Wytrawne dania na Boże Narodzenie

Często się zdarza, że w lodówce zostają nam produkty, na które nikt nie ma ochoty, ani pomysłu. Bo niby co można zrobić z resztkami kaszy, ryżu czy ziemniaków z obiadu, suchym chlebem lub pojedynczymi plasterkami sera czy wędlin?

Co robić z resztkami zanim się zmarnują?   Fot. 123RF.COM/PICSEL


Mięso i wędliny
Kupiliśmy wędlinę i nie została do końca zjedzona. Co można z niej zrobić? Okazuje się, że jest na to wiele pomysłów. Tylko uwaga: Wykorzystujemy wyłącznie produkty nadające się do spożycia. Oślizgłe wędliny i nieprzyjemnie pachnące mięso są śmiertelnie niebezpieczne! Pamiętajmy o kilku zasadach:

- duże kawałki surowego mięsa można trzymać w lodówce do 3 dni;
- malutkie kawałki mięsa (np. mielone czy na gulasz) można trzymać w lodówce maksymalnie 1 dzień; 
- najlepsza temperatura dla surowego mięsa to 2-4 st. C (czyli mniej niż jest w zwykłej lodówce);
- suche i podsuszane wędliny mogą wytrzymać w lodówce nawet miesiąc;
- pozostałych wędlin nie należy trzymać dłużej niż kilka dni;
- wędliny krojone będą się nadawały do spożycia znacznie krócej niż te w jednym kawałku;
- wędlinę najlepiej pakować w pergamin.

Książka kucharska: 20 przepisów na domową pizzę. Kliknij!

Pizza to niezły pomysł na wykorzystanie kiełbasy, szynki, boczku czy innych wędlin. Można do niej dodać właściwie wszystko. Domowa pizza to tak naprawdę nieskomplikowany pomysł. Robimy ciasto - nie musi być drożdżowe - na spód możemy zrobić sos pomidorowy lub wykorzystać ketchup, dodać pokrojoną w plasterki wędlinę, warzywa lub owoce, takie jak ananas i brzoskwinia, starty ser, 20 minut czekania i mamy smaczne danie, które zjedzą wszyscy!

Chcesz odmiany? To może tortilla? Jeśli masz kawałek mięsa, resztki sałaty, trochę cebuli i pomidory to śmiało możesz zrobić coś z meksykańskiego repertuaru. Ciasto, w które owijasz produkty, można kupić gotowe w sklepie albo po prostu zrobić naleśniki wzbogacone ostrą przyprawą. Sos może być wykonany samodzielnie z reszty śmietany, czosnku i majonezu lub po prostu można polać tortillę ketchupem albo musztardą.


Ryż i kasza

Czasem się zdarza, że z pośpiechu ugotujemy o torebkę za dużo ryżu albo kaszy. Pojawia się wtedy pytanie, co można z tym zrobić?

Ryż można przygotować w formie pysznego deseru, dodając do niego starte jabłka, cynamon oraz cukier. Można go również przełożyć do małych miseczek, zalać sosem śmietankowym z dodatkiem cukru i włożyć do piekarnika rozgrzanego do 160 stopni na około 10 minut.

Ryż możemy wykorzystać jako dodatek lub bazę do dania na następny dzień. Możemy wrzucić na patelnię kurczaka, zarumienić go, doprawić solą, pieprzem, curry i bazylią, dodać ryż i pyszne, dietetyczne danie gotowe.

Książka kucharska: 20 przepisów na domową tortillę. Kliknij!

A może wypróbujemy jambalaya, czyli potrawę z hiszpańskimi korzeniami? Bazę potrawy stanowią warzywa, takie jak papryka, czosnek, cebula i pomidory, które kroi się w kostkę i smaży na oliwie lub smalcu. Można dodać do nich wędzoną wędlinę, mięso, ryby albo skorupiaki. Najlepiej do potrawy pasują krewetki. Dodajemy ryż, zalewamy wodą lub bulionem, zostawiamy na 20 minut i gotowe! Pyszne i aromatyczne danie.

A co z kaszą? Świetnym pomysłem będzie przyrządzenie kotlecików, które bardzo szybko się robi i są pyszną oraz zdrową przekąską. Aby zrobić kotleciki z kaszy należy do miski wsypać kaszę, jaka nam została np. z obiadu, dodać posiekaną natkę pietruszki, ugotowane i rozdrobnione jajko, bułkę tartą, przyprawy, następnie wszystko ze sobą połączyć, uformować małe placuszki i na chwilę włożyć do rozgrzanego piekarnika, aby się przyrumieniły.


dodaj przepisZnasz przepisy na zdrowe i pyszne dania, a nie masz konta na Smakerze? Dołącz do naszej społeczności i dziel się kulinarnymi inspiracjami z innymi!


