5 najlepszych zastosowań skórek i ogryzków z jabłek

Jeśli po upieczeniu szarlotki wyrzucasz resztki z jabłek do kosza, popełniasz duży błąd. Takie pozostałości są świetną bazą wielu dań i dostarczą wartościowe składniki odżywcze organizmowi. Odkryj 5 najlepszych zastosowań skórek i ogryzków z jabłek.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jabłka są bardzo zdrowe, o czym wiedzą nawet najmłodsi. Bez skórki jednak korzyści z ich jedzenia byłyby znacznie mniejsze. To w skórce jest najwięcej błonnika (1/3 całego błonnika zawartego w jabłku!) regulującego pracę układu pokarmowego i wspomagającego odchudzanie, ale też kwercetyny, czyli silnego antyoksydantu z grupy flawonoidów, zwalczającego wolne rodniki, stosowanego w lekach przeciwalergicznych. To w obierkach kumuluje się też niemal cały kwas foliowy.

Odchudzający ocet jabłkowy z resztek

Ocet jabłkowy to od dłuższego czasu hit odchudzania. Można go zrobić w domu, w dodatku bez większych nakładów finansowych. Uwaga! Ocet jabłkowy należy stosować rozcieńczony.

Składniki

  • pół kilograma skórek i ogryzków z jabłek (w skórkach organicznych jabłek nie będzie toksyn z oprysków),
  • 2-3 łyżki miodu,
  • 2-3 szklanki niechlorowanej wody.

Przygotuj: wyparzoną, szklaną misę lub słoik, czystą ściereczkę, durszlak i butelkę z korkiem. Z pół kilograma skórek i ogryzków otrzymasz pół litra octu.

Na początku wymieszaj wodę z miodem. Włóż resztki z jabłek do misy i zalej wodą z miodem. Powinna zakryć jabłka. Przykryj misę ściereczką. Pozostaw całość na dwa tygodnie, ale raz dziennie energicznie mieszaj całość. Po tygodniu lub dwóch masa zacznie ciemnieć. Wtedy odcedź twarde kawałki jabłek.

Przechowuj jeszcze od dwóch do czterech tygodni, również codziennie mieszając. Rozpoznasz, że ocet jest gotowy po zapachu - w pewnym momencie zacznie charakterystycznie, intensywnie pachnieć. Kiedy ocet będzie miał odpowiedni aromat i smak, przelej go do butelki i zakorkuj. Trzymaj z dala od źródeł ciepła i światła.

Ocet jabłkowy z obierek

 Ocet jabłkowy z obierek Zobacz przepis

Ocet jabłkowy z obierek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Pyszna galaretka z ogryzków i skórek jabłka

Obierki z jabłek to świetna baza do zrobienia smakowitej galaretki, którą przygotujesz w godzinę. Wystarczy zaopatrzyć się w cukier, wodę i sok z cytryny. 

Składniki

  • skórki i ogryzki z jabłek (w skórkach organicznych jabłek nie będzie toksyn z oprysków),
  • cukier,
  • woda,
  • sok z cytryny.

Przygotuj: trzy czyste i wyparzone słoiki z zakrętkami, durszlak i garnek. 

Włóż jabłkowe resztki do garnka i zalej wodą tak, aby je przykryć. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj tak długo, aż skórki zmiękną. Woda powinna do tego czasu odparować o połowę. Odcedź jabłkową masę przez durszlak, aby pozbyć się samych twardych części - pestek i ogryzków.

Zmierz szklankami, ile wyszło ci pozostałej masy. Na każdą szklankę jabłek dodaj pół szklanki cukru i jedną łyżkę soku z cytryny. Zagotuj na mocnym ogniu i gotuj, często mieszając, aż masa zacznie przypominać galaretkę. Włóż do słoiczków, dobrze zakręć i zapasteryzuj.

Pamiętaj, że żelowanie masy zależy od ilości pektyn w jabłkach. Generalnie - im jabłka kwaśniejsze, tym więcej zawierają tych substancji. Skórki ze słodkich jabłek zajmą więc więcej czasu.

