Sponsorowane

Jakie nawyki żywieniowe warto zacząć stosować?

Nawyki żywieniowe to zakorzenione w nas, utrwalone zachowania. Potrafią stać się częścią codziennego funkcjonowania tak bardzo, że często nie zauważamy niektórych naszych nawyków do momentu, aż razem z psychodietetykiem ich wyraźnie nie wskażemy i nazwiemy.

Picie wody to ważny i wyjątkowo zdrowy nawyk żywieniowy

Tak silne wpisanie w codzienną rutynę nawyków żywieniowych przywodzi na myśl pomysł o tym, by zadbać o wyrobienie takich, które dla naszego zdrowia będą bardzo korzystne. Tym samym zaś zagwarantowanie sobie lepszego zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia. Jakie zatem nawyki żywieniowe warto sobie wyrobić z korzyścią dla nas?

Jedz regularnie i o stałych porach

Teorii na temat tego ile posiłków dziennie należy jeść, aby było to najkorzystniejsze dla zdrowia, jest sporo. Jedni preferują maksymalnie trzy obfite posiłki w ciągu dnia. Dla innych będzie to zdecydowanie za mało. Standardowo przyjmuje się, że pięć posiłków dziennie w równych odstępach czasu to właśnie ten model, który jest na tyle uniwersalny, że można go przyjąć za wiodący. Niezależnie jednak od ilości posiłków, ważne jest, aby rozłożyć je wszystkie w regularnych odstępach w ciągu dnia.

Co zrobić, gdy nie ma czasu na posiłki?

Żyjemy w czasach, kiedy czas jest niezwykle cenny i staramy się spędzać go produktywnie. Z tego powodu, szczególnie jeśli np. bardzo intensywnie poświęcamy się pracy zawodowej, możemy omijać niektóre posiłki lub nie mieć czasu na ich staranne przygotowywanie. Dla osób, które dotąd omijały posiłki dobrym rozwiązaniem może być dieta z dowozem. Posiłki dostarczane są cateringiem dietetycznym jako zestaw na cały dzień. Wystarczy jedynie odgrzać danie, które wymaga spożywania na ciepło. Opuszczenie lunchu czy podwieczorka będzie wtedy trudniejsze, gdyż tak naprawdę potrawa będzie już na nas czekać, nie mówiąc już o daniach głównych jak śniadanie, obiad i kolacja.

Sięgaj po warzywa i owoce

Warzywa, ale też owoce, zawierają bardzo wiele witamin. Jeśli tylko możemy, sięgajmy po te naturalne bomby witaminowe — najlepiej starać się jeść porcję warzyw lub owoców przynajmniej w każdym posiłku. Dobrze jest korzystać ze świeżych, sezonowych — są najsmaczniejsze. Dobre diety pudełkowe starają się dostosowywać menu do sezonowości i tym samym komponować niezwykle aromatyczne, zdrowe dania. Zimą zaś można się oczywiście wesprzeć mrożonkami czy przetworami.

Co, jeśli nie lubisz chrupać?

Jeśli warzywa nie są naszym pierwszym wyborem, bo np. nie przepadamy za chrupaniem marchewki czy gryzieniem surowych jabłek, zamieńmy te dobroci w postać płynną. Owocowo-warzywny koktajl będzie prawie tak samo odżywczym posiłkiem jak jedzenie warzyw i owoców w formie pierwotnej.

Pij wodę mineralną

Dobre nawodnienie jest równie ważne, co odpowiednio zbilansowane posiłki. Choć ilość wody, jaką potrzebujemy, może być zależna od czynników indywidualnych, takich jak wiek czy stan zdrowia, przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać około 30 ml wody na kilogram masy ciała. W czasie upałów zaś mogą być to znacznie większe ilości. Suchość w ustach to znak od ciała, że w organizmie zdecydowanie brakuje wody. Dalsze objawy, takie jak ból i zawroty głowy, brak koncentracji czy ciemny odcień moczu to w kontekście braku nawodnienia poważne ostrzeżenia — jeśli nie nawodnimy się, narażamy się nawet na śmierć!

 Jak pić dużo wody?

Jeśli nie mamy nawyku picia wody, najlepiej zacząć od małych kroków. Napełnić szklankę wodą i popijać małymi łykami - na opróżnienie całej zawartości naczynia przeznaczyć około godziny. Po 8- godzinnym dniu pracy mielibyśmy za sobą już wypicie nawet półtora litra wody. Po paru dniach odruch sięgania po wodę może stać się automatyczny.

Jeśli pragniemy zadbać o dobre nawyki żywieniowe; jeść regularnie dobrze zbilansowane posiłki, warto skorzystać z pomocy takich cateringów jak WygodnaDieta.pl. Zaoszczędzimy czas na przygotowanie aż pięciu posiłków w ciągu całego dnia, a zapakowane hermetycznie aromatyczne potrawy sprawią, że trudniej będzie nam je pominąć. Posiłki będą też dobrze zbilansowane i z pewnością nie zabraknie porcji warzyw i owoców każdego dnia.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Jogurtowiec Borówkowy

Szybkie i orzeźwiające ciasto. Dzieci wprost nie można od niego odgonić.

Odsłon: 567

15 min
21
Desery Kokosowa biała chmurka bez pieczenia

Delikatne ciasto kokosowe z wiśniami. Szybciutkie i proste w wykonaniu. Ideal...

Odsłon: 933

15 min
18
15 min
6
Dania główne Naleśniki z mięsem mielonym

Naleśniki z mięsem mielonym, papryką i pomidorem" to kuszące danie, które łąc...

Odsłon: 6683

60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

0
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

1
Informacje Od tygodni króluje w naszym domu. Najlepsze smarowidło do kanapek, dzieci je uwielbiają

Coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z masła na rzecz zdrowszych smarowideł do chleba. Na kanapkach królują warzywne pasty z ciecierzycy, c...

3