Czy korzystanie z mikrofalówki ma wpływ na nasze zdrowie? / fot. 123rf.com
Mikrofalówka wykorzystuje działanie fal elektromagnetycznych na cząsteczki wody znajdujące się w potrawach. Kiedy cząsteczki zaczynają drgać, temperatura dania rośnie. Obudowa mikrofalówki jest tak skonstruowana, że nie dopuszcza do wydostania się mikrofal na zewnątrz. Otwarcie drzwiczek automatycznie wyłącza emisję tych fal. Dzięki temu korzystanie ze sprawnej mikrofalówki jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia.
Lubimy mikrofalówki, ponieważ...
1. Zaletą mikrofalówki jest natychmiastowe podgrzewanie potraw także od środka (mikrofale sięgają głębiej niż powietrze ogrzewające potrawy np. w piekarniku). Mitem jest przekonanie, że w potrawach pozostają jakiekolwiek „ślady" mikrofal. Potrawy są podgrzane dzięki cząsteczkom wody, wprawionym w ruch podczas podgrzewania.
2. Czy potrawy podgrzewane w mikrofalówce rzeczywiście tracą wartości odżywcze? To mit! Są składniki, które rozpadają się pod wpływem temperatury - dotyczy to na przykład witaminy C. Ale ona rozpadnie się także w piekarniku, w garnku czy na patelni. Akurat w tym przypadku, mikrofalówka radzi sobie lepiej niż inne sposoby na podgrzewanie, bo zazwyczaj podgrzewanie w niej trwa krócej. Tracimy znacznie mniej składników odżywczych w porównaniu z pieczeniem czy duszeniem. W większości przypadków to gotowanie warzyw w wodzie jest najmniej korzystne dla zdrowia - witaminy i minerały wypłukują się do wody, którą najczęściej później się wylewa.
Błyskawiczny deser z mikrofalówki! Kliknij!
Każdy kij ma dwa końce
3. Kuchenka mikrofalowa to szybki sposób na podgrzanie wielu potraw. Jednak nie podgrzewa ona nierówno. W jedzeniu pojawiają się punkty gorące i zimne, co mocno wpływa na jakość tego, co stawiamy na stole.
4. Krótki czas obróbki termicznej jest ogromną zaletą w naszym zabieganym świecie. Może to być też jednak wada - ewentualne bakterie czy pasożyty nie zostaną zabite, jak to ma miejsce w przypadku gotowania i pieczenia.
Jak bezpiecznie korzystać z mikrofalówki?
5. Do mikrofalówki nie wkłada się metalowych przedmiotów. Sztućce, kubki czy talerze niebezpiecznie się nagrzewają, a nawet iskrzą pod wpływem działania mikrofal. A to może doprowadzić do zapalenia się potrawy, którą podgrzewamy. Nie można też podgrzewać szczelnie zamkniętych pojemników i jajek w skorupkach. Po otwarciu drzwiczek, gorąca zawartość wybuchnie ze względu na nadmierne ciśnienie w środku.
6. Trzeba uważać na ogrzewanie płynów, gdyż mogą one przekroczyć temperaturę wrzenia. Taka przegrzana ciecz może zacząć gwałtownie parować pod wpływem ruchu (np. wyjęcia pojemnika z mikrofalówki).
7. W przypadku zauważenia jakichkolwiek uszkodzeń w mikrofalówce, należy jak najszybciej zanieść ją do serwisu. Nieszczelność obudowy może oznaczać, że mikrofale wydostają się na zewnątrz, co jest niebezpieczne dla zdrowia.
Jak wybrać dobrą mikrofalówkę?
8. Kuchenki mikrofalowe dzielą się na wolnostojące i do zabudowy. Te wolnostojące są zwykle tańsze, mniejsze i zdecydowanie popularniejsze. Decyzję o kuchence do zabudowy trzeba podjąć już w momencie urządzania kuchni. Należy też pamiętać, że większa mikrofalówka jest praktyczniejsza (szczególnie w przypadku dużych rodzin), ale wraz z rozmiarem wzrasta również cena.
9. Mikrofalówki mają przeróżne funkcje. Mogą nawet służyć do pieczenia zamiast piekarnika (dzięki funkcji termoobiegu), do gotowania na parze, grillowania czy rozmrażania. Oczywiście, im więcej funkcji ma mikrofalówka, tym jest droższa.
10. Osoby mające dzieci powinny zwrócić uwagę, czy kuchenka ma wbudowaną blokadę, uniemożliwiającą dziecku otwarcie drzwiczek.
Obiad w 30 minut. Kliknij!
Już niedługo pokażemy Wam sporo pyszności, jakie można przygotować w mikrofalówce! Śledźcie nowości!
Tekst: Anna Wiśniewska
Źródła:
health.harvard.edu, who.int, Wikipedia