Ewa_Gotuje

Genialny trik na usunięcie ości z wigilijnej ryby. Wystarczy jeden produkt

Jak usuwać ości z ryb tak, aby zaoszczędzić sobie wizyty na ostrym dyżurze? Zgodnie z tradycją karp jest najważniejszą potrawą na wigilijnym stole, jednak w trosce o własne zdrowie powinniśmy delektować się nim w skupieniu. Jak szybko pozbyć się ości z ryb i co zrobić, jeśli pomimo środków ostrożności ość utkwi nam w gardle? Okazuje się, że popularne zagryzanie chleba wcale nie jest dobrym pomysłem.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Na wigilijnym stole nie powinno zabraknąć smażonego karpia, szczupaka czy śledzia. Jeśli znajdą się w menu, posiłek będzie nie tylko smaczny, ale i zdrowy. Oczywiście, jedynie pod warunkiem, że wiemy, jak usuwać ości z ryb. Wypadki zdarzają się codziennie, a skutki połknięcia ości są bardzo nieprzyjemne. Dlatego, jeśli nie chcemy, aby świąteczna wieczerza zakończyła się dla nas wizytą na pogotowiu, przygotujmy się do niej już teraz. Kiedy usuwać ości z ryb i jak się za to zabrać w zależności od sytuacji? Oto sprawdzone sposoby, jak pozbyć się ości z karpia przy filetowaniu i podczas posiłku.

Jakie ryby mają ości? Nie tylko karp wymaga skupienia przy jedzeniu

Najprostszym sposobem, aby uniknąć wypadków z ością, jest kupowanie ryb, które zawierają ich stosunkowo niewiele. Karp to tradycja, jednak warto mieć świadomość, jakie ryby mają ości w większych ilościach a, które gatunki posiadają ich mniej?

Do ryb ościstych zaliczamy m.in.:

  • karpie,
  • śledzie,
  • leszcze,
  • szczupaki,
  • flądry,
  • turboty.

Mniej ościste gatunki ryb to z kolei:

  • mintaje,
  • jesiotry,
  • pangi,
  • halibuty,
  • łososie,
  • tuńczyki,
  • dorsze,
  • sumy,
  • morszczuki.

Dobrą alternatywą dla ościstego karpia mogą okazać się również amury. W tym przypadku ości są większe, więc łatwiej je zauważyć. Z kolei w przypadku soli, ości przy filetowaniu ryby odchodzą na tyle szybko, że ich usunięcie nie powinno stanowić dla nas większego problemu.

 Sprawdź także: Jak smażyć karpia? Z chrupiącą skórką, bez ości i mulistego smaku

Sprawdzone sposoby, jak usuwać ości z ryb. Zmniejszają ryzyko wypadków

Zdobycie podstawowej wiedzy o tym, jak usuwać ości z ryb jeszcze przed smażeniem, pozwoli nam czuć się pewniej podczas wieczerzy wigilijnej.

Oto najpopularniejsze sposoby, jak pozbyć się ości z karpia i innych gatunków ryb:

1. Filetowanie ryby

Filetowanie ryby to podstawowa metoda, jak pozbyć się ości z karpia. Trzeba jednak wiedzieć, jak zrobić to dobrze, czyli tak, aby uniknąć zadławień i innych wypadków. Kluczowa jest tutaj technika. Od wypatroszonej i pozbawionej łusek ryby za pomocą ostrego noża odcinamy łeb. Tuszę kładziemy na boku, ostrożnie nacinając skórę wzdłuż grzbietu. Odkrawamy górny filet karpia, tnąc rybę wzdłuż kręgosłupa.

Pozbywamy się ości brzusznych i powtarzamy czynność, odwracając karpia na drugą stronę. Filety kładziemy skórą do dołu, a następnie pozbywamy się pozostałych ości grzbietowych. Na końcu usuwamy pojedyncze ości pęsetą.

2. Zalanie ryby wrzątkiem

Dobrym pomysłem może być również zalanie oczyszczonej ryby wrzącą wodą. Od sparzonej ryby ości na pewno odejdą bez większych problemów. Dodatkowo będą również bardziej widoczne, więc łatwiej się ich pozbędziemy.

Musimy jednak pamiętać również o wadach zalewania ryby wrzątkiem. Tak potraktowany karp po usmażeniu nie będzie już miał już swojego charakterystycznego, rybiego smaku. To jednak dla niektórych może być również zaletą.

3. Kąpiel w zalewie octowej

Innym sposobem na to, jak usuwać ości z ryb, jest kąpiel w zalewie octowej. Są różne techniki, jednak najczęściej rybę smaży się w panierce, a następnie wkłada do dużego słoika. Później karpia trzeba zalać mieszanka z wody i octu (1 szklanka octu na 4 szklanki wody) i odstawić do lodówki na okres pięciu-siedmiu dni.

