Spis treści:
- Jak zrobić wigilijnego karpia?
- Na jakim tłuszczu najlepiej smażyć karpia?
- Najlepsze przepisy na wigilijnego karpia
Karp zdecydowanie nie należy do najprostszych i najprzyjemniejszych w przygotowaniu ryb. Ma sporo ości, często charakteryzuje się także mulistym zapachem i smakiem. Dlaczego to właśnie tę rybę od lat serwuje się w wigilijny wieczór niemal na wszystkich polskich stołach? Odpowiedź znajdziemy w 1947 roku, kiedy to reklamowano go hasłem „Karp na każdym wigilijnym stole w Polsce”. Popularność karpia wynikała przede wszystkim z tego, że po wojnie był on bardzo łatwo dostępny.
Pomimo tego, że karpia nie wyróżniają specjalne walory smakowe lub wartości odżywcze, na stałe zajął miejsce w bożonarodzeniowym menu. Aby wydobyć z niego to, co najlepsze, należy go odpowiednio go przyrządzić. Bardzo ważne jest między innymi to, na jakim tłuszczu najlepiej smażyć karpia.
Sprawdź także: Jak panierować rybę bez jajka? 5 wariantów - każdy dodaje rybie wyjątkowego smaku
Jak zrobić wigilijnego karpia?
Oczywiście należy zacząć od wyboru dobrej jakości, świeżej ryby – najczęściej poleca się karpie królewskie lub zatorskie. Nie można zapomnieć również o starannym oczyszczeniu ryby, m.in. usunięciu łusek. Rybę należy również dokładnie umyć. Najpopularniejszym sposobem porcjowania karpia jest podzielenie go na dzwonka. Przed smażeniem, warto na noc zamoczyć go w zalewie z mleka lub wody, soku z cytryny i cukru. W niektórych przepisach zaleca się obłożenie ryby cebulą lub mieszanką startych warzyw, takich jak marchewka, cebula i seler. Możesz ją również uprzednio nasolić. Po wyjęciu karpia z zalewy lub warzywnej marynaty dobrze go osusz. Tak przygotowana ryba, nadaje się do smażenia.
Na jakim tłuszczu najlepiej smażyć karpia?
Najczęstszą metodą przygotowania wigilijnego karpia, jest oczywiście smażenie. Na czym najlepiej smażyć karpia? Zdania co do tego, jaki tłuszcz jest najlepszy, są podzielone. Ważne, by pamiętać o tym, że musi mieć on wysoką temperaturę dymienia. Dzięki czemu ryba nam się nie spali. Do smażenia warto wybierać także dużą patelnię, wyposażoną w grube dno. Najpierw należy mocno ją rozgrzać, następnie położyć tłuszcz i zmniejszyć moc palnika – wystarczy połowa mocy grzania.
Jednym z najczęściej wybieranych tłuszczów do smażenia karpia jest masło klarowane. Warto pamiętać o tym, że jeśli ryba ma się dobrze usmażyć, należy położyć na patelni dość sporo tłuszczu. Na półtora kilograma karpia będą potrzebne minimum trzy łyżki masła klarowanego.
Jeśli chcesz smażyć karpia na oleju, najlepiej wybierz ten rzepakowy, może być również słonecznikowy. Należy pamiętać, by mocno rozgrzać tłuszcz, dzięki czemu ryba nie będzie go pochłaniać.
Najlepsze przepisy na wigilijnego karpia
Szukasz przepisów na doskonałego wigilijnego karpia? Koniecznie sprawdź, w jaki sposób przygotowali go nasi użytkownicy.
2. Smażony karp bez ości
Zobacz przepisSmażony karp bez ości / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Smażony karp w zalewie octowej
Zobacz przepisSmażony karp w zalewie octowej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Zupy, jakie jadano za czasów PRL. Jakie przepisy warto odtworzyć »
Kwercetynę znajdziesz w czerwonej cebuli. Pomoże w cukrzycy, przegoni wirusy, wspomoże mózg »
Tani i ma tylko 97 kcal. Jesz go z chlebem, a możesz zrobić kotlety, a nawet ciasto »