnych produktów, a od nadwyżki kalorycznej. Tak naprawdę dla procesu odchudzania nie ma większego znaczenia, czy i jakie owoce zjemy na śniadanie, czy kolację. Istotna jest suma kalorii, które spożyjemy w ciągu dnia.

Warto jednak pamiętać, że niektóre owoce nie są wskazane do spożywania na noc. Tyczy się to między innymi cytrusów, pomarańczy, mandarynek czy grejpfrutów, zawarte w nich kwasy u niektórych osób mogą powodować zgagę.

Źródła: fit.poradnikzdrowie.pl

Zobacz także:

Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Możesz zrobić je w domu »

Mizerię rób tylko w ten sposób. Nie będzie wodnista, posmakuje każdemu »

Dodaj do wody dwa składniki. Otrzymasz najlepszy napój na kaca »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Jajeczna serowa pasta do pieczywa

Dzisiaj pasta do pieczywa ,pasta z jajek i startego na tarce sera żółtego z m...

Odsłon: 1035

15 min
14
Dania główne Kluski ruskie

No i zaczął się okres, w którym "nie chce mi się stać przy garach" nabiera re...

Odsłon: 1121

30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

1
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

1
Informacje Zrób chleb z siemienia lnianego. Ma niską zawartość węglowodanów i nie potrzebuje drożdży

Siemię lniane robi prawdziwą furorę wśród osób, które dbają o zdrowe odżywianie. Dodawane jest do zdrowych koktajli, musli, czy owsianek, można tak...

1