W jaki sposób zareaguje organizm, gdy zrezygnujesz z jedzenia mięsa?

Wiele osób szybko i bardzo pochopnie podejmuje decyzję o wyeliminowaniu mięsa z diety. Warto wiedzieć, jakie może mieć to konsekwencje.

Fot. 123RF/Picsel

Ludzie przestają jeść mięso z różnych powodów, poczynając od względów etycznych, a na przyczynach zdrowotnych i estetycznych kończąc. Zdeklarowani mięsożercy również dysponują sporą ilością argumentów, mających przemawiać na korzyść spożywania mięsa. Trudno zdecydować, która z tych grup ma rację, gdyż obie diety mają swoje plusy jak i minusy. Warto więc przyjrzeć się wynikom badań naukowych, aby móc w pełni odpowiedzieć sobie na pytanie: co stanie się z naszym ciałem, gdy przestaniemy jeść mięso?

1.  Możesz cierpieć na deficyt składników odżywczych

Mięso dostarcza nam wielu substancji odżywczych, dlatego bezrefleksyjne wykluczenie go z naszej diety może zaowocować niedoborem niektórych witamin lub pierwiastków. Oczywiście, zbilansowana dieta wegetariańska może zastąpić niektóre z nich, jednak takie substancje jak żelazo, witamina D oraz witamina B12 trudno jest pozyskać w odpowiedniej ilości z innego źródła niż produkty zwierzęce.

Aby zapobiec niedoborom składników odżywczych, wegetarianie muszą zadbać, żeby w ich diecie nie zabrakło warzyw strączkowych, orzechów, owoców, produktów pełnoziarnistych, a także suplementów witamin, które pozwolą uzupełnić braki niektórych substancji.

2. Choroby układu krążenia będą zagrażać ci w mniejszym stopniu

Najnowsze badania wykazują, iż zjadanie dużych ilości czerwonego mięsa może prowadzić do chorób serca. Naukowcy z Lerner Research Institute udowodnili, iż za tego rodzaju problemy odpowiedzialna jest m.in. karnityna. Substancja ta jest metabolizowana przez nasz organizm do trimetyloaminy, która z kolei w wątrobie zostaje przekształcona w szkodliwy N-tlenek trmetyloaminy. Związek ten zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych takich jak np. zawał serca.

3. Prawdopodobnie zrzucisz kilka kilo

Dla wielu osób zrzucenie kilku zbędnych kilogramów nie jest główną zachętą do wykluczenia produktów mięsnych z diety, jednak może być całkiem miłym skutkiem ubocznym nowego stylu życia. Badania wykazały, iż przejście na wegetarianizm skutkuje utratą około 5 kilogramów i to bez konieczności monitorowania liczby spożywanych kalorii i forsownych ćwiczeń.

4. Zmieni się twoja flora bakteryjna

Chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, wykluczenie mięsa z naszej diety może skutkować także zmianą flory bakteryjnej w jelitach. Badania przeprowadzone w 2014 roku w Nowym Jorku wykazały, iż jest ona różna u wegan, wegetarian i mięsożerców. Naukowcy odkryli, że w florze bakteryjnej osób niespożywających produktów pochodzenia zwierzęcego, znajdziemy więcej bakterii wzmacniających nasza odporność.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
10
15 min
1
30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa gotuje: Szparagi zapiekane z jajkiem, burgery z pstrąga i sernik na zimno

Kiedy na dworze robi się coraz cieplej, w kuchni Ewy Wachowicz pojawiają się pyszne wiosenne przepisy. Nie zabraknie zielonych szparagów w wersji z...

2
Informacje Wybrano najlepsze pizzerie w Europie. W rankingu mamy dwie polskie

Popularny włoski przewodnik „50 Top Pizza” na liście najlepszych pizzerii w Europie umieścił dwie polskie restauracje. Dowiedz się, gdzie w naszym...

7
Informacje Zbieramy od drugiej połowy maja. Przepisy na przetwory z młodych szyszek sosny

Młode szyszki sosny nie tylko pięknie pachną, ale też cechują się wieloma właściwościami. Można przygotować z nich syrop i przetwory, które pomogą...

12
Informacje Dawniej mówiono na niego kozia stópka. Ocet z tej rośliny działa przeciwzapalnie i przeciwreumatycznie

Podczas spaceru po lesie możesz natrafić na wiele ciekawych roślin, które swoje zastosowanie mają zarówno w kuchni, jak i ziołolecznictwie. Dziś pr...

3