Ewa_Gotuje

Jak zrobić ryby na święta? 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

Jednym z 12. tradycyjnych wigilijnych dań jest karp. Choć coraz częściej Polacy zastępują go dorszem, sandaczem czy łososiem, na bożonarodzeniowym stole wciąż pojawia się ryba. Jak zrobić ją na święta? Oto 5 skutecznych wskazówek, o których musisz pamiętać, przyrządzając rybę na święta.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Przygotowania przedświąteczne trwają. Jeśli masz pomysł, jak zrobić ryby na święta, to już połowa sukcesu. Dowiedz się jeszcze, żeby mieć stuprocentową pewność, co zrobić, żeby twoje danie nie miało ości, ani przykrego zapachu czy smaku. Czy wiesz, jak smażyć rybę, żeby panierka nie odpadała? Przeczytaj wszystkie pięć porad, które warto wiedzieć przed przygotowaniem ryby na święta.

Sprawdź także: Na jakim tłuszczu najlepiej smażyć karpia? Nigdy ci się nie spali!

Co zrobić, żeby karp nie był mulisty?

Jak smażyć karpia, żeby nie był mulisty? Wiele osób zadaje sobie to pytanie przed wigilią, chcąc przyrządzić przepyszne danie główne. Rzeczywiście mięso tej popularnej ryby charakteryzuje się lekko mulistym aromatem. A wszystko dlatego, że jest to zwierzę słodkowodne, pływające na dnie wodnych zbiorników.

Co zrobić, żeby karp miał dobry smak? Wystarczy, że przed smażeniem ryby wymoczysz ją w mleku lub w wodzie z dodatkiem soku z cytryny i odrobiną cukru (najlepiej 12 godzin przed smażeniem). Drugim sposobem jest obłożenie ryby pokrojoną lub startą marchewką, cebulą oraz selerem. Smak warzyw jest w tym przypadku bardzo wyrazisty i „zamaskuje" mulisty aromat.

Jak moczyć śledzie?

Śledzie moczymy po to, by były miękkie, a ich zapach i słony smak były mniej intensywne. Jednymi z najbardziej pożądanych śledzi są matiasy, czyli młode śledzie, które nie brały jeszcze udziału w procesie tarła. Takie ryby są bardzo tłuste i mniej słone, co niewątpliwie jest ich wielką zaletą, bo nie trzeba ich moczyć tak długo, jak zwyczajnych śledzi. Jeśli więc uda nam się je dostać, może się okazać, że wcale nie trzeba ich odsalać lub że wystarczy włożyć je do wody na kwadrans. 

Jak moczyć śledzie, jeśli mamy inną ich odmianę? Oto 9 skutecznych metod na to, jak zrobić te ryby na święta:

  • w wodzie,
  • w lekko osolonej wodzie (jeśli nie chcemy do końca pozbyć się słonego posmaku ryb),
  • w zimnym mleku,
  • w maślance (są miękkie, ale także bardziej kwaśne),
  • w wodzie gazowanej z sokiem z cytryny (wybieli rybę, zmniejszy wyczuwalność ości i doda smaku),
  • w occie jabłkowym, z odrobiną cukru i zielem angielskim (wtedy śledzie będą ostrzejsze),
  • w wodzie z przyprawami (jałowcem, zielem angielskim lub z przyprawami korzennymi - zmienią właściwości i smak ryby),
  • w piwie (litr lub dwa piwa należy zagotować z solą i przyprawami, a po zalaniu śledzie odstawić na dobę), 
  • w czerwonym winie (zagotuj wino przez około pięć minut z cukrem, octem i przyprawami, potem przełóż do słoika z cebulą i włóż do lodówki).

Jak pozbyć się zapachu smażonej ryby?

Karpia smaży się tuż przed wigilią, aby był świeży, soczysty i po prostu przepyszny. Lubisz świąteczną rybę, ale już niekoniecznie intensywny aromat, który później roznosi się po całym mieszkaniu? Jak pozbyć się zapachu smażonej ryby? Wypróbuj te proste metody, które pomogą ci szybko zapomnieć o tym, co przygotowałaś w kuchni.

Przed smażeniem ryby osusz ją dokładnie papierowym ręcznikiem, a następnie wymocz przez chwilę w mleku. Produkt ten świetnie pochłania mocne i przykre aromaty. Innym sposobem na zneutralizowanie zapachu jest położenie na patelni podczas smażenia połówki jabłka lub ziemniaka, które również go wchłoną. W przypadku owoców ryba zyska też dodatkowy posmak. 

