Koniec problemów z zaparciami. Te owoce działają zbawiennie na jelita!

Sezon na śliwki trwa od lipca do października, jednak popularnością cieszą się tak naprawdę przez cały rok. W końcu możemy przygotować z nich pyszne powidła lub przekąskę w postaci suszonych śliwek. Warto podkreślić, że owoce te mają zbawienny wpływ na nasze jelita, skutecznie pomagają przy zaparciach oraz wspomagają proces odchudzania. Sprawdź, co daje regularne jedzenie śliwek.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Śliwki znajdziesz w każdej postaci! Świeże, suszone, wędzone, zakręcone w słoikach, a nawet słodkie w czekoladzie! Śliwka z pozoru mała rzecz, a potrafi zaskoczyć swoimi właściwościami. Masz kłopoty z układem pokarmowym? Owoce te regulują trawienie, zmniejszają ryzyko pojawienia się nowotworów jelita grubego oraz chronią przed wolnymi rodnikami. Zapobiegają zaparciom, pomogą pozbyć się zbędnego tłuszczu i cholesterolu. Śliwka posiada witaminę C, A, E, witaminy z grupy B i jest bogata w potas, żelazo, magnez, wapń i fosfor.

Sprawdź także: Co zrobić ze śliwek? 12 pomysł na dania ze śliwką

Pomoc na zaparcia

W śliwce znajdziesz dużą ilość błonnika, który poprawi perystaltykę jelit i pokona zaparcia. Śliwki suszone swoje właściwości zawdzięczają bogactwu rozpuszczalnego błonnika, jakim są pektyny. To właśnie one usprawniają trawienie i uregulują pracę całego układu trawiennego. Wiele osób szuka złotego środka na zaparcia. Nie trzeba szukać daleko! Suszona śliwka działa perfekcyjne na przeczyszczenie i przyniesie błyskawiczną ulgę dla żołądka. Śliwka surowa zerwana prosto z drzewa ma mniej błonnika od śliwki suszonej, ale sprawnie usunie zalegające resztki pożywienia z przewodu pokarmowego.

Patent na odchudzanie

Suszona śliwka posiada 360 kalorii w 100 gramach. Jest idealnym dodatkiem do diety odchudzającej, ponieważ jej spożycie zapewnia uczucie sytości. Nie masz pomysłu na przekąskę? Skosztuj kilka sztuk suszonych śliwek i sprawdź, jak przyspieszą przemianę materii! Pamiętaj o umiarze, ponieważ jedynie surowymi śliwkami możesz zajadać się bez wyrzutów sumienia. 100 g surowych owoców to zaledwie 30 kcal. Mają niski indeks glikemiczny, dlatego mogą być spożywane przez osoby chore na cukrzyce. Spożywanie śliwek poprawi także wygląd skóry. Fioletowy owoc opóźnia procesy starzenia się, powstawanie zmarszczek, a wyciąg ze śliwki jest składnikiem wielu kosmetyków!

Jakie rodzaje śliwek są najlepsze?

Śliwek jest naprawdę sporo! Mirabelki, Renklody, Lubaszki, Śliwka brzoskwiniowa, Bluefre, Lepotica.... I oczywiście znane wszystkim śliwki Węgierki! Mają jajowaty kształt i są średniej wielkości. Śliwki są przepełnione antyoksydantami, dlatego to przepis na piękny wygląd! Zawarta w nich witamina C uszczelni naczynia krwionośne, a witamina K zadba o regulację procesu krzepnięcia krwi. Jakie śliwki są najlepsze? Śliwki Węgierki z ciemnofioletową skórką i żółtozielonym miąższem są idealne do bezpośredniego spożycia, do ciast i na przetwory. Podobnie Mirabelka to najchętniej spożywany owoc i składnik wyśmienitych dżemów. Śliwka Renkloda ma kolor skórki żółty lub czerwony. Masz ochotę na takie owoce w syropie lub kompot z udziałem tych śliwek? Z pewnością nie będziesz żałować!

W jakiej formie zjadać śliwki?

Na rynku znajdziesz śliwki w dżemach, powidłach, kompotach i konfiturach. Lista zdaje się nie mieć końca! Są świetnym dodatkiem do ciast, babeczek, wędlin, mięs i nalewek. Mało kto jest w stanie, odmówić pysznej śliwki w czekoladzie... Jeśli jednak dbasz o linię, zdecyduj się na suszone śliwki. Nie przepadasz za taką formą owoców? Spróbuj soków z suszonej śliwki, kompotów lub wypróbuj ciekawy napar! Zalej pięć śliwek wrzątkiem i wypij napar na czczo o poranku. Przekonaj się, ile ciekawych przepisów można znaleźć w sieci, baw się kuchnią i celebruj, że istnieje takie coś jak śliwka!

Zobacz także:

Kiedy i czym pryskać śliwkę na robaki i inne choroby? » 

Ta choroba powoduje ogromne straty w uprawach. Jak rozpoznać i zwalczyć szarkę śliwy?

Placki ziemniaczane z piekarnika. Smakują lepiej niż smażone »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

wszystkie
4
Przekąski sandwicz z bekonem

Uwaga! Szykuje się niezła wyżerka! Propozycja kanapek przygotowanych na grubo...

Odsłon: 105

wszystkie
9
Dodatki ogórki z koperkiem

Jedliście kiedyś surowe ogórki na ciepło? Ja pierwszy raz i przyznam, że na p...

Odsłon: 103

wszystkie
4
Przetwory Syrop z kwiatów hyćki-czarnego bzu

Czarny bez w Wielkopolsce nazywany jest hyćką i rośnie dosłownie wszędzie. Z...

Odsłon: 1824

>60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

1