Ewa_Gotuje

7 polskich dań regionalnych, którymi powinniśmy się chwalić na świecie. Najlepsze wytrawne przepisy

Polska kuchnia regionalna ma wiele do zaoferowania, a w każdym województwie kryją się prawdziwe kulinarne perełki. Czy wiesz, jak przygotować kartacze, pyry z gzikiem, moskole lub śląską roladę z kluskami i modrą kapustą? Dziś wybierzemy się w podróż śladami regionalnych smaków i przedstawimy ci siedem polskich dań, którymi powinniśmy się chwalić na świecie.

Najlepsze dania regionalne, wytrawne przepisy | Fot.123RF/Picsel/ fot. Zdjęcie AI

Spis treści:

Chociaż kuchnia polska jest bardzo różnorodna, możemy zauważyć w niej powtarzające się produkty. Niemal w każdym regionie znajdziemy danie, w którym królują ziemniaki i kapusta. Wiele potraw okraszonych jest także skwarkami lub zawiera swojską kiełbasę. W okolicach polskich jezior oraz nad morzem możemy zjeść przepyszne ryby. Natomiast w górach królują owcze sery, czyli oscypek i bundz. Czy potrafisz wymienić najbardziej znane dania kuchni regionalnej? W poniższym artykule przedstawimy ci kilka ciekawych przepisów. 

Sprawdź także: Tradycyjny przepis na poznański specjał. Oryginalne rogale świętomarcińskie

Dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami

Jeżeli zapytasz obcokrajowców, czy kojarzą jakieś typowe polskie danie, z pewnością jedną najczęstszych odpowiedzi będą pierogi. Klasyczne mączne danie spotkać można na terenach całego kraju, jednak tylko na Warmii i Mazurach możesz mieć okazję zjeść dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami. Pierogi te mają kształt uszek, które znamy z wigilijnego stołu, lub litewskich kołdunów, nadziewane są farszem z kaszy gryczanej. Niezbędnym dodatkiem, który dodaje się do dzyndzałków jest podsmażany na patelni boczek z cebulką. 

1. Warmińskie dzyndzałki

 Warmińskie dzyndzałki Zobacz przepis

Warmińskie dzyndzałki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Rolada z kluskami i modrą kapustą 

Na Śląsku króluje oczywiście rolada z kluskami, zwanymi wśród miejscowych gumiklyjzami, oraz modrą kapustą. Aby wyczarować roladę, potrzebny jest porządny kawałek wołowego lub wieprzowego mięsa. Każdy plaster należy posmarować musztardą, a następnie ułożyć na nim kawałek cebuli, wędzonego boczku oraz ogórka kiszonego. Kluski śląskie przygotowuje się natomiast z gotowanych ziemniaków, jajka, mąki ziemniaczanej i soli. Modro kapusta to nic innego jak duszona poszatkowana czerwona kapusta, można dodać do niej cebulę, tarte jabłko oraz skwarki.

2. Śląskie rolady wołowe

 Śląskie rolady wołowe Zobacz przepis

Rolada śląska / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Kartacze 

Czas przenieść się na Podlasie, gdzie królują kartacze, zwane również cepelinami. To nic innego jak rodzaj kluski ziemniaczanej nadziewanej mięsem, okraszonej cebulką, oraz skwarkami, podsmażonym boczkiem lub słoniną. Podobnie jak w przypadku pierogów, można spotkać również wersje z kapustą, grzybami czy twarogiem. 

3. Kartacze - cepeliny

 Kartacze - cepeliny Zobacz przepis

Kartacze - cepeliny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Babka ziemniaczana 

W wielu regionach polskich podaje się przeróżne wariacje na temat dań z ziemniaka. Na naszej liście znalazła się podlaska babka ziemniaczana, która charakteryzuje się delikatnym środkiem oraz przepysznie przypieczoną skórką. Z ziemniakami doskonale komponuje się słonina, danie powinno także być dobrze przyprawione, dlatego nie żałuje się tu soli i pieprzu. Danie to można spożywać samodzielnie, lub zaserwować wraz z pieczonym mięsem z sosem, lub gulaszem. Smak babki warto przełamać kiszonym dodatkiem, na przykład w postaci ogórka lub surówki z kiszonej kapusty. 

