Cztery rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w nadmorskiej smażalni

Ze względu na panujące ograniczenia epidemiczne, także w tym roku wielu Polaków zdecydowało się spędzić urlop nad Bałtykiem. W końcu swojska rybka ze smażalni może być równie dobra co egzotyczne frykasy. Tylko czy wiesz, na co zwracać uwagę, aby nie przypłacić takiego posiłku bólem brzucha?

Fot. 123RF/Picsel

Zdaniem wielu wczasowiczów, a także ekspertów z sanepidu, sytuacja w nadmorskich restauracjach poprawia się z roku na rok. Coraz więcej lokali za swą dewizę uznaje przede wszystkim jakość, wiedząc iż tylko w ten sposób można zaskarbić sobie rzeszę zadowolonych gości, którzy będą polecać miejsce innym turystom. Niestety, także i w tym biznesie wciąż możemy odszukać czarne owce — właścicieli restauracji poszukujących oszczędności za wszelką cenę oraz łamiąc podstawowe zasady rządzące gastronomią. W jaki sposób uniknąć takich miejsc? Oto kilka w rzeczy, na które warto zwracać uwagę, odwiedzając nadmorskie smażalnie.

Po pierwsze: zwróć uwagę na czystość

Już czystość w lokalu, może nam wiele powiedzieć o jakości podawanego tam jedzenia. Uciekaj, gdzie pieprz rośnie, jeśli od wejścia czujesz spalony olej, a pierwsze, co rzuca ci się w oczy to nie posiłek, ale brudny talerz, na którym zaserwowano twoje danie.. Zwracaj również uwagę na to, czy w pomieszczeniu jest jasno. Im lokal bardziej zaciemniony, tym gorzej. Jedzenie w półmroku z pewnością ma swój urok, ale utrudnia dokładne obejrzenie dania.
Jeśli to możliwe, spróbuj zaobserwować, jak potrawy są przygotowywane. Zastanów się, czy jedzenie jest przechowywane w odpowiednich warunkach, a dania są higienicznie przyrządzane. Znacznie ważniejsza niż finezyjnie przyozdobiony talerz jest świeżość produktów i ich czyste podanie.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Po drugie: zastanów się jaką rybę zamawiasz

Chociaż może to dziwić, nad polskim morzem nie brakuje lokali, gdzie dostaniemy rybę, która trochę czasu spędziła w zamrażalniku. Pół biedy, jeśli była tylko raz zamrożona. Niestety, częstą taktyką jest jej kilkakrotne zamrażanie i odmrażanie. Wszystko to, podyktowane jest oszczędnościami i źle pojętym dobrem biznesu. Będąc nad Bałtykiem, unikajmy jedzenia ryb, które nie występują w naszym morzu - te z pewnością przyjechały do nas mrożone. Zamiast egzotycznych gatunków ryb warto zdecydować się na swojską flądrę, turbota, łososia bałtyckiego czy dorsza. Jednak uważajmy na tego ostatniego, ponieważ w sezonie wakacyjnym, obowiązuje zakaz połowu tej ryby z użyciem specjalistycznych narzędzi połowowych Jednak dotyczy on tylko wschodniego regionu polskiej części Bałtyku i jest związany z ochroną tarlisk. Można za to go łowić tylko na wędkę. Nic dziwnego, że większość tych ryb, serwowanych nad morzem w najgorętsze, wakacyjne miesiące, zostało wyłowionych na wiosnę. Weźmy to pod uwagę, kupując ''świeżą rybkę".
Dorsza bałtyckiego w miesiącach wakacyjnych jest bardzo mało, dlatego najpewniej w restauracji podadzą ci dorsza atlantyckiego. To nie wyjątek, bo 70% ryb w nadmorskich lokalach jest importowanych. Co ciekawe, wiele restauracji nie podaje informacji, gdzie ryba została wyłowiona.
W niektórych nadmorskich smażalniach serwowane są ryby słodkowodne. Z morza nie wyłowisz pstrąga, sielawy czy karpia. Rozwiązanie oburza tych, dla których posiłek nad morzem to obowiązkowo ryba wyłowiona z Morza Bałtyckiego. Dla innych jest świadomym wyborem, bo paradoksalnie ryba wyłowiona ze stawu czy jeziora może być świeższa, niż ta morska, leżąca w zamrażarce od wiosny. Co to jednak za przyjemność nie móc skosztować świeżych lokalnych produktów, będąc na wakacjach?

