Na nerwy, bezsenność i odporność. Jak zrobić macerat, napar i nalewkę z płatków aksamitki?

Aksamitka to niewielki, pomarańczowo-czerwony kwiat, który z pewnością niejednokrotnie widziałeś w przydomowych ogródkach czy parkach. Mało osób jednak wie o tym, że roślina ta kryje w sobie działanie lecznicze. Jakie ma właściwości lecznicze i co można zrobić z aksamitki? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Do czego można stosować płatki aksamitek? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Czym charakteryzują się aksamitki? Rośliny te należąca do rodziny astrowatych, nazywane są także kopciuszkami, turkami, byczkami, śmierdziuszkami czy żaczkami. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej i Południowej, przede wszystkim w Meksyku. Mają dużą tolerancję co do jakości gleby, dlatego hodowane są niemal na całym świecie. Aksamitka wykorzystywana jest nie tylko w celach ozdobnych, ma również działanie lecznicze, a jej płatki można dodać do ulubionych sałatek lub do przyozdabiania potraw. Sprawdź, co można zrobić z aksamitki. 

Sprawdź także: Na żołądek działa jak balsam, oczyszcza organizm. Na co pomaga picie naparu i kawy z łopianem?

Które aksamitki są jadalne?

Płatki kwiatów aksamitki doskonale sprawdzą się do dekoracji deserów, a także wytrawnych dań. Wśród 49 gatunków aksamitek znajdują się gatunki jadalne, kucharze najchętniej sięgają po aksamitkę wąskolistną, ponieważ jej kwiaty mogą być jedzone w całości. Jej smak można określić jako gorzkawy z nutami grejpfruta. 

Jakie właściwości lecznicze ma aksamitka?

Dlaczego warto stosować aksamitkę? Warto sięgnąć po nią, gdy dopadnie cię przeziębienie lub grypa, ponieważ korzystnie oddziałuje ona na układ oddechowy, ma działanie wykrztuśne, dlatego sprawdzi się przy zwalczaniu uporczywego mokrego kaszlu. Aksamitka świetnie wpływa na zdrowie oczu, pomagają chronić je przed rozwojem chorób, wszystko za sprawą obecnych w niej luteinie, kwercetynie i rutynie. Ma także działanie przeciwutleniające, dlatego chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, działa przeciwstarzeniowo i antynowotworowo. 

Płatki kwiatów aksamitki poleca się także do stosowania w przypadku infekcji układu pokarmowego. Roślina ta zawiera również związki zwane fitoncydami, które mają właściwości grzybobójcze oraz antybakteryjne, dzięki czemu pełnią funkcję „roślinnych antybiotyków”. Kwiaty te mają również działanie moczopędne, dzięki czemu chronią układ moczowy w tym pęcherz przed infekcjami. Co ciekawe, aksamitka wspiera układ nerwowy, ma właściwości przeciwdepresyjne oraz pomaga łagodzić stres. Przypisuje się działanie zmniejszające ryzyko zachorowania na Parkinsona czy Alzheimera. 

Aksamitka nadaje się również do stosowania zewnętrznego na skórę. Można przygotować z niej tonik, który korzystnie wpłynie na niwelowanie sińców pod oczami oraz przebarwień. 

Co można zrobić z aksamitki?

Z aksamitki można zrobić prozdrowotny napar. Wystarczy rozdrobnić garść zerwanych kwiatów, a następnie zalać je 250 ml gorącej wody i odstawić na około pół godziny. Taki napar można stosować nie tylko do picia, ale i do zewnętrznego użycia na skórę, jako tonik. Wystarczy dodać do niego odrobinę soku z cytryny, a następnie namoczyć wacik i delikatnie przetrzeć skórę. 

Kwiaty aksamitki nadają się również do sporządzenia maceratu olejowego. Będziesz potrzebować garści kwiatów aksamitki oraz oleju lnianego, rzepakowego lub słonecznikowego, dobrze sprawdzi się również oliwa z oliwek. Oczyszczone kwiaty aksamitki włóż do czystego i wyparzonego słoika, a następnie wlej olej, tak by całkowicie zakrył kwiaty. Zamknij słoik i odstaw w ciemne miejsce na dwa tygodnie. W międzyczasie nie zapomnij potrząsać słoikiem. Po upływie 14 dni przecedź olej i przelej go do naczynia z ciemnego szkła. Najlepiej schować go do lodówki. 

Nalewka z aksamitki – przepisy i zastosowanie

Do przygotowania nalewki z aksamitki, będziesz potrzebować jedynie: sporą ilość kwiatów oraz dwa razy większą ilość mocnego alkoholi. Zacznij od rozdrobnienia świeżych kwiatów, przełóż je do czystego słoika, następnie zalej je spirytusem i zakręć. Odstaw na dwa tygodnie w ciemne miejsce, w tym czasie warto potrząsać słoikiem. Po upływie 14 dni przecedź nalewkę i zlej ją do czystej butelki. 

Nalewka z aksamitki będzie pomocna w przypadku wystąpienia chorób układu oddechowego lub niestrawności, stosuj pięć mililitrów rozcieńczone w wodzie dwa razy dziennie. Warto stosować ją również przy skurczach mięśni, bólach miesiączkowych, a nawet stanach lękowych czy depresyjnych. Wówczas dawka to 15 ml raz dziennie. 

Źródła: naturapodlupa.pl, ziolawpelni.pl, ziolawpelni.pl, opracowanie smaker.pl 

Autor: Anna Hutek

Zobacz także:

Sposób na spalone słońcem i żółte ogórki. Przygotuj oprysk z trzech domowych składników »

Groźna choroba atakuje pomidory, porażone są liście i grona. Jak zwalczyć septoriozę? »

Nawożenie malin w trakcie kwitnienia. Przepis na organiczną odżywkę na zwiększenie zbiorów malin »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Biale szparagi klasycznie z buleczka

najprostszy sposob przygotowania bialych szparagow - mysle, ze najpyszniejszy

Odsłon: 2702

30 min
6
Zupy Pomidorowa dla maturzysty

...do picia. Najlepszy naturalny energetyk. Życzę powodzenia wszystkim matu...

Odsłon: 684

15 min
15

Przepis dnia

Dania główne Kluski ruskie

No i zaczął się okres, w którym "nie chce mi się stać przy garach" nabiera re...

Odsłon: 45485

30 min
86

Polecane artykuły

Ewa gotuje Szybka i smaczna kuchnia Ewy Wachowicz

W kolejnym odcinku kultowego już programu „Ewa Gotuje”, aktorka Małgosia Socha, pod okiem prowadzącej, przygotowała szybkie i niezwykle smaczne pot...

0
Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0