Ewa_Gotuje

Mogą być zamiennikiem mięsa, obniżają cholesterol, są bogatym źródłem błonnika. Jak zrobić płatki drożdżowe w domu?

To bardzo znany zamiennik mięsa w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Mogą ich jednak używać też mięsożercy, np. do urozmaicenia sosu czy sałatki. Czym są płatki drożdżowe i jakie mają właściwości? Wpływają korzystnie na zdrowie, dlatego warto odkryć przepisy z ich udziałem i zrobić je samodzielnie w domu.

Jak stosować płatki drożdżowe? Trzeba je wprowadzać do diety stopniowo | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Płatki drożdżowe są mniej popularne od tradycyjnych drożdży. Tymczasem to świetny zamiennik sera i mięsa, który dostarcza organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Przekonaj się, do czego wykorzystać płatki drożdżowe w kuchni

Sprawdź także: Nie tuczą, są niskokaloryczne. Młode ziemniaki - jak najlepiej je przygotować, a z czym lepiej ich nie podawać

Czym są płatki drożdżowe?

Płatki drożdżowe to ekologiczny produkt, który pozyskuje się z drożdży, ale nieaktywnych. Pożywką przy ich produkcji jest glukoza, pochodząca z melasy buraczanej lub trzcinowej. Poddaje się je obróbce cieplnej, która sprawia, że przestają mieć swoje właściwości. To właśnie kluczowa różnica od tradycyjnych drożdży, które fermentują i powodują np. wyrastanie ciasta.

Płatki drożdżowe mają żółty kolor i serowo-orzechowy smak. Nazywane są wegańskim parmezanem, bo najczęściej używa się ich jako zamiennika sera, ze względu na charakterystyczny aromat.

Wartości odżywcze płatków drożdżowych

Co kryją w sobie płatki drożdżowe? Wartości odżywcze tego produktu są naprawdę bogate i świetnie uzupełniają szczególnie dietę wegetariańską i wegańską. W 100 g płatków drożdżowych znajduje się 380 kcal.

To źródło białka i błonnika pokarmowego, ale również witamin i minerałów. Regularne spożywanie wegańskiego parmezanu dostarczy organizmowi dużą dawkę witaminy A (porcja zaspokaja 44 proc. dziennego zapotrzebowania) oraz witaminę D i te z grupy B, cynk, chrom, żelazo i magnez.

Jakie właściwości mają płatki drożdżowe?

Właściwości płatków drożdżowych wynikają z bogactwa składników odżywczych:

  • mogą być zamiennikiem do mięsa, ponieważ dostarczają dużą porcję białka,
  • błonnik pokarmowy wpływa na przyspieszenie pracy jelit oraz regulację mikroflory jelitowej
  • witaminy z grupy B nie tylko wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, ale też poprawiają wygląd włosów, skóry i paznokci,
  • płatki drożdżowe pomagają obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu,
  • wzmacniają odporność, wykazują działanie antybakteryjne i antywirusowe oraz pozytywnie wpływają na kondycję układu sercowo-naczyniowego.

Płatki drożdżowe - przeciwwskazania

Płatki drożdżowe należy jeść z umiarem, aby nie doprowadzić do nudności czy biegunki. Stosowane w kuchni z rozsądkiem nie powinny przynieść negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Warto je wprowadzać do diety stopniowo i przyzwyczajać układ trawienny do ich składu.

Istnieją jednak osoby, które wprost nie mogą po nie sięgać. Podstawowym przeciwwskazaniem do jedzenia płatków drożdżowych jest alergia na drożdże. Jeśli czujesz się niedobrze, osłabłeś, boli cię brzuch lub masz nudności, odstaw płatki drożdżowe. 

Jak stosować płatki drożdżowe?

Płatki drożdżowe należy stosować z umiarem, aby nie spowodować nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego. Jeśli dotychczas nie jadłeś tego ekologicznego produktu, wdrażaj go do jadłospisu powoli. Gdy już przyzwyczaisz żołądek i jelita do płatków, nie używaj ich dziennie więcej niż 45 gramów (ok. trzech łyżek stołowych). Zapamiętaj, że płatki drożdżowe stosuje się jako dodatek do dań.

