Dania jednogarnkowe

Nowe oblicze czekolady

Rodzice bardzo niechętnie dają swoim dzieciom do jedzenia czekoladę, choć, jak wiadomo, jest to największy przysmak każdego małego szkraba. Okazuje się jednak, że popełniają błąd, bo czekolada ma wiele cudownych właściwości. Jakich? Zobaczycie poniżej.

Czekolada ma jeszcze przed nami kilka tajemnic. / fot. 123RF.COM

 

Co już wiemy o czekoladzie?

 

Każdy dobrze wie, jak pyszną przekąską może być czekolada. Ale to nie jest jej jedyne zastosowanie!

Czekolada jest idealnym składnikiem wielu kremów oraz balsamów, ponieważ korzystnie wpływa na kondycję skóry. Regeneruje oraz odżywia naskórek. Wiele kobiet zapisuje się na specjalne masaże z wykorzystaniem czekolady, po których czują się wypoczęte i naładowane pozytywną energią.

Czekolada jest również znanym afrodyzjakiem, który dodawany jest do płynów do kąpieli. Coraz częściej można również spotkać perfumy, które posiadają w swoim składzie domieszki czekolady.

 

Czekolada lekiem na próchnicę?

 

Od najmłodszych lat wpaja nam się, że czekolada szkodzi zarówno naszym zębom jak i naszemu organizmowi. Mówiono, że jedzenie czekolady nie przyniesie nam nic dobrego. Tak było do tej pory. Teorie te są jednak mylne!

Udowodniono, że czekolada, a dokładniej mówiąc wyciąg z ziaren kakaowca, ma zbawienny wpływ na zęby. Ten proszek podobny do kofeiny jest nawet bardziej skuteczny niż rekomendowany zwykle przez dentystów fluor. Naukowcy z Uniwersytetu Tulane przekonują, że powinniśmy wymienić tradycyjną pastę na pastę zawierającą wyciąg z ziaren kakaowca. Będzie to dla nas bezpieczniejsze, bo czysty fluorek może zabić człowieka. Dzięki stosowaniu wyciągu z kakaowca, można będzie w skuteczny sposób utwardzić szkliwo, które stanie się dużo mniej podatne na próchnicę. Trzeba jednak pamiętać, że mleczna czekolada zawiera zbyt dużo cukru, aby mogła służyć jako zamiennik pasty do zębów... Ciemna czekolada, zaiwerająca co najmniej 70 proc. kakao, może wzmacniac szkliwo zębów i korzystnie wpływać na zdrowie (nadal jednak regularnie szczotkujmy zęby!).

Jako lek na dolegliwości żołądkowe, czekolada podawana była już XVIII wieku w Anglii. Rdzenni Amerykanie uważali, że czekolada posiada właściwości, dzięki którym można w skuteczny sposób walczyć ze zmęczeniem, a także wzmacniać odporność.

Ciemna czekolada posiada w swoim składzie magnez, potas oraz miedź. Z badań wynika, że dzięki ciemnej czekoladzie, można w skuteczny sposób zapobiegać wystąpieniu zawału serca oraz obniżyć ciśnienie tętnicze krwi. Naukowcy prowadzą również badania nad antynowotworowymi właściwościami czekolady. Na razie wiadomo, że zjadanie niewielkich ilości czekolady może mieć działanie antyoksydacyjne, czyli zapobiegające niszczeniu komórek przez wolne rodniki.

 

Jakie są rodzaje czekolady? Kliknij!

rodzaje czekolady


Dziwne połączenia czekolady

 

Czekolada, choć występuje pod różnymi postaciami, to uważana jest jednak za produkt słodki. Tym większym zaskoczeniem jest intofmacja, że czekolada może być wykorzystywana jako panierka do bekonu. To tłuste mięso w połączeniu z gorzką czekoladą jest jednak prawdziwym rarytasem. Wystarczy zanurzyć bekon w rozpuszczonej czekoladzie, a następnie całość schłodzić, aby czekolada mogła stwardnieć. W takiej formie, bekon może być podawany nawet na deser.