4. Babka ziemniaczana

 Babka ziemniaczana Zobacz przepis

Babka ziemniaczana / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Pyry z gzikiem 

Jak pyry z gzikiem to oczywiście wycieczka do Poznania i rozsmakowanie się w jednym z najpopularniejszych dań kuchni wielkopolskiej. Tu kolejny raz królują ziemniaki, które w tej części kraju, nazywane są pyrami, w przypadku tego dania należy ugotować je w mundurkach. Gzik to natomiast nic innego jak twaróg z dodatkiem śmietany, szczypiorku lub cebulki, soli, pieprzu i cukru. W niektórych przepisach można spotkać również posiekaną rzodkiewkę, jajko na twardo, czosnek lub zieloną pietruszkę. 

5. Pyry z gzikiem i sznytlochem

 Pyry z gzikiem i sznytlochem Zobacz przepis

Pyry z gzikiem i sznytlochem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Moskole 

Również górale mają swoje danie, w którym główną rolę grają pyszne, polskie ziemniaki. Moskole to placki pieczone na blasze, które wykonane są z gotowanych ziemniaków, jajka i kwaśnego mleka. Nie może zabraknąć również okrasy, najczęściej przygotowuje się skwarki. Moskole świetnie smakują również z lokalnym serem, czyli bryndzą, masłem czosnkowym lub twarożkiem na słono. Możesz spróbować ich także w wersji bardziej sycącej, czyli serwowane z mięsnym gulaszem lub sosem grzybowym.

6. Podhalańskie moskole - ukochane danie górali

 Podhalańskie moskole - ukochane danie górali Zobacz przepis

Podhalańskie moskole - ukochane danie górali / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Kwaśnica 

Najsłynniejsza zupa Podhala? Oczywiście rozgrzewająca kwaśnica. Najlepsza będzie ta gotowana na żeberkach, wędzonych kościach oraz boczku. Nie może zabraknąć tu również kapusty kiszonej, najlepiej użyć tej przygotowywanej własnoręcznie, oraz sporej ilości ziemniaków, dzięki czemu zupa będzie sycąca. Dodatek grzybów oraz czosnku sprawiają, że zupa zyskuje niepowtarzalny smak i aromat. Nie można zapomnieć również o kompozycji przypraw, takich jak: kminek, ziele angielski, liście laurowe oraz pieprz. 

7. Kwaśnica - najsławniejsza góralska zupa

 Kwaśnica - najsławniejsza góralska zupa Zobacz przepis

Kwaśnica - najsławniejsza góralska zupa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Jabłkowe rarytasy od Ewy Wachowicz. Deser ze słoika to jesienny hit »

Majeranek na jesienne bolączki. Stosuj, gdy dokuczają katar i kaszel »

Zapomniane danie jednogarnkowe czasów PRL-u. Sycące i wyborne »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
4
Dania główne Karkówka z grilla

Karkówka z grilla dobrze zamarynowana dzień wcześniej, krucha i aromatyczna.

Odsłon: 62

30 min
4
Dodatki Marynata do karkówki z grilla

Karkówka na grilla dobrze zamarynowana to połowa sukcesu. Marynata nadaje mię...

Odsłon: 68

15 min
4
Sałatki Szybka sałatka z trzech składników

Prosta i błyskawiczna sałatka z trzech składników połączonych majonezem. Najl...

Odsłon: 225

15 min
4

Polecane artykuły

Ewa gotuje Szybka i smaczna kuchnia Ewy Wachowicz

W kolejnym odcinku kultowego już programu „Ewa Gotuje”, aktorka Małgosia Socha, pod okiem prowadzącej, przygotowała szybkie i niezwykle smaczne pot...

2
Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0