Dania jednogarnkowe

Czy można jeść owoce wieczorem? Do której godziny można jeść owoce, żeby nie przytyć?

Jakich produktów nie jeść na kolację, aby cieszyć się smukłą sylwetką oraz dobrej jakości snem? Jeżeli interesujesz się tematyką żywienia lub odchudzania, z pewnością spotkałeś się ze stwierdzeniem, aby przed pójściem spać nie spożywać owoców. Czy pełne witamin i minerałów dary natury jedzone na kolację mogą nam zaszkodzić? Sprawdź, czy można jeść owoce na noc.

Jakie owoce jeść na kolację? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jednym z dotychczas popularnych dietetycznych zaleceń był to, aby kolację spożywać do 18. Obecnie dietetycy obalają ten mit, tłumacząc, że pora ostatniego posiłku w ciągu dnia powinna być uzależniona od tego, kiedy idziemy spać. Z reguły mówi się o dwóch do czterech godzin przed położeniem się do łóżka. Sporo wątpliwości budzi jednak to, jakimi daniami powinniśmy kończyć dzień. Często usłyszeć można, że jednym z najgorszych wyborów będzie spożycie owoców. W poniższym artykule odpowiemy na pytania, do której godziny można jeść owoce oraz jakie z nich najlepiej będą najkorzystniejsze dla naszego zdrowia.

Sprawdź także: Nie myjesz truskawek? Uważaj! To może być śmiertelnie niebezpieczne

Do której godziny można jeść owoce?

Większość owoców w swoim składzie zawiera przede wszystkim wodę, węglowodany proste, witaminy i minerały oraz błonnik pokarmowy. Kontrowersje wynikające z jedzenia owoców na kolacji dotyczą przede wszystkim ich wysokiej zawartości cukrów. Jedzenie słodkich owoców dostarcza nam sporo energii, dlatego dietetycy zalecają spożywać je w pierwszej połowie dnia. Warto jednak pamiętać, że jedzone samodzielnie są bardzo szybko trawione, dodatkowo zaraz po ich spożyciu następuje wyrzut insuliny, a następnie jej spadek. Co może spowodować powstawanie ponownego uczucia głodu, w krótkim czasie po posiłku, a po początkowym zastrzyku energii, senność.

Najlepszym wyborem będzie połączenie owoców ze źródłem białka oraz zdrowych tłuszczów. Przykładowym pełnowartościowym posiłkiem z owocami, który będzie korzystnie wpływał na poziom sytości, może być owsianka z dodatkiem truskawek, masła orzechowego i białkowego jogurtu lub omlet z jagodami z dodatkiem płatków migdałów. Dobrym pomysłem będą również koktajle, na przykład ten z banana, kefiru i nasion chia. Należy równocześnie pamiętać, że sięgnięcie po banana lub jabłko może nie będzie śniadaniem idealnym, ale z pewnością lepszym wyborem od czekoladowego batona lub pączka. 

Czy można jeść owoce na noc?

Jeżeli chcemy zadbać o jakość naszego snu, z pewnością nie powinniśmy jeść owoców zaraz przed pójściem spać. Należy jednak pamiętać, że tyczy się to wszystkich rodzajów produktów. Zjedzenie kolacji przed samym zaśnięciem będzie obciążało organizm, który zamiast na regeneracji będzie musiał skupić się na trawieniu. Warto wspomnieć również o tym, że owoce nie powinny być jedzone po tłustym lub ciężkostrawnym posiłku. Fruktoza w nich zawarta bardzo szybko ulega rozkładowi w układzie pokarmowym, podczas gdy białka i tłuszcze trawią się dużo dłużej. W efekcie dochodzi do procesu fermentacji, co może objawiać się wzdęciami, gazami lub bólami brzucha. Dlatego, jeśli zjedliśmy późną obiadokolację, zrezygnujemy z owocowego deseru. 

Jakie owoce można jeść wieczorem?

Tak naprawdę nie istnieje jednoznaczna reguła zabraniająca spożywania danego gatunku owoców na kolacje. Możemy spotkać się z opinią, aby na ostatni posiłek wybierać owoce o niskim indeksie glikemicznym, takie jak truskawki, maliny, czy jagody. Do owoców o wysokim indeksie glikemicznym należą banany, winogrona, arbuzy, mango, daktyle czy czereśnie. Wiele osób uważa, że kaloryczne owoce takie jak banany czy winogrona będą powodować tycie. Należy jednak pamiętać, że tyjemy nie od konkretnych produktów, a od nadwyżki kalorycznej. Tak naprawdę dla procesu odchudzania nie ma większego znaczenia, czy i jakie owoce zjemy na śniadanie, czy kolację. Istotna jest suma kalorii, które spożyjemy w ciągu dnia.

Warto jednak pamiętać, że niektóre owoce nie są wskazane do spożywania na noc. Tyczy się to między innymi cytrusów, pomarańczy, mandarynek czy grejpfrutów, zawarte w nich kwasy u niektórych osób mogą powodować zgagę.

Źródła: fit.poradnikzdrowie.pl

Zobacz także:

Mleko ziemniaczane będzie hitem najbliższych lat? Możesz zrobić je w domu »

Mizerię rób tylko w ten sposób. Nie będzie wodnista, posmakuje każdemu »

Dodaj do wody dwa składniki. Otrzymasz najlepszy napój na kaca »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Desery Sernik na kakaowym spodzie

Nasz ulubiony sernik, robi go na wszystkie rodzinne uroczystości. Sernik robi...

Odsłon: 28220

30 min
106
30 min
12
30 min
8
Śniadania Pasta jajeczno - pieczarkowa

Dzielę się z Wami przepisem na smaczną pastę do pieczywa. Pasta z jajek i pi...

Odsłon: 199

15 min
5
Ciasta Szarlotka z pianką budyniową

Ciasto jest wyśmienite, wielowarstwowe począwszy od kruchego, aromatycznego s...

Odsłon: 7785

60 min
32
Dania główne Leniwe z sosem żurawinowym

Dzisiaj leniwe przygotowane z twarogu, mąki i jajek, dodatkowo z sosem żurawi...

Odsłon: 730

30 min
7

Polecane artykuły

Informacje Schab na obiad. 5 nieoczywistych dań ze schabu - takich jeszcze nie próbowałaś

Schab zawsze sprawdzi się na obiad. Jeśli jednak nie przepadasz za tradycyjnymi kotletami schabowymi, postaw na powiew świeżości w swojej kuchni. W...

6
Ewa gotuje W kuchni Ewy Wachowicz zawsze jest smacznie. W roli głównej sycący forszmak i krokiety

Kiedy za oknami robi się chłodno, warto przygotować coś pysznego na rozgrzewkę. W najnowszym, 525. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca przyrzą...

4
Ewa gotuje Miss na Antarktydzie, czyli nowa korona Ewy Wachowicz!

Ewa Wachowicz, Miss Polonia, osobowość telewizyjna i gospodyni programu „Ewa gotuje” w styczniu wyrusza na Antarktydę, by zdobyć ostatni szczyt Kor...

0
Informacje Surówki do obiadu. TOP 7 surówek, które pasują do każdego dania

Surówka to nieodłączny element obiadu, bez którego danie to nie ma racji bytu. Podkreśla ona jego charakter, dodaje mu smaku, a także sprawia, że n...

7