Dania jednogarnkowe

Makaron z pesto to pomysł na szybki i pyszny obiad. Jego przygotowanie wydaje się banalnie proste – ot, wystarczy ugotować makaron, nieco ostudzić, wymieszać z gotowym pesto ze słoiczka i voilà ! Z takim obiadem poradzi sobie nawet największy kulinarny laik. Jeżeli jednak chcesz, aby twój makaron z pesto był jeszcze lepsze, koniecznie zastosuj jedną prostą poradę.

Makaron z pesto, praktyczne porady | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nie wyobrażasz sobie swojego jadłospisu bez makaronu? Nic w tym dziwnego, to niezwykle uniwersalny produkt, którego warto mieć zapas w domu, aby w kilka chwil przygotować pyszne danie. Kiedy w brzuchu burczy, a tobie brakuje czasu na gotowanie, przyda się również schowany w lodówce słoik pesto. Dzięki tym dwóm składnikom wyczarujesz pyszny obiad. Jeżeli zwracasz uwagę na swoje wybory żywieniowe, możesz zastanawiać się, jaki makaron jest najzdrowszy. Jak gotować makaron, aby był najlepszy dla naszego organizmu? Co powinno znaleźć się w składzie pesto? Podpowiadamy. 

 Sprawdź także: Co na obiad? Klopsiki z kurczaka w wyjątkowo dobrym sosie

Czy makaron jest zdrowy? 

Wokół tego produktu narosło sporo mitów. Rozstrzygnijmy zatem – czy makaron jest zdrowy? To produkt zbożowy, który stanowi źródło węglowodanów i jak najbardziej może stanowić część zbilansowanej diety. Należy go spożywać w umiarkowanych ilościach i łączyć z warzywami, dobrymi tłuszczami i białkiem (np. kurczakiem, roślinami strączkowymi itp.). O czym jeszcze należy pamiętać? Sprawdźmy: 

  • makaron wyprodukowany z mąki dostarcza węglowodanów, a więc stanowi główne źródło energii dla naszego organizmu. Na rynku znajdziemy dzisiaj także makarony białkowe, które w składzie zawierają 100 procent roślin strączkowych. Makaron z ciecierzycy, soczewicy czy grochu – wybierz ten, którego smak odpowiada ci najbardziej. Połącz z warzywami, dobrą oliwą, pestkami słonecznika lub dyni, a w kilka chwil uzyskasz w pełni zbilansowany i pyszny posiłek, 
  • sporym zainteresowaniem cieszy się także makaron z pełnego ziarna. Taki produkt zawiera więcej błonnika, niż jego tradycyjny odpowiednik, a więc szybciej pozwala nam się nasycić i może pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jest również bogatszy w składniki mineralne i witaminy. Warto rozważyć go jako alternatywę dla makaronu z białej mąki. Uwaga! Makaron pełnoziarnisty nie jest mniej kaloryczny niż ten standardowy. Warto mieć to na uwadze, jeżeli jesteśmy np. na diecie redukcyjnej, 
  • uwaga na sosy – makaron kojarzy się z daniem wysoko kalorycznym. Tłuste bolognese czy carbonarę można zastąpić bardzo fit daniami, które nie będą mniej smaczne, ale za to zdrowsze, 
  • makaron, choć jest dobrym źródłem niezbędnych węglowodanów, nie powinien przeważać w diecie. Tak jak żaden inny produkt. Należy urozmaicać codzienne odżywianie, bazując przede wszystkim na warzywach i nie zapominając o dobrych tłuszczach oraz źródłach białka 

Zatem, jaki makaron jest najzdrowszy? Szczególnie polecamy ten już wspomniany wyprodukowany z mąki pełnoziarnistej. Warto rozważyć także makaron z mąki orkiszowej. Orkisz to odmiana pszenicy zawierają mniej glutenu w porównaniu do pszenicy. Jeżeli wykazujesz wrażliwość na gluten, albo chcesz sięgać po bardziej wartościowe produkty – spróbuj tego produktu, a przekonasz się, czy to dobra opcja dla ciebie.