Oczywiście, aby pozbyć się zapachu smażonej ryby, warto także podczas obróbki cieplnej włączyć okap i otworzyć okno. Krótko, ale intensywnie, wywietrz pomieszczenie po skończeniu przyrządzania dania.

Jak smażyć rybę, żeby panierka nie odpadała?

Jak zrobić ryby na święta? Zanim przejdziesz do smażenia, odpowiednio przygotuj rybę do tego procesu. Tradycyjnie przyrządzamy karpia, więc odetnij mu głowę i płetwy, usuń wnętrzności. Uważaj na woreczek żółciowy - jeżeli ten się rozleje, całe mięso może nabrać gorzkiego posmaku. Koniecznie pozbądź się także łusek, najlepiej za pomocą noża lub skrobaka do ryb. Podziel karpia na dzwonki.

Nie zapomnij bardzo dokładnie wyczyścić mięsa. Kolejny krok to osuszenie go ręcznikiem papierowym. Dlaczego ten etap jest tak bardzo istotny? Jeżeli na rybie zostanie woda, to ta obniży podczas smażenia temperaturę oleju, sprawiając, że karp będzie się dusił, a nie smażył. Inna konsekwencja to zbytnie „nabranie" tłuszczu. Osuszone za pomocą papierowego ręcznika dzwonki, oprósz solą i pieprzem.

By karp był naprawdę chrupiący, paradoksalnie nie musisz obtaczać go w bułce tartej. Wystarczy sama mąkaJak smażyć rybę, żeby panierka nie odpadła? Rozgrzej dobrze na patelni sporą ilość oleju. Kawałki ryby muszą smażyć się swobodnie. Jeżeli tłuszczu będzie za mało, to mięso będzie przyrządzone nierównomiernie. 

Jak usunąć ości z ryby?

Istnieją aż cztery skuteczne sposoby na to, jak usunąć ości z ryby:

1. Filetowanie ryby

Od wypatroszonej i pozbawionej łusek ryby za pomocą ostrego noża odetnij łeb. Tuszę połóż na boku, ostrożnie nacinając skórę wzdłuż grzbietu. Odkryj górny filet karpia, tnąc rybę wzdłuż kręgosłupa. Pozbądź się ości brzusznych i powtórz czynność, odwracając karpia na drugą stronę. Filety połóż skórą do dołu, a następnie pozbądź się pozostałych ości grzbietowych. Na końcu usuń jeszcze pojedyncze ości pęsetą.

2. Zalanie ryby wrzątkiem

Dobrym pomysłem jest też zalanie oczyszczonej ryby wrzącą wodą. Od sparzonej ryby ości na pewno odejdą bez większych problemów. Dodatkowo będą również bardziej widoczne, więc łatwiej się ich pozbędziesz. Pamiętaj jednak, że tak potraktowany karp po usmażeniu nie będzie już miał już swojego charakterystycznego, rybiego smaku. To jednak dla niektórych może być zaletą.

3. Kąpiel w zalewie octowej

Innym sposobem na to, jak usuwać ości z ryb, jest kąpiel w zalewie octowej. Są różne techniki, jednak najczęściej rybę smaży się w panierce, a następnie wkłada do dużego słoika. Później karpia trzeba zalać mieszanka z wody i octu (szklanka octu na cztery szklanki wody) i odstawić do lodówki na okres pięciu-siedmiu dni.

4. Sok z cytryny

Karpia można również ponacinać ostrym na głębokość około pół centymetra. Tak potraktowaną rybę należy wyłożyć na półmisku skórą do dołu i obficie polać sokiem z cytryny tak, aby wsiąkł w nacięcia i dodarł do ości. Po około 30 minutach karpia wystarczy odwrócić, przykryć i odstawić na jeden dzień do lodówki. Na 20-40 minut przed smażeniem rybę opłucz i osusz.

Zobacz także:

Dlaczego makowiec pęka przy pieczeniu? Ten trik sprawi, że ciasto będzie idealne »

Świąteczny obiad - przygotuj idealne mięso na uroczyste spotkanie »

Zachwala ją Robert Makowicz. Tę niedocenianą przyprawę stosuj także leczniczo »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Surówka do obiadu z młodej kapusty

Prosta i szybka surówka z młodej kapusty, którą przygotujesz zaledwie w kilka...

Odsłon: 67

15 min
12

Polecane artykuły

Ewa gotuje Szybka i smaczna kuchnia Ewy Wachowicz

W kolejnym odcinku kultowego już programu „Ewa Gotuje”, aktorka Małgosia Socha, pod okiem prowadzącej, przygotowała szybkie i niezwykle smaczne pot...

2
Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0