Sezon na truskawki

Ma lekko orzechowy smak i jest lekkostrawna. Kamut – pszenica, którą uprawiali już w starożytności

Jeżeli w kuchni nie lubisz nudy, a podczas gotowania z chęcią eksperymentujesz z nowymi produktami, z pewnością zainteresujesz się tym zbożem. Pod obcobrzmiącą nazwą kamut kryje się niezwykle wartościowa odmiana pszenicy. Sprawdź, jakie ma właściwości, oraz jak wykorzystać kamut w codziennych posiłkach.

Co to jest kamut? Właściwości, zastosowanie | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Kamut nazywany jest także pszenicą khorasan, egipską pszenicą,oraz zbożem faraonów. Jak można się domyślić jego ziarna znane były już mieszkańcom starożytnego Egiptu, a także Mezopotamii. Kamut, który jest dostępny w sklepach ze zdrową lub bio żywnością, często pochodzi z upraw ekologicznych, nie jest także genetycznie modyfikowany. Co daje mu przewagę nad pszenicą powszechnie używaną w przemyślę spożywczym. Zboże to jest odmianą dobrze znanej i cenionej ze względu na wartości odżywcze pszenicy durum. Podpowiemy ci, czym różni się kamut od zwykłej pszenicy, oraz co można z niego zrobić. 

Sprawdź także: Jak przygotować makaron z gotowym pesto? Sekret tkwi w makaronie i sposobie gotowania

Czym różni się kamut od zwykłej pszenicy?

Różnice pomiędzy zwykłą pszenicą a kamutem są widoczne na pierwszy rzut oka. Ziarna "zboża faranów" są zdecydowanie większe, odmienny jest także ich kształt, można przyrównać go do ryżu. Różnice można wyczuć także w smaku, kamut ma słodkawy, lekko orzechowy posmak. Zboże to doskonale nadaje się do produkcji mąki, bez problemu możesz zastąpić nią klasyczną mąkę pszenną.

Z kamutu można przygotować zarówno pyszne pieczywo i wypieki, jak i makarony, placki, czy naleśniki, a także wykorzystać do zagęszczania dań, np. zup, czy mięsnych potrawek. Ponadto kamut może sprawdzić się w przypadku osób, które mają lekkie alergie pokarmowe, np. niezbyt dobrze tolerują gluten. Reakcja organizmu na spożywanie żywności zawierającej mąkę z kamutu będzie mniej gwałtowna, niż w przypadku mąki pszennej. W takich przypadkach warto jednak stosować ją po konsultacji z lekarzem. 

Jakie właściwości ma kamut?

Zastanawiasz się, jakie wartości odżywcze znajdziesz w kamucie? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dosyć wysoką zawartość białka, w stosunku do innych odmian pszenicy. Kamut zawiera także więcej witamin oraz minerałów, ma również właściwości przeciwzapalne. Znajdziemy tu między innymi witaminy z grupy B, które między innymi wpływają na układ nerwowy, witaminę D, która wzmacnia kości i zęby, oraz dba o odporność, witaminę E, posiadającą działanie antyoksydacyjne i dbającą o kondycję skóry, włosów i paznokci, oraz witaminę K, wpływającą na prawidłową krzepliwość krwi. Wśród substancji mineralnych obecnych w kamucie wyróżnić można: fosfor, który uczestniczy w mineralizacji kości i zębów; cynk i selen wspierające układ immunologiczny; magnez, niezbędny do prawidłowej pracy układu nerwowego i krążenia, oraz żelazo, pomagające chronić organizm przed anemią.

W 100 g ziaren kamutu znajduje się 227 kalorii. Obecny jest tu również błonnik pokarmowy, który jest niezbędny do prawidłowej pracy układu pokarmowego, wspiera trawienie, zapobiega zaparciom, a także wpływa na uczucie sytości po posiłkuZboże to sprawdzi się dobrze dla osób, które są na diecie lekkostrawnej, na przykład borykają się z problemami z układem pokarmowym. Pszenica kamut ma dobry wpływ na układ krążenia, zmniejsza ryzyko chorób serca, a także pomaga obniżyć zbyt wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi. Jeżeli masz zbyt wysoki cukier we krwi, spożywanie kamutu może pomóc go wyregulować. 

Kamut w kuchni – co można zrobić?

Do czego stosować kamut? Ze względu na orzechowy posmak zboże będzie pasować do różnego rodzaju dań, sprawdzi się zarówno do słodkich dań śniadaniowych lub deserów, jak i wytrawnych potraw. Można wykorzystać zarówno całe ziarna, jak i mąkę. Jeżeli chcesz przygotować je w całości, należy je uprzednio namoczyć w wodzie, najlepiej przez całą noc. Po tym czasie możesz przejść do gotowania, najlepiej rób to na małym zajmie to od 45 minut do godziny. Tak przygotowany kamut możesz podać wraz z mięsnym gulaszem lub zupą, zamiast kaszy lub ryżu. Świetnie smakować będzie także w wersji z owocami. Z mąki kamut możesz upiec słodkie ciasta i ciasteczka, zastępując nią mąkę pszenną. Sprawdzi się także do masy na naleśniki lub placki, a także do przygotowania bułek lub chleba.

Źródło: odzywianie.wprost.pl, zywienie.medonet.pl, Smaker.pl

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Genialny domowy płyn do czyszczenia szyb i ram okiennych. Wyglądają jak z fabryki »

Włoska zupa na długowieczność. Sekret tkwi w składnikach »

12 objawów niedoboru witaminy D. O tej porze się nasilają »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Sernik na herbatnikowym spodzie

Prosty, smaczny sernik , dzisiaj na spodzie z kruchych herbatników połączonyc...

Odsłon: 99

30 min
0
15 min
5
60 min
89
Śniadania Kaszka kukurydziana z truskawkami

Nasze ulubione śniadanie w sezonie truskawkowym -kaszka na mleku z truskawkam...

Odsłon: 98

15 min
4

Polecane artykuły

Informacje Wystarczy szczypta do herbaty. Podkręci metabolizm, pomoże w walce z tłuszczem na brzuchu

Kubek herbaty to przyjemny poranny rytuał wielu Polaków. Możesz urozmaicić napój dodatkiem popularnej przyprawy, która pobudzi twój metabolizm do p...

131
Informacje Przepis na pyszny, wysokobiałkowy sernik kokosowy

Chcąc osiągnąć upragnione cele w zakresie zdrowia i sylwetki bardzo istotne jest, aby wprowadzać takie sposoby i rozwiązania, które działać będą dł...

0
Informacje Ukochane warzywo Włochów. Rapini - zastosowanie w kuchni i właściwości odżywcze

Kuchnia włoska jest wypełniona po brzegi świeżymi składnikami roślinnymi, a jednym z nich jest warzywo kapustne o nazwie rapini. Idealnie pasuje on...

3