A co z makaronem z mąki ryżowej? Sprawdzi się u osób z nietolerancją glutenu – jest to bowiem produkt bezglutenowy (choć oczywiście należy dokładnie sprawdzać skład zawarty na opakowaniu). Jeżeli jednak nie chorujesz na celiakię (czyli kategorycznie nie możesz spożywać glutenu), to nie musisz wybierać bezglutenowych opcji. Poza tym mąka ryżowa może być uboga w błonnik, który powinniśmy regularnie dostarczać do organizmu. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się też makaron gryczany. Gryka, jego podstawowy składnik, jest bogata w błonnik właśnie, ale też żelazo, cynk czy białko.   

Jak gotować makaron? 

Wróćmy jednak do makaronu z pesto – czyli pomysłu na szybki i pyszny obiad. Przygotowanie tej potrawy wydaje się banalnie proste – trzeba jednak pamiętać, że niedogotowany albo rozgotowany makaron odbierze nam całą radość z posiłku. Zatem jak zrobić to dobrze? Jak gotować makaron, aby w połączeniu z pesto smakował wręcz wyśmienicie? Podpowiadamy! 

Oto instrukcja krok po kroku: 

  1. Najbardziej wybierz odpowiedni makaron – oczywiście taki, który najbardziej lubisz. Do pesto pasuje każdy, może to być np. spaghetti, penne czy tagliatelle. 
  2. Przygotuj odpowiedniej wielkości garnek – makaron musi się w nim zmieścić. Pamiętaj, że po ugotowaniu znacznie zwiększy swoją objętość. Zazwyczaj na ok. 100 g makaronu potrzeba około 1 litra wody.
  3. Dodaj szczyptę soli i łyżeczkę oleju lub oliwy.
  4. Zagotuj wodę i dodaj makaron. 
  5. Gotuj go wg czasu podanego na opakowaniu. Makaron pełnoziarnisty zazwyczaj gotuje się dłużej niż ten standardowy. Najlepiej ugotować makaron "al dente" - wówczas będzie najbardziej jędrny i najsmaczniejszy.
  6. Odcedź makaron. Pamiętaj, że woda po jego gotowaniu w małej ilości może przydać się do przygotowania sosu. Miej to na uwadze. Jeżeli jednak korzystasz z pesto w słoiku – woda nie będzie ci potrzebna.

Jakie pesto jest najlepsze do makaronu? 

W sklepach znajdziemy dzisiaj mnóstwo gotowych dodatków i sosów do makaronu. Ostatnimi czasy hitem okazuje się pesto. Pytanie jednak brzmi: jakie pesto jest najlepsze do makaronu? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Najlepiej kierować się jak najczystszym składem. Do gotowych produktów często dodawane są sztuczne barwniki i konserwanty. Takich specyfików warto unikać. Najlepiej by w składzie znajdowały się tylko orzechy, ser, oliwa, zielenina i sól. Wybierz pesto, które smak odpowiada Ci najbardziej. Niektóre zawierają dodatek suszonych pomidorów, czosnku i innych składników o wyrazistym smaku.  

Jak przygotować makaron z gotowym pesto? 

Zastanawiasz się, jak przygotować makaron z gotowym pesto? Najprostsza receptura to wymieszanie ugotowanego makaronu z pesto ze słoiczka. Sekret tkwi w szczegółach. Sprawdź kilka prostych przepisów.  

Makaron z pesto i z pomidorkami 

Składniki

  • ulubiony makaron,
  • ulubione gotowe pesto, 
  • pomidorki koktajlowe, 
  • świeże liście bazylii, 
  • dobrej jakości oliwa, 
  • parmezan lub grana padano,  
  • ser kozi.

Wykonanie: Ugotowany wg instrukcji na opakowaniu makaron wymieszaj z pesto ze słoiczka. Wyłóż porcje na talerze i posyp pokrojonymi na pół pomidorkami, pokruszonym kozim serem i startym grana padano. Ozdabiaj liśćmi bazylii i polej lekko oliwą. Gotowe! 

