Grill - temat specjalny

Jak dobrać odpowiednie dodatki do sera?

Choć walory serów zostały docenione wieki temu, znana dziś doskonale deska serów stała się popularna dopiero w XX wieku. Dlaczego? Głównie ze względów ekonomicznych. Dawniej ser był przysmakiem i nawet zamożni nie zawsze mogli sobie pozwolić na to, aby na ich stole gościło kilka gatunków jednocześnie.

Zdjęcie 123 RF/Picsel

Dziś trudno sobie wyobrazić przyjęcie urodzinowe, wesele czy letnie garden party bez deski serów. Jak więc przygotować serową ucztę, aby zachwycić gości? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Jaki ser wybrać?

Wybierając sery postaw na różnorodność. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że każdy z gości znajdzie coś dla siebie. Zasada jest prosta - im większa różnorodność, tym lepiej (na deskę zazwyczaj trafia od trzech do sześciu gatunków). Sery mogą różnić się konsystencją, regionem pochodzenia, rodzajem mleka, stopniem dojrzałości i smakiem. Mogą być kremowe lub twarde, z dziurami lub bez. Francuskie, włoskie, litewskie czy polskie.

Ładnie podane lepiej smakuje

Kiedy już wybierzesz sery, czas na ich prezentację. Idealnie nada się do tego drewniana deska lub kamienna taca. Do krojenia serów o kremowej konsystencji używaj gorącego, suchego noża. Jeżeli układasz produkty w większych kawałkach, obok deski ustaw odpowiednie noże do sera. Dobrym rozwiązaniem jest cały zestaw, składający się z deski, odpowiednich noży i łopatek.

Sery wyjmij z lodówki na godzinę przed pokrojeniem. Okrągłe i kwadratowe krój jak tort, duże i trójkątne w trójkąty, a pleśniowe ukośnie. Ser wąski i prostokątny pokrój w plasterki. Kawałki serów ułóż tak, aby nie skleiły się ze sobą. Chodzi o to, aby smaki nie przenikały się, a gościom było wygodnie sięgać po wybrany kawałek.

Kurczak w sosie orzechowo-serowym - szybki przepis na INTERIA.TV.

Degustacja

Degustację zaczyna się od serów o najłagodniejszym smaku, stopniowo przechodząc do tych bardziej aromatycznych. Uczta serowa powinna zakończyć się ciężkimi serami np. pleśniowymi. Aby ułatwić gościom degustację, możesz ułożyć je na desce po kolei, zgodnie z ruchem wskazówek zegara - od najłagodniejszych po ciężkie i najostrzejsze.

Niektórzy twierdzą, że sery są tak wykwintnym jedzeniem, że właściwie nie potrzebują towarzystwa. Jednak większość smakoszy nie wyobrażają sobie deski serów bez świeżej bagietki, dojrzewających wędlin czy winogron.

Z czym podawać sery?

Wbrew pozorom sery dobrze smakują nie tylko w wytrawnym towarzystwie. Co jeszcze powinno znaleźć się na serwowanej gościom desce?

Doskonałym wyborem będą dojrzewające wędliny (zarówno łagodne jak i pikantne), soczyste owoce (winogrona, jabłka i gruszki), a także oliwki, ogórki kiszone, suszone pomidory czy pomidorki koktajlowe. Na desce warto postawić też suszone owoce i bakalie: suszoną żurawinę, morele, śliwki, rodzynki, daktyle, a także orzechy włoskie i laskowe.

Nie zapomnij także o odpowiednim pieczywie (jeśli nie masz bagietek, zaserwuj krakersy lub grzanki) i dobrej jakości oliwie z oliwek. Jako „sos" możesz podać również ocet balsamiczny, musztardę, pesto, miód akacjowy oraz konfiturę żurawinową.

Imprezowe koreczki z serem - jak je zrobić? na INTERIA.TV.

Ser i wino: duet idealny

Na stole, obok deski serów, nie powinno również zabraknąć dobrego wina. Jeśli nie jesteś znawcą, a chcesz zaimponować gościom, trzymaj się prostej zasady - im bardziej pikantny ser, tym mocniejszy bukiet powinno mieć wino.

Młode gatunki serów pasują do młodych win, zaś te dłużej dojrzewające powinno łączyć się ze starszymi trunkami o wyrazistym smaku. Twarde sery o intensywnym zapachu, takie jak litewski Dziugas, najlepiej podawać z wyrazistymi i ciężkimi czerwonymi winami, a miękkie i łagodne, np. Romadur, z lekkimi białymi trunkami.

Sery pleśniowe również należą do serów miękkich, dlatego świetnie pasują do białych win, najlepiej słodkich lub półsłodkich. Ser feta podawaj z młodym winem o nutach owocowych, natomiast walory sera gouda podkreśli alkohol o równie wyrazistym smaku.

Eleganckie święta

 

Eleganckie święta w formacie pdf

Pobierz ebooka Kulinarna przygoda z serem Dziugas w formacie epub. Kliknij!

Pobierz ebooka Kulinarna przygoda z serem Dziugas w formacie mobi. Kliknij!

 

Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1
Dania główne Kurczak z grilla

tym razem grillowany był kurczak, udko było pyszne, zdecydowanie lepsze niż t...

Odsłon: 35

15 min
2

Przepis dnia

Dania główne Kluski kładzione z czosnkiem niedźwiedzim

Kilka składników i gotowe.... Dodatek czosnku niedźwiedziego sprawia, że smak...

Odsłon: 3631

30 min
15

Polecane artykuły

Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

1
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

2
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4