Ziemniaki gotować w gorącej czy w zimnej wodzie? Takie są najzdrowsze

Gotowanie ziemniaków może wydawać się dziecinnie proste, jednak wcale takie nie jest. Polacy regularnie pozbawiają ich cennych właściwości, poprzez nieprawidłowe przygotowanie do spożycia. Jeden drobny błąd może doszczętnie zniszczyć wartości odżywcze ziemniaków. Oto wskazówka, na co trzeba uważać.

W jakiej wodzie gotować ziemniaki? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jakie wartości odżywcze mają ziemniaki? Warto jadać je regularnie

Ziemniaki są nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe. Najpopularniejszy dodatek do dań jest skarbnicą witamin i minerałów, a w 100 g tego niskokalorycznego produktu znajdziemy jedynie 77 kcal i około 0.1 proc. tłuszczu.

Oto, jakie wartości odżywcze mają ziemniaki:

  • zawartością witaminy C przebijają nawet jabłka i dynie
  • zawierają błonnik, a także witaminy, A, K, E, PP, B1, B5 czy B6
  • dostarczają dużych ilości potasu
  • są także źródłem fosforu, żelaza, manganu, magnezu czy wapnia

Z uwagi na powyższe właściwości ziemniaków, są one uznawane za lekkostrawny produkt o wielu zaletach.

Ziemniaki zawierają potas, który przyczynia się także do obniżenia ciśnienia krwi i magnez, wzmacniający kości i zęby. Błonnik ułatwia zaś trawienie i pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu.

Popularna bulwa wykazuje również silnie działanie zasadotwórcze i dlatego często podaje się ją z kwasotwórczym mięsem tak, aby równoważyła jego wpływ na organizm.

Jak gotować ziemniaki? W zimnej czy gorącej wodzie?

Niektórzy uważają gotowanie ziemniaków za banalną czynność, a jednocześnie regularnie popełniają błąd, który pozbawia ich cennych właściwości. Polacy od dawna spierają się, jak gotować ziemniaki – w zimnej czy gorącej wodzie.

Prawidłowa odpowiedź jest jedna – zawsze w delikatnie osolonym wrzątku. Wysoka temperatura wody zatrzymuje bowiem proces uwalniania się skrobi i nie doprowadza do wypłukiwania witamin. Dodatek soli wyrównuje zaś ciśnienie osmotyczne soku komórkowego warzyw i wody, co również zmniejsza ryzyko utraty składników odżywczych.

Profesjonalni kucharze zalecają ponadto, aby kartofle zawsze gotować na średnim ogniu przez około 20 minut, ponieważ wtedy ugotują się one równomiernie.

Jakie ziemniaki są najzdrowsze? Z wody, a może pieczone?

Za najzdrowsze uznaje się ziemniaki gotowane w skórce bez dodatków. Wedle uznania można jednak również sięgać po pieczone albo tłuczone z dodatkiem masła, śmietany czy skwarek.

Trzeba jednak pamiętać, że każdy dodatkowy element zwiększa kaloryczność ziemniaków. Podobnie jak przygotowywanie poprzez smażenie w głębokim tłuszczu.  

Zobacz także:

Na tym oleju lepiej nie smażyć. Ma prozdrowotne zastosowanie poza kuchnią »

Jak uratować twardą wątróbkę? Tylko te sposoby działają »

Takiego smalcu nie jedliście. Wymieniamy składniki i jest przepysznie »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Najlepszy krem - śmietankowy z mascarpone

Krem śmietankowy z mascarpone to krem który moja rodzinka uwielbia i lubi naj...

Odsłon: 6929

30 min
23
30 min
7
Ciasta Czarna Mauka

Przepyszne ciasto a'la sernik na kakaowym spodzie. Idealne na deser oraz jako...

Odsłon: 2068

60 min
13

Polecane artykuły

Informacje Lubczyk w kuchni i dla zdrowia. Afrodyzjak z przydomowego ogródka

Zioła w kuchni sprawiają, że nasze dania są nie tylko pyszniejsze, ale również zdrowsze. Aż chce się zanurzyć nos w talerz, gdy znajduje się na nim...

4
Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

3
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5