Makaron z pesto i kurczakiem 

Składniki

  • ulubiony makaron,
  • ulubione gotowe pesto, 
  • świeże liście szpinaku, 
  • parmezan lub grana padano,  
  • pierś z kurczaka, 
  • suszone oregano,
  • czosnek, 
  • olej rzepakowy.

Wykonanie: Kurczaka pokrój w kostkę i podsmaż z przyciśniętym przez praskę czosnkiem. Dodaj oregano. Makaron ugotuj i wymieszaj odcedzony z pesto. Dodaj kurczaka, szpinak i wymieszaj. Wyłóż na talerze i posyp preferowaną ilością parmezanu.  

Poniżej znajdziesz kilka ciekawych przepisów na makaron z pesto

1. Makaron z pesto

 Makaron z pesto Zobacz przepis

Makaron z pesto / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Makaron z domowym pesto

 Makaron z domowym pesto Zobacz przepis

Makaron z domowym pesto / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Makaron z pesto z fenkułu

 Makaron z pesto z fenkułu Zobacz przepis

Makaron z pesto z fenkułu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Makaron z pesto bazyliowo-migdałowym

 Makaron z pesto bazyliowo-migdałowym Zobacz przepis

Makaron z pesto bazyliowo-migdałowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Makaron z pesto z roszponki i szpinaku

 Makaron z pesto z roszponki i szpinaku Zobacz przepis

Makaron z pesto z roszponki i szpinaku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Makaron z pesto i suszonymi pomidorami

 Makaron z pesto i suszonymi pomidorami Zobacz przepis

Makaron z pesto i suszonymi pomidorami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Makaron z dynią i pesto

 Makaron z dynią i pesto Zobacz przepis

Makaron z dynią i pesto / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Makaron z pietruszkowym pesto i kurczakiem

 Makaron z pietruszkowym pesto i kurczakiem Zobacz przepis

Makaron z pietruszkowym pesto i kurczakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Makaron z pesto szpinakowym i wędzonym serem

 Makaron z pesto szpinakowym i wędzonym serem Zobacz przepis

Makaron z pesto szpinakowym i wędzonym serem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Makaron angotti z zielonym pesto

 Makaron angotti z zielonym pesto Zobacz przepis

Makaron angotti z zielonym pesto / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


Źródła: smaker.pl 

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Najlepsze źródło witaminy C. Cytryna, brokuły czy papryka? »

Powinien być w każdej apteczce. Pomoże na wzdęcia i uspokoi drażliwe jelita »

Czy jesteś perfekcyjną panią domu? Rozwiąż QUIZ i sprawdź »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Ciasta Tort czekoladowo-orzechowy

Polecam. Duży tort o wyrazistym smaku. Pasuje na każdą okazję.

Odsłon: 2112

>60 min
39
Ciasta Ciasto czekoladowe korzenne

Proste ciasto mieszane rózgą, polane czekoladą, lekko korzenne, gotowe w godz...

Odsłon: 37

30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Nie tylko frytki, gofry i najlepsze na świecie czekoladki. Ciekawe potrawy kuchni belgijskiej

Belgia kojarzy ci się głównie z moules et frites? Nic w tym dziwnego – w końcu to jej narodowe danie. Wiedz jednak, że słynie ona również z wielu i...

2
Informacje Smaczne sałatki z kurczakiem. Idealne na imprezę i do pracy

Sałatka z kurczakiem to nie tylko pyszny, ale i zdrowy sposób na szybki posiłek. Idealnie sprawdzi się zarówno na lunch do pracy, jak i na rodzinny...

7
Informacje Kawowe arcydzieła we własnym domu!

Dla zdecydowanej większości z nas kawa to codzienny rytuał i szybki zastrzyk energii. Sięgamy po nią instynktownie, odruchowo wybierając sprawdzone...

0
Informacje Warzywne smarowidła do chleba. Zdrowsze i pożywniejsze od wędlin

Znudziły ci się kanapki z masłem, żółtym serem i szynką? Koniecznie zrób pastę warzywną. Przepisów na tego typu przysmaki jest cała masa - poniżej...

8