Koszyczek do szklanki – zaimponuj bliskim symbolem PRL!

Proste szklanki w połączeniu z wiklinowym lub srebrnym koszyczkiem to pamiętny symbol czasów PRL. W koszyczkach podawano gorące napoje, które miały chronić dłonie i pozwalały uniknąć niechcianego oparzenia. Czy taki koszyczek to dziś zabytek, a może nowa moda?

Fot. 123RF/Picsel

Szklanki do herbaty to najbardziej popularne naczynia do serwowania tego napoju. Szklanka zaopatrzona w tzw. koszyczek, cieszyła się ogromną popularnością w czasach PRL-u i nawet do dzisiaj ma swoich zwolenników! Skąd pochodzi moda koszyczkowa? Pierwsze jej przykłady zostały zaczerpnięte z Niemiec i Rosji w klasycyzmie. Koszyczki wykonane z miedzi, srebra, złota i cyny królowały na stołach i cieszyły bogatych mieszczan. Po I wojnie światowej naczynia zdobiły już salony Europy Wschodniej, zanikając w Europie Zachodniej. Produkcja koszyczków działała na skalę przemysłową w II RP w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Warszawa słynęła z wielu zakładów z pamiętnymi koszyczkami! W Polsce po przejęciu władzy przez komunistów mieszkańcy zaczęli z nich korzystać, aby wprowadzić nieco luksusu do swoich kuchni i salonów. W latach 90. koszyczki zniknęły na zakurzonych strychach i już nikt o nich nie pamiętał. Można je spotkać po dziś dzień w sklepach retro lub w Internecie w specjalnych działach z produktami polskiej sztuki użytkowej.

Sentyment czy kicz?

W polskich domach osoby starsze wciąż pamiętają koszyczki. Zdania na ich temat są podzielone! Koszyczki to nie tylko czasy kolejek w sklepach, brak wędlin i masła na półkach w sklepach, ale też wspomnienia z pierwszą miłością lub spotkania wujka ze znajomymi przy serniku i kawie. Jeśli Twoja babcia lub ciocia nadal pije herbatę w szklance z koszyczkiem pomyśl, że to nie było co! To prawdziwy reprezentant kultury Rzeczypospolitej Koszyczkowej! Wiklinowe lub złote koszyczki może i wyglądają niekorzystnie na stołach, są jednak niesamowicie wygodne! Taki metalowy koszyczek ma trzy funkcje - ochroni przed oparzeniem, ułatwi podanie gorącego napoju, a także udekoruje imprezę tematyczną np. w klimacie lat 90.! Za sprawą uchwytu, przenoszenie szklanki staje się łatwiejsze i bezpieczniejsze, a uchwyt pasuje do wszystkich standardowych szklanek!

Herbata i kawa dzisiaj

Obecnie kawy lub herbaty napijesz się z kubków wykonanych z grubej ceramiki, emaliowanej stali czy grubego szkła. Szklanki termiczne z podwójnym dnem to ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie chcą poparzyć dłoni gorącym napojem, ponieważ zewnętrzna strona szklanki jest chłodna, utrzymując wewnątrz wysoką temperaturę.

Dawniej - ze względu na oszczędności, korzystano ze znacznie cienkich szklanek, dlatego ochrona w postaci koszyczka była zrozumiana. Produkcja grubych kubków czy pięknych filiżanek wymagała większych nakładów pracy i pieniędzy. Aby ulżyć odrobinę nadwyrężonej gospodarce postawiono właśnie na szklanki. Dzięki takiemu wiklinowemu lub złotemu akcentowi, pani domu mogła pochwalić się piękną kolekcją i udekorować nudne szklanki.

Znasz kogoś, kto ciągle pija z nich herbatę? A może w twojej rodzinie jest wielki miłośnik czasów PRL? Sprawdź okazje cenowe na koszyczki i podaruj bliskiej osobie namiastkę Rzeczypospolitej Koszyczkowej! Zajrzyj na Allegro!

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Kremówka

Dwa płaty ciasta francuskiego przełożone dwoma kremami: budyniowym i śmietank...

Odsłon: 491

60 min
3
Ciasta Ciasto Maruda

Dlaczego jest to ciasto maruda? Z pewnością niejednokrotnie można marudzić w...

Odsłon: 1440

60 min
2
Desery Kokosowa biała chmurka bez pieczenia

Delikatne ciasto kokosowe z wiśniami. Szybciutkie i proste w wykonaniu. Ideal...

Odsłon: 1265

15 min
20
Ciasta Sernik pistacjowy

Cudownie kremowy sernik na ciasteczkowym spodzie z wyczuwalną nutą pistacji i...

Odsłon: 1149

60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

2