 

Przepis na czekoladowe krążki z oliwkami. Kliknij!

Czekoladowe krążki z oliwkami

 

Wydawać by się mogło, że czekolada niczym już nas nie zaskoczy. A jednak. Połączenie czekolady z serem pleśniowym popularne jest jako deser czekoladowy. Warto jednak zaznaczyć, że na pomysł połączenia sera pleśniowego z czekoladą wpadła angielska sieć produkująca sery pleśniowe Stilton. Połączyła ona ser pleśniowy z belgijską czekoladą.
Do przygotowania deseru czekoladowego zapiekanego z serem pleśniowym potrzeba:

- 250 g gorzkiej czekolady (71%),
- 175 g masła,
- 125 g cukru pudru,
- 5 jajek,
- 75 g mąki,
- 1 ser pleśniowy łagodny, dobrze rozpuszczający się przy podgrzewaniu.

Przygotowanie:

Czekoladę gorzką należy rozpuścić z masłem. Jajka ubić z cukrem (do białości). Gdy masa będzie gotowa wymieszać delikatnie z mąką, a następnie połączyć z masłem i czekoladą. Masą napełniać foremki wysmarowane masłem, a w środek włożyć kawałki sera pleśniowego. Piec w temperaturze 200 stopni około 10 min. Ciasto powinno być w środku lekko niedopieczone.

Warto również przygotować sos czekoladowy, którym polejemy deser. Będziemy potrzebowali do tego:

- 150 g cukru,
- 30 g miodu,
- 60 g ciemnego kakao.

Należy zagotować cukier z niewielką ilością wody i dodatkiem miodu. Kakao należy rozbić z wodą. Gdy syrop będzie już gęsty, należy dodać do niego kakao i wszystko razem zagotować.

 

 

Gorąca czekolada w 20 odsłonach na chłodny wieczór... Kliknij!

Gorąca czekolada z przeróżnymi dodatkami rozgrzeje każdego w długie, zimowe wieczory. Sprawdź przepisy na pyszne, czekoladowe napoje!

 

 

 

Cudowne właściwości czekolady. Kliknij!

cudowne właściwości czekolady

 

Justyna Kruk/Smaker.pl

 

Czekolada z solą morską

Szczupła sylwetka dzięki czekoladzie

Zmysłowe smaki: Powidła śliwkowe z czekoladą

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
2

Przepis dnia

Przetwory Sałatka ogórkowa z marchewką i miodem ( na zimę )

Smaczna sałatka z ogórków o dość nietypowym smaku miodowo- estragonowym. Z te...

Odsłon: 997

>60 min
8
Przetwory Domowy ketchup ( gęsty ).

Nie ma to jak domowy smaczny ketchup. :) Z tej porcji wyszło mi 15 słoiczków...

Odsłon: 28847

60 min
35
Przekąski Omlet z cukinią

Ten omlet z cukinią to prostota i smak w jednym – delikatne jajka, soczysta c...

Odsłon: 853

30 min
3

Polecane artykuły

Ewa gotuje Od zupy dyniowej po pieczoną gęś. Przysmaki na jesień według Ewy Wachowicz

Jesień to czas rozgrzewających zup i ciast pachnących cynamonem. W 523. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zabrała widzów w prawdziwą, kulina...

6
Informacje Zbija cholesterol, reguluje poziom cukru. Jak zrobić ocet jabłkowy w zaciszu własnej kuchni?

Ocet jabłkowy jest ceniony za swoje właściwości prozdrowotne. Wspiera on trawienie, stabilizuje poziom cukru we krwi, poprawia metabolizm i wpływa...

9
Informacje Pierwszorzędna na galaretki, konfitury i nalewki. Trzy przepisy na tarninę

Tarnina to owoc, który warto włączyć do jesiennych przetworów. Choć na surowo jest bardzo kwaśna i cierpka, po przemrożeniu zyskuje wyjątkowy smak,...

5