Do czego wykorzystać płatki drożdżowe w kuchni?

Serowo-orzechowy posmak płatków drożdżowych sprawia, że mogą być składnikiem naprawdę wielu dań. Po pierwsze, to znany zamiennik sera w diecie wegetariańskiej i wegańskiej, więc sprawdzi się w potrawach, do których klasycznie używa się właśnie nabiału. 

Płatki drożdżowe wykorzystasz do przygotowania sałatek, makaronów czy zup - jeśli dotychczas posypywałeś je parmezanem, wymień go na nową wersję. Co więcej, produkt będzie pasować także do zapiekanek, muffinek, past kanapkowych, quiche czy tart - użyj go ponownie jako zamiennika sera. 

Do czego wykorzystać płatki drożdżowe w kuchni? M.in. do zagęszczenia koktajli warzywnych lub sosów do mięsnych obiadów

Jak zrobić płatki drożdżowe?

Chciałbyś używać wegańskiego parmezanu w kuchni, ale nie wiesz, jak zrobić płatki drożdżowe? Przepis na domową wersję tego produktu nie wymaga zbyt wielu składników, choć jest nieco czasochłonny. Przygotuj 200 gramów drożdży (świeżych, w kostce), 1/3 szklanki letniej, przegotowanej wody, pięć gramów syropu z agawy i 15 gramów cukru (w trzech porcjach po 5 g). 

Przed zrobieniem domowych płatków drożdżowych, wyjmij kostki świeżych drożdży z lodówki, aby osiągnęły temperaturę pokojową. Gdy będą miały już odpowiednią temperaturę, rozkrusz je do litrowego słoika. Następnie zalej letnią wodą i dodaj syrop z agawy. Dokładnie przemieszaj drewnianą lub plastikową łyżką. Słój zakryj gazą lub przedziurawionym w wielu miejscach papierem do pieczenia.

Tak przygotowany zaczyn odstaw w ciepłe miejsce, aby zaczął fermentować. Gdy drożdże nieco urosną, odsłoń gazę lub papier i wsyp pierwszą porcję cukru (pięć gramów). Potem przykryj i znowu odstaw. W ciągu następnej godziny dodaj cukier jeszcze dwukrotnie (znowu po pięć gramów). Odłóż jeszcze na kolejną godzinę.

Rozgrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza (w trybie termoobieg). Blachę wyłóż papierem do pieczenia (tak, aby brzegi papieru wystawały z każdej strony, a masa drożdżowa nie wpłynęła na blachę). Zdejmij przykrycie ze słoika i przemieszaj drożdże. Wylej małą porcję na papier na blaszce i rozprowadź, tworząc cienką, równą warstwę. Włóż teraz do piekarnika na ok. 10 minut, ale ciągle podglądaj, czy masa zbyt nie brązowieje lub nie pęka. Jeśli brzegi masy zaczynają zbyt szybko łapać kolor, zmniejsz temperaturę. 

Po 10 minutach uchyl drzwiczki piekarnika i piecz dodatkowo przez ok. kwadrans. Wciąż lepiej obserwować, czy drożdże się nie przypalają. Wyłącz piekarnik, odstaw do całkowitego wystygnięcia. Masa drożdżowa powinna lekko popękać. Gdy będzie już chłodna, ponownie wstaw ją do piekarnika - tym razem nagrzanego do 100 stopni Celsjusza, na ok. godzinę (obserwuj i próbuj, czy nie będą jednak gotowe szybciej). W ten sposób dosuszysz płatki, które powinny odejść gładko od papieru do pieczenia.

Źródło: gemini.pl, zywienie.medonet.pl, cosdlazdrowia.pl, zakreconywegeobiad.pl

Zobacz także:

Smak lata zamknięty w słoiku: Przepis na dżem truskawkowo-rabarbarowy »

Nigdy nie dodawaj tego składnika do zupy pomidorowej. Może stać się toksyczna »

Przyjmujesz witaminy i mikroelementy? Postępuj zgodnie z „dekalogiem suplementacji” »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Kanapka Sloppy Joe

Kanapka Sloppy Joe to popularna amerykańska przekąska typu fast food, wciąż n...

Odsłon: 687

60 min
7
60 min
5
60 min
10
15 min
7

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0