Ewa_Gotuje

Jak zrobić zdrowy chleb razowy? Najłatwiejszy przepis

Chyba każdy ma swój ulubiony rodzaj chleba. Dla niektórych jest to tzw. razowiec, który łatwo rozpoznać na półce po ciemniejszej barwie. Jak zrobić zdrowy chleb razowy z zaczynem lub bez? Co tak właściwie w sobie kryje? Dowiedz się, czy warto go jeść.

Jak zrobić zdrowy chleb razowy? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Kiedyś razowiec był produktem pospolitym, dziś pomaga utrzymać zdrową sylwetkę, dostarcza szereg cennych minerałów organizmowi i jest po prostu przepyszny. Choć podejście to chleba razowego z biegiem czasu mocno się zmieniło, trzeba przyznać, że jego cenne właściwości pozostają takie same. Jak upiec zdrowy chleb razowy? Odkryj pyszne przepisy.

Co to jest chleb razowy?

Niby każdy wie, że istnieją różne rodzaje pieczywa. Czy jednak byłbyś w stanie od razu powiedzieć, co to jest chleb razowy? Dla przypomnienia: to odmiana chleba wypiekanego z mąki pszennej, żytniej lub mieszanej razowej (powstałej po grubym zmieleniu ziaren). W piekarni poznasz go po ciemniejszym kolorze. Jest znacznie zdrowszy niż pszenny - zawiera więcej błonnika pokarmowego i minerałów. W procesie mielenia ziaren, w nieodsianych (jak w przypadku białego pieczywa) łupinach, kryją się m.in. antyoksydanty. Te działają przeciwnowotworowo i regulują poziom glukozy we krwi. 

Tradycyjny polski chleb razowy przygotowuje się na zakwasie żytnim. Choć pieczenie razowca jest czasochłonne i wymaga cierpliwości, dla walorów zdrowotnych jak najbardziej warto. Obecnie ten rodzaj pieczywa stał się bardzo popularny wśród osób chcących prowadzić zdrowy tryb życia i utrzymać szczupłą sylwetkę.

Jak upiec zdrowy chleb razowy?

Chcesz upiec zdrowy chleb razowy? Postępuj według klasycznego przepisu na razowca, a na pewno wyjdzie pyszny. Uzbrój się jednak w cierpliwość i zarezerwuj kilka godzin - ciasto musi chwilę rosnąć!

Składniki

  • 250 g mąki pszennej razowej,
  • 250 g mąki żytniej razowej (typu 2000),
  • 200 g aktywnego zakwasu żytniego,
  • półtorej łyżeczki soli,
  • 380 ml letniej wody,
  • olej (do posmarowania formy),
  • łyżka płatków owsianych,
  • łyżka ziaren słonecznika. 

Mąkę pszenną razową i mąkę żytnią razową wsyp do głębokiej miski. Przemieszaj łyżką i dodaj zakwas oraz sól. Wlej wodę i połącz wszystkie składniki dłonią. Wyrabiaj, aż ciasto będzie elastyczne.

Keksówkę wysmaruj olejem i podsyp odrobiną mąki razowej. Przełóż ciasto i wyrównaj delikatnie z wierzchu. Następnie posyp płatkami owsianymi i ziarnami słonecznika. Przykryj keksówkę płócienną szmatką i odstaw na cztery godziny w ciepłe miejsce.

Po tym czasie nagrzej piekarnik do 220 stopni Celsjusza (w trybie góra-dół). Wyrośnięty chleb piecz w tej temperaturze ok. 20. minut, a potem zmniejsz do 190 stopni Celsjusza i piecz jeszcze ok. 25 minut.

Jak zrobić chleb razowy bez zaczynu?

Potrzebujesz szybkiego przepisu na chleb razowy? Nie masz ochoty poświęcać pół dnia na pieczenie albo zwyczajnie nie jesteś zbyt cierpliwy? Odkryj, jak zrobić chleb razowy bez zaczynu żytniego, a z użyciem drożdży. To ekspresowa wersja zdrowego pieczywa - różni się nieco smakiem i wyglądem niż tradycyjna, ale wciąż zachwyci zarówno ciebie, jak i twoich bliskich. Wystarczy, że będziesz mieć w kuchni tylko pięć składników!

Składniki

  • pół kilograma mąki razowej,
  • pół litra ciepłej wody,
  • łyżka miodu,
  • półtorej łyżeczki soli,
  • 2 płaskie łyżki drożdży suszonych (lub instant).

Przygotowanie ekspresowej wersji razowca rozpocznij od wysmarowania masłem dwóch foremek o wymiarach ok. 20 x 7 cm. Następnie oprósz je delikatnie mąką. Do osobnego naczynia wlej wodę i miód. Wymieszaj do połączenia. W innej misce połącz mąkę razową z drożdżami i solą. Do suchych składników przelej wodę z miodem i dokładnie wymieszaj łyżką. 

Ciasto przelej do foremek. Przykryj folią spożywczą lub szmatką płócienną i odstaw na godzinę w ciepłe miejsce. Piekarnik rozgrzej do 220 stopni Celsjusza (w trybie góra-dół). Chleby piecz przez 40 minut. Potem wyjmij i przełóż na kratkę. Tam całkowicie wystudź. Gotowe!

Zobacz także:

Jak zrobić domowy chleb z dwóch składników? »

Najzdrowszy zamiennik ryżu czy ziemniaków. Mnóstwo witaminy B, mało kalorii »

Szybka szarlotka. Podasz ją gościom w słoikach »

Dlatego pączki piją tłuszcz na potęgę. Dodaj do przepisu jeden składnik »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto drożdżowe.

Bardzo smaczne, pulchne ciasto drożdżowe upieczone w dużej formie keksowej.

Odsłon: 103

30 min
3
Ciasta Szarlotka (jabłecznik) na kruszonce

Niezwykle prosty i smakowity, dla nas rewelka, bo kocham wszelkie jabłkowe wy...

Odsłon: 29834

60 min
66
Sałatki Sałatka ziemniaczana z sosem greckim

Bardzo smaczna sałatka ziemniaczana polana greckim sosem tzatziki. Polecamy j...

Odsłon: 212

30 min
7

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0