Poprawia trawienie, wspomaga odchudzanie. Jak przygotować herbatkę kminkowo-miętową?

Dopadł cię ból brzucha, a może przesadziłeś z ciężkostrawnymi daniami i teraz męczy cię niestrawność? Tego typu dolegliwości najlepiej zwalczyć domowymi, naturalnymi sposobami. Świetnie sprawdzi się tu herbata kminkowo-miętowa. W poniższym artykule podpowiemy ci, jakie ma właściwości oraz sprawdzimy, jak ją przygotować.

Dlaczego warto pić herbatkę kminkowo-miętową? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nie od dziś wiadomo, że zioła i przyprawy kryją w sobie substancje korzystnie wpływające na zdrowie. Dziś przyjrzymy się bliżej właściwościom mięty i kminku, których połączenie w postaci herbatki ma genialny wpływ na układ pokarmowy. Dlatego, zanim dopadną cię problemy żołądkowe, koniecznie dowiedz się jak przygotować i pić herbatkę kminkowo-miętową. 

Sprawdź także: Na anemię, wrzody, nadmiar wody w organizmie – najlepszy domowej roboty. Jak zakonserwować sok z pokrzywy?

Na co pomaga herbatka kminkowo-miętowa?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej kminek oraz liście mięty to znany sposób na radzenie sobie z dolegliwościami trawiennymi. Kminek dodawany jest do wielu dań mięsnych, przez co ma wspierać prawidłowe trawienie, poprawia perystaltykę jelit oraz zapobiegać wzdęciom i gazom, które mogą pojawić się po ciężkostrawnym posiłku. Te niewielkie ziarenka pomagają także na nudności, brak apetytu i ból brzucha, ponieważ wykazują działanie rozkurczowe, ze względu na nie, napar z kminku warto stosować przy uporczywych bólach menstruacyjnych. Delikatna herbatka z kminku podawany jest także maluchom, u których występują bolesne kolki

Co więcej, obecne w kminku olejki eteryczne korzystnie wpływają na układ oddechowy, przez co można wykorzystać go w leczeniu infekcji gardła, ma również działanie wykrztuśne, pomaga złagodzić stany zapalne oraz zwalczyć kaszel.

Warto wspomnieć także o właściwościach mięty, podobnie jak kminek pomaga na ból brzucha i niestrawność, ponieważ właściwości żółciopędne oraz rozkurczowe. Będzie pomocna przy gazach, wzdęciach czy nudnościach. Przypisuje się jej również działanie łagodzące kolki, nerwobóle i migreny. Dodatkowo wykazuje właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu działa przeciwzapalnie i antynowotworowo. 

Często masz wzdęty brzuch? Herbata kminkowo-miętowa jest sposobem na to, aby cieszyć się płaskim brzuchem, pita regularnie po posiłku pomoże ci pozbyć się uporczywego problemu. Ma również działanie pobudzające przemianę materii, co może pomóc podczas procesu odchudzania. 

Jak przygotować i pić herbatkę kminkowo-miętową?

Do przygotowania herbatki kminkowo-miętowej będziesz potrzebować: łyżeczki nasion kminku, łyżeczki mięty pieprzowej (może być także ta w saszetce) oraz 250 ml wrzątku. 

Zacznij od roztarcia świeżych nasion kminku w moździerzu, następnie wsyp je do kubka. Dodaj miętę i zalej wszystko gorącą wodą. Odstaw na pięć do sześciu minut, następnie przecedź napar. Możesz także użyć specjalnego zaparzacza do herbaty. Taką herbatkę warto pić nawet codziennie, zwłaszcza po ciężkostrawnym posiłku. 

    Źródło: izielnik.pl, zywienie.medonet.pl, Smaker.pl

    Autor: Anna Hutek-Brzezinka

    Zobacz także:

    Usprawni pracę jelit i nerek, pokona wzdęcia. Maleńkie ziarenka skrywają wielką moc »

    Domowe sposoby na migrenę. Sprawdź, jakie zioła warto mieć w apteczce »

    5 produktów, które uratują zrujnowane zdrowie. Wydasz mniej niż w aptece »

    Komentarze

    Ostatnio komentowane przepisy

    wszystkie
    4
    wszystkie
    9
    Dodatki ogórki z koperkiem

    Jedliście kiedyś surowe ogórki na ciepło? Ja pierwszy raz i przyznam, że na p...

    Odsłon: 96

    wszystkie
    4
    Przetwory Syrop z kwiatów hyćki-czarnego bzu

    Czarny bez w Wielkopolsce nazywany jest hyćką i rośnie dosłownie wszędzie. Z...

    Odsłon: 1780

    >60 min
    5

    Polecane artykuły

    Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

    Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

    0
    Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

    Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

    1
    Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

    Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

    0
    Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

    Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

    1