Jak zetrzeć chrzan, żeby nie płakać? Zastosuj ten prosty trik

Obieranie i tarcie chrzanu nie należy do najprzyjemniejszych zadań, które czekają na ciebie podczas wielkanocnych przygotowań. Podobnie jak w przypadku krojenia cebuli może skończyć się podrażnionymi oczami oraz łzawieniem. Warto znać patent na to, jak się przed tym uchronić. Sprawdź, jak zetrzeć chrzan, żeby nie płakać.

Co zrobić, żeby nie płakać przy tarciu chrzanu? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Bez chrzanu wiele wielkanocnych dań po prostu nie miałoby sensu. Dodajemy go żurku, ćwikły, czyli buraczanej sałatki, a także mięsnych sosów. W większości przepisów znajdziemy tarty chrzan. Oczywiście możemy użyć tego sklepowego ze słoika, jednak najlepszy i najbardziej intensywny będzie ten, który samodzielnie zetrzemy. Podpowiemy ci, jak zetrzeć chrzań, żeby nie płakać. 

Właściwości chrzanu 

Chrzan często nazywany jest naturalnym antybiotykiem, wszystko za sprawą występującej w nim synigrynie, który ma właściwości antybakteryjne, zawdzięcza jej również swój ostry smak. Dlaczego korzeń ten świetnie sprawdzi się, kiedy dopadnie cię przeziębienie i grypa. Nie tylko zwalcza infekcje, ale i łagodzi kaszel, katar, a nawet pomaga na zapalenie oskrzeli. W roślinie tej znajduje się również sporo witamin, między innymi: witamina A, C oraz te z grupy B, a także minerały, magnez, wapń, fosfor, jod czy potas. 

Dodatkowo chrzan świetnie wpływa na układ moczowy, w tym pracę nerek oraz pęcherz moczowy. Warto używać go również do ciężkostrawnych potraw, np. tłustych mięs, ponieważ ma właściwości wspierające trawienie. Co więcej, przypisuje się mu właściwości detoksykujące. Jeżeli chcesz wzmocnić swoje włosy i paznokcie oraz zadbać o piękną skórę, również powinieneś sięgnąć po chrzan. 

Jak zetrzeć chrzan, żeby nie płakać?

Jednym ze sposobów na to, aby nie płakać podczas tarcia chrzanu, a następnie włożenie go do naczynia z zimną wodą. Przed użyciem można także schować go do lodówki. Jeżeli lubisz szybkie i proste rozwiązania, koniecznie posłuż się blenderem, maszynką do mięsa lub wyciskarką wolnoobrotową. Nie dość, że robot wykona za ciebie uciążliwą pracę, to w ten sposób unikniesz podrażnionych oczu oraz morza łez na policzkach. Warto jednak pamiętać, że chrzanowa kuracja, podczas klasycznego ścierania na tarcie, będzie świetna dla twoich górnych dróg oddechowych. Dlatego, jeśli męczy cię katar i zatkany nos, możesz wypróbować ten sposób. 

Czym najlepiej zetrzeć chrzan?

Zanim przystąpisz do tarcia chrzanu, koniecznie umyj go dokładnie oraz obierz ze skórki. Warto również usunąć z niego wszelkie niedoskonałości. Najlepiej zetrzeć chrzan na tarce o małych oczkach, będzie wówczas najbardziej aromatyczny, ponieważ wypuści najwięcej soków. Jeśli nie chcesz, żeby twój chrzan ściemniał koniecznie dodaj do niego sok z cytryny lub odrobinę octu. 

Sprawdź, w jaki sposób nasi użytkownicy przygotowują chrzan w swoich domach. 

1. Chrzan domowy

 Chrzan domowy Zobacz przepis

Chrzan domowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Domowy chrzan

 Domowy chrzan Zobacz przepis

Domowy chrzan / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Chrzan domowy

 Chrzan domowy Zobacz przepis

Chrzan domowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Jajka z chrzanem

 Jajka z chrzanem Zobacz przepis

Jajka z chrzanem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Ćwikła z chrzanem

 Ćwikła z chrzanem Zobacz przepis

Ćwikła z chrzanem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Przepyszna sałatka Ewy Wachowicz na Wielkanoc. Przygotujesz ją w 10 minut! »

Co zamiast pieczywa? 5 zamienników chleba, które warto włączyć do diety »

Nowe wytyczne dotyczące suplementacji witaminy D. Sprawdź, ile potrzebujesz »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
14

Polecane artykuły

Informacje Lubczyk w kuchni i dla zdrowia. Afrodyzjak z przydomowego ogródka

Zioła w kuchni sprawiają, że nasze dania są nie tylko pyszniejsze, ale również zdrowsze. Aż chce się zanurzyć nos w talerz, gdy znajduje się na nim...

4
Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

3
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5