Ewa_Gotuje

Chinkali, czyli tradycyjne gruzińskie pierożki

Czy jest danie, które kojarzy się z Gruzją bardziej niż chaczapuri? Tak! To chinkali, czyli pyszne gruzińskie pierożki, które zachwycają nie tylko kształtem, ale przede wszystkim smakiem. Dzięki temu przepisowi odtworzysz smak kuchni kaukaskiej bez wychodzenia z domu!

Fot. materiały prasowe

Chinkali, od polskich pierogów różnią się nie tylko kształtem, ale też sposobem spożywania. Do skonsumowania tego gruzińskiego przysmaku nie będą nam potrzebne sztućce. Należy chwycić za wystającą końcówkę, następnie ugryźć, wypić bulion ze środka i dopiero później rozkoszować się mięsnym nadzieniem.
Wbrew pozorom, chinkali wcale nie są skomplikowanym daniem. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się lepić polskie pierogi, bez problemu poradzisz sobie z ich gruzińskim odpowiednikiem!

Składniki
Ciasto:

  • 4 szklanki mąki pszennej
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 jajko
  • 1¼ szklanki ciepłej wody

 

Nadzienie:

  • 500 g mielonej wołowiny
  • 1 cebula drobno pokrojona w kostkę
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka kminku
  • ½ łyżeczka chili (opcjonalnie)
  • 3 łyżki posiekanej kolendry
  • 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • 1 szklanka bulionu

 

Sposób przygotowania:

W dużej misce dokładnie wymieszaj mąkę z solą i wodą. Przenieś masę na blat i zagniataj ciasto do momentu, aż będzie gładkie (około 4-5 minut). Pozostaw ciasto na około 45 minut.
W tym czasie przygotuj nadzienie. Zmieloną wołowinę, pokrojoną w kostkę cebulę, kminek, chili, kolendrę, natkę pietruszki i bulion, aż do równomiernego wymieszania. Mięso powinno wchłonąć bulion. Jeśli jest taka potrzeba - dodaj pieprz i sól do smaku.
Ciasto rozwałkuj w ten sam sposób, jak na pierogi. Następnie wykrój z ciasta okręgi o średnicy ok. 10 cm. Na środek każdego kawałka nałóż jedną dużą łyżkę nadzienia. Następnie zamknij ciasto, tworząc sakiewkę. Zakręć czubek w taki sposób jak na zdjęciu powyżej.
Pierożki wrzuć do osolonego wrzątku. Gotuj je przez około 8-9 minut, aż zaczną pływać. Gdy będą już gotowe, wyjmij je za pomocą łyżki cedzakowej. Pamiętaj, że musisz wykonywać tę czynność delikatnie, aby nie uszkodzić pierożka. Chinkali możesz podawać z czarnym pieprzem lub wybranym przez siebie sosem. Nie zapomnij o dobrym winie! Do tego dania, idealnym dodatkiem będzie białe wytrawne wino Marani Kondoli Rkatsiteli.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Deser z kiwi

Banalny przepis na pyszny deser z owoców kiwi. Jest słodki, smaczny i przede...

Odsłon: 130

15 min
5
Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 46

30 min
5
Dania główne Kluski leniwe

Szybki przepis na pyszny obiad lub kolację. Kluski leniwe z Okrasą, bardzo po...

Odsłon: 90

30 min
6
Ciasta Napoleonka bez pieczenia

Klasyczna napoleonka to często ulubione ciasto rodzinne, choć jej wykonanie j...

Odsłon: 47098

30 min
80

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0