Kuskus stanowi idealny dodatek do sałatki, która dzięki niemu będzie bardziej sycąca oraz niskokaloryczna. Idealnie będzie pasował do pomidorów, rukoli, sałaty, a nawet tuńczyka.

Rozgotowany ryż albo kasza, których nikt nie chce jeść? To nie problem! Wystarczy, że doda się do nich natkę pietruszki, koperek, ser żółty i surowe jajko, uformuje z tego kulki i podsmaży na patelni. Świetny dodatek do mięs i sosów.

 

Ziemniaki

Ziemniaki, które nam zostały, mogą służyć do przygotowania pysznych dań. Jeśli włożymy je do lodówki, to następnego dnia możemy je pokroić w kawałki, podsmażyć na patelni lub podpiec w piekarniku z przyprawami.

Ziemniaki są bazą do wykonania kopytek, które robi się bardzo szybko i które można podawać w formie słodkiej, jak i słonej. Z ziemniaków można również zrobić pyszny farsz do pierogów ruskich.

 

Ser

Starte resztki sera świetnie nadają się do zup i kremów. Mogą być także pysznym dodatkiem do spaghetti. Zapiekanka jest idealnym rozwiązaniem dla warzyw, makaronów i mięs. Możemy zrobić pyszną wegetariańską zapiekankę z brokułami, szpinakiem, cebulą i pomidorami, posypując to wszystko startym serem lub układając warstwy oddzielając je od siebie plastrami sera. Trochę przypraw, pół godziny w piekarniku i pyszne danie zrobione!

Ser możemy zawijać kawałkami mięsa albo faszerować nim warzywa. Najlepszym rozwiązaniem dla sera jest zrobienie prostych zapiekanek lub tostów - kromkę chleba smarujemy cienką warstwą masła, dodajemy wędlinę, pomidora, ser, posypujemy odrobiną przypraw i wkładamy do piekarnika albo do mikrofali.


Sekrety mikrofalówki. Kliknij!

mikrofalówka


Chleb

Chleb, który nie jest pierwszej świeżości zalega w chlebaku i czasem trudno wymyślić co można z nim zrobić.

Może francuskie tosty? Kromki chleba namoczyć w mleku połączonym z jajkiem, następnie usmażyć na patelni i obtoczyć cukrem. Pyszne rozwiązanie, które może dać energię na cały dzień!

Tradycyjne tosty, upieczone w tosterze lub w piekarniku, będą wspaniale się komponować z konfiturami albo miodem. Można również pokroić chleb w kosteczkę, podlać oliwą, posypać przyprawami - najlepiej bazylią, oregano, chili i tymiankiem. Następnie włożyć do piekarnika rozgrzanego do 160 stopni na 15 minut i tak powstałe grzanki dodawać do zup, kremów lub chłodników. Dodatkowo, gdy są jeszcze gorące można je posypać serem, który się rozkosznie roztopi.

Z chleba może również wykonać domową bułkę tartą. Należy go bardzo dokładnie wysuszyć, najlepiej przez kilka dni powinien znajdować się w miejscu, które jest ciepłe i suche. Następnie zetrzeć na tarce i przełożyć do szczelnego opakowania.

Które resztki można dać psu lub kotu? Kliknij!

jakie resztki może jeść kot czy pies

Katarzyna Rybczyńska/Smaker.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Pieczywo Bułki na weekend.

W weekend nie musimy chleba jeść, polecam cieplutkie, chrupiące bułeczki.

Odsłon: 75

30 min
3
Dania główne Bigos świąteczny

Wyśmienity bigos to wizytówka każdego domu. Jest pracochłonny, ale raz w roku...

Odsłon: 223

30 min
5
30 min
5
>60 min
4

Polecane artykuły

Informacje Takiego boczku na święta jeszcze nie jedliście. Jak przyprawić boczek rolowany?

Pieczona szynka, karkówka i schab to rodzaje mięs, które najczęściej lądują na świątecznym stole. Na szczęście nie musisz ograniczać się jedynie do...

0
Ewa gotuje Boże Narodzenie w kuchni Ewy Wachowicz. Wigilijne przepisy, które warto znać

W kuchni Ewy Wachowicz trwają przygotowania do tegorocznej wigilii. W 530. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zdradzi swój przepis na pyszne...

1
Informacje Ciasta na święta bez pieczenia. Ich przygotowanie to tylko chwilka!

Szukasz inspiracji na szybkie i smaczne wypieki? Ciasta na święta bez pieczenia to idealne rozwiązanie dla zabieganych! Przygotujesz je w mgnieniu...

8
Ewa gotuje Świąteczne przepisy Ewy Wachowicz

Ewa Wachowicz już od lat dzieli się z widzami swoimi ulubionymi przepisami na wigilijne i bożonarodzeniowe dania. Wśród propozycji mistrzyni kuchni...

5