Fot. 123RF/Picsel
Oto cztery podstawowe rodzaje czekolady.
Gorzka
Zawiera najwięcej miazgi kakaowej, od 70 do nawet 95 proc.. W jej składzie jest też tłuszcz kakaowy, cukier, a czasami wanilia lub inny aromat. Stanowi idealny dodatek do ciast i deserów, ale wiele osób lubi ją jeść w sposób naturalny. To niewątpliwie czekolada dla smakoszy i koneserów.
Mleczna
Większość sprzedawanych czekolad zawiera ok. 20 proc. masy kakaowej. Mleko łagodzi gorzki smak naturalnych ziaren kakaowca. Czekolada mleczna jest bardzo słodka. Nic dziwnego, bo aż 50 proc. jej masy to cukier. Producenci dodają do niej też sztuczne substancje aromatyczne i smakowe, wanilię lub (zamiast mleka) proszek mleczny.
Biała
Ten rodzaj czekolady nie posiada w swoim składzie miazgi kakaowej. Zastępuje ją masło kakaowe (w najlepszych tabliczkach do 33 proc. zawartości), duża ilość mleka lub śmietanki oraz cukier. Smakosze i koneserzy pogardzają białą czekoladą, co jednak nie zmienia faktu, że ma ona swoich wielbicieli.
Deserowa
Zawiera od 30 do 70 proc. miazgi kakaowej, a także tłuszcz kakaowy, cukier i dodatki. Ma specyficzny smak. Jest doskonałym dodatkiem do różnych wyrobów cukierniczych.
Jaką czekoladę wybrać dla prawdziwego smakosza? Porozmawiaj na Forum!
Firmy prześcigają się w tworzeniu różnych, urozmaiconych form czekolady. Są dostępne kolorowe, nadziewane, z bakaliami, wiórkami kokosowymi, czy bąbelkowe. Warte wspomnienia są jeszcze następujące rodzaje czekolad:
Kuwertura
Bardzo wysokiej jakości czekolada. Niestety rzadko można zobaczyć ją na sklepowych półkach ponieważ oferowana jest głównie w blokach po 2,5 kg, a w handlu detalicznym w postaci tabliczek po 100 lub 200 gramów. Kuwertura wykorzystywana jest do tworzenia czekoladek i dekoracji cukierniczych. Swoją wysoką jakość zawdzięcza dużej zawartości masła kakaowego, zawiera ponad 35% tłuszczu. Wykorzystywana głównie jako doskonała polewa na przykład do ciast.
Czekolada nadziewana
Dzieki różnorodności nadzień, każdy na pewno znajdzie odpowiednie dla siebie. Mamy nadzienia śmietankowe i owocowe - często tworzone z egzotycznych owoców. Czekolada nadziewana powstaje z masy czekoladowej, do której dodawane są nasiona oleiste, owoce oraz inne naturalne dodatki aromatyczne i smakowe.
Czekolada napowietrzona
Potocznie zwana jest czekoladą bąbelkową. Dostępna jest w trzech wersjach: biała, mleczna oraz mieszana. Uformowana jest z masy czekoladowej, która poddawana jest działaniu dozwolonych gazów obojętnych. W sklepach mozna je kupić w formie standardowej tabliczki czekolady, ale występuje również w postaci batoników.
Wyroby czekoladopodobne
Produkty czekoladopodobne w założeniu mają wyglądem i smakiem przypominać prawdziwe czekolady. Jednakże o ile pierwsze założenie potrafią spełnić, tak pod względem smakowym odstają znacząco od oryginalnych wyrobów. Tłuszcz kakaowy jest zastąpiony roślinnym, a zawartość kakao nie przekracza 7% całkowitej masy. Największy zysk wytwórcy produktów czekoladopodobnych mają w okresach świątecznych, kiedy kupujemy figurki mikołajów, czy zwierzątek.
Czekologia
Czekolada doczekała się wielu naukowych opracowań. Istnieją nawet ludzie, którzy uprawiają dyscyplinę o nazwie czekologia. Twórcą tej nowej nauki jest nowozelandzki psychoterapeuta, Murray Langham, który uważa, iż można określić charakter człowieka po tym, jaką lubi czekoladę. Aby określić cechy charakteru danej osoby, musimy dowiedzieć się jaki rodzaj, czyli nadzienie, kolor oraz kształt czekolady lubi najbardziej. A jak przedstawia się ogólna charakterystyka zwolenników danej czekolady?
Mleczna - ludzie romantyczni i nostalgiczni
Biała - oznacza niezdecydowanie
Deserowa - osoby, które myślą perspektywicznie
Gorzka - oznacza wyrafinowany gust
Z masą kawową - oznacza ludzi niecierpliwych
Z nadzieniem pomarańczowym - osoby, które sprawdzają się w trudnych sytuacjach
Z migdałami -ludzie, którzy myślą szybko i lubią eksperymentować
Z nadzieniem toffi - oznacza zmysłowość
W kształcie trójkąta - charakteryzują egoistów
Kwadratowe - to ludzie uczciwi, na których można polegać
W kształcie diamentów- osoby, które lubią być rozpieszczane
O czym każdy smakosz czekolady wiedzieć powinien? Kliknij!
Opracowała: Justyna Kwiecień