4. Sok z cytryny

Karpia można również ponacinać ostrym na głębokość około pół centymetra. Tak potraktowaną rybę należy wyłożyć na półmisku skórą do dołu i obficie polać sokiem z cytryny tak, aby wsiąkł w nacięcia i dodarł do ości. Po około 30 minutach karpia odwracamy, przykrywamy i odstawiamy na jeden dzień do lodówki. Na 20-40 minut przed smażeniem rybę opłukujemy i osuszamy.

Kiedy usuwać ości z ryb? Przy filetowaniu czy w trakcie jedzenia?

O ile ości w rybach przygotowywanych w domu możemy pozbyć się przed smażeniem, o tyle często nie mamy wpływu na karpie podawane nam przez siostrę czy ciotkę, u których spędzamy wigilijny wieczór. Ryba podawana w całości wymaga od nas sprawnego usunięcia ości na talerzu. Do tego potrzebne jest jednak skupienie i zręczność w posługiwaniu się sztućcami. Jak pozbyć się ości z karpia szybko i bezpiecznie?

Zaczynamy od usunięcia płetw, a następnie przechodzimy do rozcięcia ryby wzdłuż linii grzbietu i zdjęcia skóry. Po odłożeniu jej na bok odkrawamy również głowę. Mięso z górnej partii karpia odsuwamy subtelnie widelcem tak, aby nie naruszać twardych części ryby. W celu zjedzenia dolnej części rybiego mięsa najlepiej wyciągnąć szkielet nożem. Aby to zrobić, trzeba podważyć do delikatnie od strony ogona. Możemy również po prostu odwrócić rybę, zdjąć skórę i zjeść mięso po ostrożnym zsunięciu go ze szkieletu.

Co się stanie, gdy ość stanie w gardle? Nie warto zagryzać jej chlebem

Pomimo zachowania środków ostrożności, może zdarzyć się tak, że ość utknie nam w gardle. Wbrew powszechnej opinii, w takiej sytuacji nie powinniśmy jednak pod żadnym pozorem zagryzać jej chlebem. Laryngolodzy od dawna ostrzegają, że jest to niezwykle ryzykowne i może jedynie pogorszyć sytuację.

Gdy już poczujemy ość, powinniśmy powstrzymać od przyjmowania wody i pokarmów. Podczas przełykania mięśnie gardła zaciskają się, a to na ogół sprawia, że „nieproszony gość” wbija się głębiej do gardła, skąd niekiedy może trafić do przełyku. Konsekwencją tego może być poważny stan zapalny, a to wcale nie jest jeszcze najgorszy scenariusz.

Warto również mieć świadomość, że w pobliżu gardła znajduje się aorta i jeśli zostanie ona naruszona, w skrajnych przypadkach może dojść do rozwoju sepsy, lub zadławienia krwią.

Skutki połknięcia ości mogą być poważne. Kiedy trzeba jechać do szpitala?

Skoro jednak skutki połknięcia ości są nam już znane, to co możemy zrobić, aby uniknąć pogorszenia sytuacji? Oczywiście powinniśmy spróbować wyjąć ciało obce z gardła. W tym celu najpierw musimy jednak zlokalizować ość. 

Jeśli w domu jest ciemno, należy poświecić w głąb gardła latarką (np. w telefonie) i poprosić drugą osobę o wyjęcie ości, gdy jest ona widoczna. Najlepiej nadaje się do tego długa pęseta.

Jeżeli jednak ość jest niewidoczna lub utkwiła zbyt głęboko, aby samodzielnie podejmować się jej usunięcia, jak najszybciej zadzwońmy pod numer 112 i pojedźmy do szpitala na dyżur laryngologiczny.


Zobacz także:

Nigdy nie stawiaj jej na świątecznym stole. Ta ryba gwarantuje problemy »

Dodaj ten składnik do sernika. Będzie lekki jak chmurka »

6 domowych sposobów na zbicie ciśnienia. Tak unormujesz jego wartości »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka ziemniaczana z sosem greckim

Bardzo smaczna sałatka ziemniaczana polana greckim sosem tzatziki. Polecamy j...

Odsłon: 79

30 min
4
Desery Sernik na zimno z truskawkami

Przepis na pyszny i delikatny sernik na zimno z truskawkami i galaretką. Niez...

Odsłon: 695

30 min
15
15 min
3
Desery Metrowiec z kremem karpatkowym

Metrowiec z moim ulubionym kremem. Klasyczne ciasto w innej odsłonie.

Odsłon: 8060

>60 min
12

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0