Ewa_Gotuje

Czarny czosnek - czym jest i jak wpływa na zdrowie?

Wszyscy znamy czosnek i jego właściwości, ale mało kto kojarzy, że istnieje tzw. czarny czosnek, którego działanie prozdrowotne i wartości odżywcze znacznie przewyższają moc tego pospolitego.

Fot. 123RF/Picsel

Czarny czosnek pochodzi z Korei, coraz większą popularność zyskuje jendak w Chinach, Japonii i USA. Był dobrze znany już w starożytności i uznawany za lekarstwo wydłużające życie, a nawet zapewniające nieśmiertelność. W Polsce wciąż trudno go zdobyć, ale warto poszukać w sklepach z ekologiczną żywnością, zielarskich lub na stronach internetowych, ponieważ właściwości tej rośliny niosą ogromne korzyści dla naszego organizmu.

Jak powstaje czarny czosnek?

Czarny czosnek powstaje w wyniku długotrwałego procesu fermentacji, polegającego na reorganizacji cukrów i aminokwasów świeżego czosnku. Pod koniec procesu warzywo staje się ciemne, miękkie i bardzo delikatne. Dzięki procesowi fermentacji roślina lepiej przyswaja substancje odżywcze i ma korzystniejsze działanie antyoksydacyjne (m.in. zapobiegające procesom nowotworowym i starzeniu się skóry). Można pokusić się o przygotowanie tego produktu samodzielnie, trzeba jednak wiedzieć, że jest ono bardzo kosztowne i czasochłonne. Do zrobienia czarnego czosnku potrzeba piecyka lub piekarnika, żaroodporne naczynie, folii aluminiowej i nieobraną główkę czosnku pospolitego. Czosnek szczelnie owijamy w folii aluminiowej, umieszczamy w żaroodpornym naczyniu i  wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 60 st. C. Proces powstawania czarnego czosku trwa aż 60 dni.

Reklama

Nowy lepszy smak?

Czarny czosnek w smaku zupełnie nie przypomina zwykłego. Jego ostry smak zamienia się na wytrawny, lekko słodki, z delikatną nutą kwaśności. Przypomina nieco suszone śliwki z posmakiem oleju balsamicznego, w trakcie jedzenia nie szczypie w język, a po posiłku nie musimy się obawiać charakterystycznego zapachu z ust.

Czy warto spożywać czarny czosnek?

Czarny czosnek ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Przede wszystkim obniża poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu wspiera leczenie miażdżycy i innych schorzeń układu krwionośnego, a do tego chroni komórki wątroby i zapobiega zawałom serca poprzez wspomaganie krążenia. Dzięki dużej zawartości magnezu, wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i wzmacnia odporność oraz układ immunologiczny. Roślina ta ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, więc może być stosowana jako naturalny antybiotyk, w profilaktyce nowotworowej (szczególnie nowotworów prostaty), a także przy przeziębieniach, zapaleniach migdałków, zatok i innych problemach z układem oddechowym. Czarny czosnek spowalnia także procesy starzenia, pobudza, dodaje energię, łagodzi stres oraz korzystnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie.

Jak jeść?

Zaleca się spożywanie od 1 do 3 ząbków czarnego czosnku dziennie, nie należy go jeść przed snem, ponieważ może powodować bezsenność. Można dodawać go do sosów, zup, dań mącznych i ryżu. Smak czarnego czosnku idealnie pasuje także do warzyw, mięs i ryb.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka z burakiem

Warzywa stanowią doskonały dodatek do naszych potraw. Podawane na różne sposo...

Odsłon: 124

30 min
1
15 min
3
Zupy Pomidorowa dla maturzysty

...do picia. Najlepszy naturalny energetyk. Życzę powodzenia wszystkim matu...

Odsłon: 878

15 min
16

Polecane artykuły

Ewa gotuje Szybka i smaczna kuchnia Ewy Wachowicz

W kolejnym odcinku kultowego już programu „Ewa Gotuje”, aktorka Małgosia Socha, pod okiem prowadzącej, przygotowała szybkie i niezwykle smaczne pot...

2
Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0