Po trzecie: znaj triki restauratorów

Na nic się zda świeża ryba i frytki zrobione dopiero z co obranych ziemniaków, jeśli jedno i drugie danie zostanie usmażone w tym samym oleju. Błahostka, prawda? I w domu zdarza się wykorzystać ten sam olej dwa, no może trzy razy, do przygotowywania obiadu.
Niestety olej w nadmorskich knajpkach jest wykorzystywany znacznie dłużej i bywa niewymieniany przez cały dzień pracy. Pracownicy upieką na nim nie tylko dla ciebie, ale także dla tysiąca innych gości. Pozostałe triki nieuczciwych restauratorów to, m. in. odcinanie zepsutych części sera, uzdrawianie surówek, czyli podawanie nieświeżych warzyw, resztek z wczorajszego obiadu z dużą ilością sosu.
Jak odświeżyć lekko śmierdzącą rybkę? Niektórzy restauratorzy znajdą na to sposób. Wystarczy, gruba panierka albo polanie ryby grubą warstwą sosu. Doskonale sprawdzą się również intensywnie pachnące przyprawy, które skutecznie oszukają nasze zmysły. Jeśli już od progu, zamiast uśmiechu kelnera, wita cię intensywny i niezbyt przyjemny zapach starego oleju, lepiej poszukaj innego miejsca na obiad.

Po czwarte: uważaj na puste lokale

Jeśli w szczycie sezonu wakacyjnego knajpa świeci pustkami, możesz mieć pewność, że nie dzieje się tak bez powodu. Na 99% nie wynika to z faktu, że jesteś sprytniejszy niż większość turystów i odnalazłeś nikomu nieznaną, gastronomiczną perełkę. Jeśli w centrum turystycznej miejscowości do wszystkich lokali ustawiają się kolejki, a tylko jedno jest stale puste, możesz być pewien, że nie karmią tam dobrze.

Zaufaj radom gospodarzy, od których wynajmujesz mieszkanie. Są miejscowi, więc z pewnością wiedzą, gdzie zjeść, aby uniknąć problemów ze zdrowiem. Ponadto warto też zdać się na plotki podawane między turystami z ust do ust. W przypadku nadmorskich miejscowości, to właśnie one są dźwignią handlu. Wczasowicz, który dobrze zjadł, z pewnością podzieli się tym faktem z sąsiadami. Wystarczy podpytać odpowiednie osoby. Długa kolejka do lokalu to również dobra rekomendacja. Czasem warto jest spędzić kilka chwil, czekając na wolny stolik.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
2
Przetwory Domowe kostki maggi z lubczyku

Lubczyk ma wiele zastosowań. Jest on przede wszystkim uznaną przyprawą kulina...

Odsłon: 298

30 min
10
60 min
10
Przekąski Galareta z żeberek wieprzowych

Galaretę z wieprzowiny robi się przeważnie z nóżek lub golonek, ale nie każdy...

Odsłon: 787

30 min
26
Ciasta Ciasto z truskawkami i kokosową kruszonką

Proste ciasto na oleju a smakuje jak placek drożdżowy. Każda gospodyni, nawet...

Odsłon: 270

30 min
8

Przepis dnia

Ciasta Marcepanowo-makowy lodowiec

Witam po dłuższej przerwie. Sezon na truskawki więc u mnie moja wersja lodowc...

Odsłon: 816

30 min
42

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

2