„Herbatka" jabłkowa z miodem

To napój, który najlepiej smakuje jesienią na ciepło. Technicznie rzecz biorąc, nie jest to herbata - nie zawiera herbacianych liści, a obierki z owoców. Można ją traktować jak „herbatkę owocową", na tej zasadzie, na jakiej herbatką nazywamy np. napar z hibiskusa czy rumianku (w smaku bardziej przypomina ten pierwszy).

Składniki

  • skórki z 6 czerwonych jabłek,
  • ok. litr wody,
  • łyżka soku z cytryny,
  • 1/2 cytryny,
  • 1/2 łyżeczki cynamonu,
  • 3 łyżeczki cukru pudru,
  • łyżka miodu.

Przygotuj: duży garnek i durszlak. Rozpocznij od włożenia skórek do garnka i zalania ich wodą. Dodaj sok z cytryny, połówkę cytryny, cynamon i cukier puder. Doprowadź do wrzenia i gotuj na niewielkim ogniu bez przykrycia przez 15 minut. Przesiej przez durszlak. Dodaj miodu do smaku. Gotowe!

Herbatka ze skórek jabłkowych

 Herbatka ze skórek jabłkowych Zobacz przepis

Herbatka ze skórek jabłkowych / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Uniwersalny dodatek

Skórki z jabłek mogą posłużyć jako zdrowy dodatek do wszelkich koktajli (po zmiksowaniu blenderem), owsianek czy smoothies. Nie tylko dodadzą smaku, ale i zdrowych składników odżywczych! Poniżej znajdziesz przepis na przykładowy gęsty napój z jabłkowymi obierkami.

Składniki

  • skórka z 4 jabłek,
  • pomarańcza,
  • szklanka mrożonych borówek,
  • 1/2 szklanki wody.

Przygotuj blender i miseczkę z wysokimi brzegami. Na początku obierz pomarańczę. Wrzuć ją razem z borówkami, skórkami z jabłek i wodą do blendera i zmiksuj aż do uzyskania pożądanej gęstości. Ewentualnie dodaj trochę miodu lub cukru, jeśli całość jest dla ciebie za mało słodka.

Przekąska dla zwierząt

Pamiętaj, zawsze możesz dać obierki królikowi, jeśli masz takiego pupila. Królik może jeść około dwóch łyżek owoców lub skórek dziennie. Jeśli w tym momencie nie wiesz, co zrobić z obierkami po upieczeniu szarlotki, po prostu je zamróź! Wyjmiesz je w momencie, kiedy wybierzesz już dla nich zastosowanie.

Uwaga, przed wykorzystaniem obierków do jedzenia pamiętaj, by umyć jabłka dokładnie pod bieżącą, letnią wodą. Najlepsze będą jabłka z plantacji ekologicznych - nie będą zawierały pestycydów.

Reklama

Zobacz także:

Nie popełniaj tego kulinarnego błędu! Gulasz za każdym razem wyjdzie gorzki »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
3
Desery Tarta sernikowa

Kruche ciasto, masa serowa, a wszystko wykończone białą czekoladą. To jest p...

Odsłon: 86

60 min
3
60 min
3

Polecane artykuły

Quizy Czy znasz polskie przysłowia o jedzeniu? Tylko mistrzowie zdobywają komplet punktów

Każdy zna kilka polskich powiedzonek. Przetestuj swoją wiedzę dotyczącą przysłów związanych tylko z jedzeniem. Pamiętaj jednak, że „apetyt rośnie w...

0
Informacje Świeże sałatki na powitanie wiosny. Lekkie, apetyczne i nie idą w boczki

Wiosenne sałatki to prawdziwa uczta dla podniebienia. Największą rolę odgrywają tu nowalijki, takie jak chrupiący groszek cukrowy, świeże szparagi...

3
Informacje Warzywa, które podnoszą poziom cukru. Najgorsze są po ugotowaniu

Indeks glikemiczny to istotny parametr w kontekście wszystkich schorzeń metabolicznych. Posiadają go pokarmy obfitujące w węglowodany, w tym także...

3
Informacje Wystarczy dodać do herbaty trzy przyprawy. Zbędne centymetry w pasie giną

Przyprawy takie jak pieprz, kurkuma, czy imbir świetnie sprawdzają się w daniach kuchni azjatyckiej. Możesz także przygotować z nich napój, który w...

4