Pęczak - kasza dobra na wszystko

Po zachwycie nad azjatyckim ryżem i włoskimi makaronami, Polacy znów chętnie sięgają po tradycyjne, a czasem już nieco zapomniane kasze. To świetny wybór, gdyż kasze w niezwykły sposób wpływają na nasze zdrowie.

Fot. 123RF/Picsel

Wszelkiego rodzaju kasze przebojem powróciły do naszych jadłospisów. Coraz chętniej po nie sięgamy oraz uczymy się, jak wykorzystywać je w możliwe najbardziej kreatywny sposób. Kasza gryczana, jęczmienna, a może nieco bardziej egzotyczny kuskus lub bulgur? Bez względu na rodzaj, wszystkie kasze doskonale wpływają na nasz organizm, dostarczając mu wielu witamin i składników odżywczych. Dzisiaj postanowiliśmy zwrócić waszą uwagę na wyjątkowo ciekawą kaszę pęczak i jej właściwości.

Ten rodzaj kaszy, podobnie jak np. perłowa, powstaje z jęczmienia. Jedyną różnicą jest to, iż pęczak to całe ziarna, które jedynie pozbawiono łuski. Możemy również spotkać tzw. pęczak kujawski, który dodatkowo został wypolerowany. Warto jednak wiedzieć, iż proces ten w żaden sposób nie wpływa na fakt, że spośród wszystkich kasz jęczmiennych, to właśnie pęczak ma najwięcej właściwości odżywczych.

Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym.

Co miesiąc nowa szansa na nagrody!

W jaki sposób pęczak może wpływać na nasze zdrowie? Przede wszystkim, jedząc go dostarczamy do naszego organizmu szereg cennych pierwiastków i witamin. Wśród nich znajdują się m.in. witaminy z A, B, E i K, żelazo, mangan, selen, magnez, fosfor, cynk oraz potas. Pęczak to niezastąpiony składnik diety, zwłaszcza dla osób, starających się zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Nie zawiera zbyt wielu kalorii, ale za to w jego składzie znajdziemy cenny błonnik, który podtrzymuje uczucie sytości oraz zapobiega napadom wilczego głodu, a tym samym podjadaniu między posiłkami.

Warto również wiedzieć, że błonnik doskonale obniża poziom złego cholesterolu we krwi, zmniejszając jednocześnie ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób układu krążenia, w tym zawału serca oraz miażdżycy. Ze względu na wysoką zawartość sodu i potasu, kaszą pęczak powinny się zainteresować również osoby, mające problem ze zbyt wysokim ciśnieniem. Kasza pęczak jest również cennym źródłem skrobi, która w naszym organizmie stopniowo zamieniana się w glukozę. W ten sposób nasze ciało otrzymuje doskonałe paliwo, niezbędne mu do prawidłowego funkcjonowania. Wystarczy zaledwie 100g pęczaku, aby niemal w stu procentach pokryć nasze dzienne zapotrzebowanie na węglowodany.

Pobierz aplikację smaker

Kaszą pęczak powinny zaintersować się rownież osoby cierpiące na niedokrwistość oraz te, które mają skłonność do depresji lub żyją w bardzo dużym napieciu. Składniki odżywcze zawarte w tej kaszy doskonale koją skołatane nerwy, jednocześnie stymulując nasz organizm do walki z takimi chorobami jak np. anemia. Co więcej, jedząc pęczak możemy liczyć na to, że poprawimy również swoją pamięć i zdolność koncentracji.

Pęczak ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni – możemy podawać go zarówno na ciepło, jako uzupełnienie zbilansowanego obiadu oraz na zimno, np. w sałatkach. Dobrze sprawdza się w wersji wytrawnej, jednak równie dobrze smakuje podany ze słodkimi dodatkami. W tym wypadku warto pozwolić sobie na eksperymenty, gdyż ich efekty mogą was naprawdę pozytywnie zaskoczyć.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
2
Desery Sernik Królewski

To tradycyjny polski sernik z dwoma warstwami ciasta kakaowego. Ten sernik ro...

Odsłon: 9532

30 min
33
15 min
13

Polecane artykuły

Informacje Naleśnik z kapustą na odchudzanie. Najlepiej jeść na śniadanie

Na śniadanie najlepiej sięgać po pożywne posiłki, które dodadzą energii, ale jednocześnie nie są wysokokaloryczne. Poznaj przepis na to, jak zrobić...

2
Informacje Wybrano najlepsze i najgorsze polskie dania. Wygrały pierogi ruskie, co jest w top najgorszych?

Nie jest tajemnicą, że Polacy są niezwykle dumni ze swojej kuchni, nasze pierogi, żurek, czy serniki zachwalane są także przez turystów z zagranicy...

0
Informacje Jak długo parzyć kiełbasę wędzoną? Nie popełniaj tych błędów po wędzeniu

Wędzenie kiełbasy to proces, który łączy tradycję z kulinarnym rzemiosłem. Aby osiągnąć wyjątkowy smak i teksturę, niezwykle istotne jest odpowiedn...

2
Informacje Wielkanoc z łososiem Suempol – sekret niezapomnianych Świąt!

Wielkanoc to wyjątkowy czas, kiedy przygotowujemy się do spotkań rodzinnych pełnych radości, tradycji i pysznych potraw. To również doskonała okazj...

3